Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » „We mgle i w oparach” [43. OKT, RECENZJA SPE…
2018-04-07, 21:53 Autor: Tomasz Zacharewicz (oprac. Wanda Kownacka)

„We mgle i w oparach” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU]

Zdjęcie ze spektaklu „Słowo o Jakóbie Szeli” [fot. źródło: materiały ze strony Teatru im. Jana Kochanowskiego, http://teatropole.pl/slowo-o-jakobie-szeli/]
Zdjęcie ze spektaklu „Słowo o Jakóbie Szeli” [fot. źródło: materiały ze strony Teatru im. Jana Kochanowskiego, http://teatropole.pl/slowo-o-jakobie-szeli/]
Nie łatwa to sztuka przenieść poemat na scenę. Nie każdemu się to udaje i nie każdy znajdzie drogę biegnącą z poematu przez aktorów, by dotrzeć do widowni. „Słowo o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego, zrealizowane w Teatrze Śląskim w Katowicach, taką drogę gdzieś zagubiło. Nie było to trudne, bo pola szerokie wokół, historia odległa, język stylizowany na ludową przyśpiewkę, droga gruntowa po deszczach, z wertepami i na dodatek niknie gdzieś w gąszczu słów i znaczeń.
Miała być opowieść, która zrodziła się z gniewu i upokorzenia, a zabrakło mi w tej realizacji zarówno tego pierwszego, jak i drugiego pierwiastka. Rzecz dzieje się w Galicji, mamy rok 1846. Na scenie drewniane rusztowanie, zbite na wzór dachu stodoły stojącej gdzieś w Smarzowie, koło Tarnowa. Na ubitej ziemi migawka, po migawce Jakób Szela się żeni. Jakób Szela odkrywa niewierność kobiety. Jakób Szela zabija. Jakób Szela jedzie z posłaniem. Jakób Szela wyśmiany. Jakób Szela wraca z niczym. Jakób Szela. Jakób Szela... Migawki przechodzą w migawki, a widzowi brakuje punktu zaczepienia, szansy powędrowania z aktorami, bohaterami, historią. Mocna rockowa muzyka ma podgrzewać i szarpać i wskazywać drogę, która we mgle i w oparach gdzieś ciągle ginie.

Język Brunona Jasieńskiego wcale nie ułatwia dotarcia do sensu słów i akcji. Aktorzy dwoją się i troją walcząc z poematem, z przestrzenią i kolejnymi scenami. Trzeba im oddać sprawiedliwość, że starają się przebić ścianę między spektaklem i widownią... i wtedy przedstawienie się kończy, a wielu widzów zostaje z pytaniem „po co?”.

Bruno Jasieński napisał poemat, by pokolorować Jakuba Szelę, odczernić, odbielić i uszarzyć. Spojrzeć na niego jak na człowieka, a nie jak na mit, legendę czy potwora. Michał Kmiecik, sięgając po ten tekst współcześnie, (mogę się tylko domyślać) – chciał pewnie pokazać tkwiący w nim potencjał bomby zegarowej. Dlaczego jednak wychodząc ze spektaklu mam wrażenie, że nikt jej nie podłączył?

Teatr Śląski w Katowicach
Bruno Jasieński
„Słowo o Jakóbie Szeli”
reżyseria: Michał Kmiecik

Zobacz także

2020-12-11, godz. 11:39 W objęciach renesansu. Rozmowa z Małgorzatą Górską Wyruszyliśmy do Florencji. Zwiedziliśmy ją razem z Małgorzatą Górską, która mieszka tam od 21 lat. Należy do grupy Przewodnicy Bez Granic jednoczącej… » więcej 2020-12-09, godz. 21:00 Jak mądrze czynić dobro?- s. Małgorzata Chmielewska Czas pandemii i zbliżające się święta są przyczynkiem do tego, by przyglądać się, w jaki sposób współczesna kultura kształtuje empatię. Czy pomaganie… » więcej 2020-11-25, godz. 21:00 Justyna Suchecka o książce „Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” 18. Opolska Jesień Literacka w MBP w Opolu trwa, szereg spotkań, rozmów odbywa się poprzez platformę internetową. Ważne tematy i literackie nowości zjednują… » więcej 2020-11-25, godz. 12:53 Zabytki, medycyna i kuchnia! Oksana Wioska pokazała nam Ateny Spacerując po Akropolu rozmawialiśmy o Grecji, w której starożytność miesza się ze współczesnością. Następnie podróżowaliśmy metrem, a warto dodać… » więcej 2020-11-23, godz. 13:39 Gdzie bije serce Lizbony? Rozmowa z Marcinem Martinho W audycji "Rewiry kultury" połączyliśmy się z Lizboną. Po mieście wypełnionym dźwiękami fado oprowadzał nas Marcin Martinho. Nasz rozmówca z Portugalią… » więcej 2020-11-18, godz. 14:15 Barcelona - czarodziejka, która kradnie serce! Rozmowa z Agatą Sosnowską Wirtualne zwiedzanie świata pomaga miłośnikom podróży przetrwać trudny czas pandemii. Na antenie Radia Opole połączyliśmy się z Agatą Sosnowską, która… » więcej 2020-11-18, godz. 21:00 Michał Nogaś o książce "Z niejednej półki. Wywiady" Z Michałem Nogasiem, dziennikarzem, rozmawiamy o książce "Z niejednej półki. Wywiady", która jest zapisem rozmów z pisarkami i pisarzami o ich najnowszych… » więcej 2020-11-14, godz. 16:05 Ale Meksyk! Agnieszka Kimla, czyli opolanka na krańcu świata Jak film o Jamesie Bondzie wpłynął na obchody święta zmarłych w Meksyku? Dlaczego Dia de Muertos to najradośniejszy czas w roku? Jak wygląda czas pandemii… » więcej 2020-11-14, godz. 15:30 Aneta Zarańska o "Przewodnikach Bez Granic" i podróżach online Połączyliśmy się z Anetą Zarańską, która mieszka na Sri Lance, jest przewodnikiem turystycznym i pilotem wycieczek. Nasza rozmówczyni opowiedziała o… » więcej 2020-11-03, godz. 21:00 Marcel Woźniak o książce "Tyrmand. Pisarz o białych oczach"- inauguracja 18. Opolskiej Jesieni Literackiej w MBP O… 3.11.2020 zainaugurowano 18. Opolską Jesień Literacką w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Do stolicy regionu przyjechał Marcel Woźniak, pisarz, scenarzysta… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »