Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-04, 17:49 Autor: Katarzyna Doros

Parka lemurów alaotrańskich to nowi mieszkańcy ZOO w Opolu

Parka lamurów alaotrańskich nowymi mieszkańcami opolskiego zoo [fot. Katarzyna Doros]
Parka lamurów alaotrańskich nowymi mieszkańcami opolskiego zoo [fot. Katarzyna Doros]
Parka lamurów alaotrańskich nowymi mieszkańcami opolskiego zoo [fot. Mariusz Włodarczyk]
Parka lamurów alaotrańskich nowymi mieszkańcami opolskiego zoo [fot. Mariusz Włodarczyk]
Parka lamurów alaotrańskich nowymi mieszkańcami opolskiego zoo [fot. Mariusz Włodarczyk]
Parka lamurów alaotrańskich nowymi mieszkańcami opolskiego zoo [fot. Mariusz Włodarczyk]
Parka lamurów alaotrańskich nowymi mieszkańcami opolskiego zoo [fot. Katarzyna Doros]
Parka lamurów alaotrańskich nowymi mieszkańcami opolskiego zoo [fot. Katarzyna Doros]
Opolski ogród zoologiczny wzbogacił się o dwóch nowych mieszkańców - to lemury bandro, inaczej zwane alaotrańskimi. Ważą do 1,5 kilo, a bez ogonków mierzą zaledwie 40 centymetrów. Ich przysmakiem są głównie trawy i papirus.
To gatunek zagrożony wyginięciem, występujący tylko na Madagaskarze. W Polsce małpki występują tylko w dwóch ogrodach zoologicznych: we Wrocławiu i w Opolu.

- Lemury zaadoptowały się do nowego środowiska, po dobie od przyjazdu do Opola zostały połączone i stały się nie rozłączne - mówi Mariusz Włodarczyk, pracownik opolskiego ogrodu zoologicznego. - Wiemy, że samiczka przyjechała do nas z Francji z ogrodu zoologicznego w Montpellier, a samczyk przyjechał ze Szwecji z Eskilstuny i jest starszy od samiczki, liczy sobie 8 lat, samiczka ma natomiast 4 lata. Wiemy też, że samiec jest bardzo uległy, ale przyjazny. Samiczka była za to wielką opiekunką swojego rodzeństwa w stadzie w Montpellier.

W ogrodach zoologicznych lemury bardo żyją do 14 lat. - Ulubionym przysmakiem małpek jest papirus, ale określa się je także lemurami bambusowymi - dodaje Mariusz Włodarczyk. - Akurat w ogrodzie zoologicznym w Opolu jest możliwość podawania im bambusa, tak naprawdę ta dieta opiera się głównie na trawach i bambusie. W ciągu dnia te lemury nie zasypiają, nie śpią, ale stają się mniej ruchliwe. Widzimy też, że długą część dnia właśnie w tym bambusie chowają się, po prostu czuwają.

Dodajmy, że w 24 ogrodach zoologicznych, które podjęły się ratowania tego gatunku, żyje zaledwie 80 lemurów. Z szacunków naukowców wynika, że na świecie żyje 2500 sztuk tych małpek.
Mariusz Włodarczyk cz.1
Mariusz Włodarczyk cz.2

Wiadomości z regionu

2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej… » więcej 2021-09-17, godz. 18:15 Kolejne proekologiczne działania w gminie Głubczyce. "Myślę, więc nie śmiecę" 'Praktyczna lekcja ekologii' dla uczniów szkół podstawowych to kolejne działanie gminy Głubczyce zrealizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej… » więcej 2021-09-17, godz. 17:25 "Pomyślałem sobie, że można tu trochę pokopać". Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [… Od wczoraj (16.09) trwają prace archeologiczne na placu przed kościołem św. Andrzeja w Ujeździe. Międzynarodowi studenci pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu… » więcej 2021-09-17, godz. 17:12 Uwaga kierowcy! Autostrada A4 zablokowana w kierunku Katowic [AKTUALIZACJA] Kilka minut przed 17.00 na 239 km nitki południowej autostrady zderzyły się dwa pojazdy. » więcej 2021-09-17, godz. 17:00 Ćwiczyli metody udzielania pierwszej pomocy, ale nie tylko. Symulacje medyczne na opolskiej uczelni Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego przyłączył się do obchodów ''Tygodnia Symulacji w Opiece Zdrowotnej''. W ramach wydarzenia studenci z Opola… » więcej 2021-09-17, godz. 15:30 Opole: w Talentowni trwa II edycja Festiwalu Zajęć Pozalekcyjnych Warsztaty z szycia, nauka znaków chińskich czy lekcje muzyki - to tylko część propozycji, z których można skorzystać podczas II edycji Festiwalu Zajęć… » więcej 2021-09-17, godz. 14:15 W niedzielę błogosławiony kardynał Wyszyński zostanie oficjalnie patronem Prudnika i całej gminy. "Bardzo wiele osób… Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński zostanie honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tak zadecydowała dzisiaj (17.09) rada miasta podczas nadzwyczajnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »