Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 27 lutego 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Randez-Vous "Randez-Vous"

Debiutancki album jednej z najbardziej oryginalnych polskich grup rockowo-nowofalowych lat 80-tych (dokładny rok założenia to 1983). Założycielami byli Ziemowit "Ziemek" Kosmowski (basista i wokalista), oraz saksofonista Kamil Bilski do których dołączyli gitarzysta Andrzej Stańczak i perkusista Bogdan Banasia, wkrótce zastąpiony przez Wojciecha Młoteckiego. Grupa dokonała kilku nagrań singlowych i wystąpiła w Jarocinie i Rock Opolu. Ogromną popularnością cieszył się wydany na składance "Jeszcze młodsza generacja" utwór "Na skrzyżowaniu ulic" i do dzisiaj pozostaje spornym, czy to on, czy też "Na plaży - Anna" jest największym przebojem grupy. Biorąc pod uwagę, że ta druga pochodzi z debiutanckiej jedynej pełnowymiarowej płyty, która nagrana w trio zdumiewa klimatem i siłą brzmienia. Oczywiście grup typu power trio było w historii sporo, ale niewiele w tym czasie potrafiło tak oszczędnymi środkami uzyskać tak wielką głębię, budować nastrój poruszając się pomiędzy typowym rockiem, a nowofalowymi patentami, dodając coś od siebie. Dużo w tym zasługi wokalisty, który dysponując oryginalną barwą nie próbuje naśladować (co było częste) zachodniej maniery grup tego typu.

Vanilla Fudge "Near the beginning 1969"

Jedna z najsłynniejszych grup grająca rocka psychodelicznego, znacznie jednak wykraczająca poza to, co zwykło się kojarzyć z tym gatunkiem. Nie stronili bowiem od eksperymentów, potrafili zagrać bardzo hard rockowo (do inspiracji ich muzyką przyznawały się grupy Deep Purple, Uriah Heep, czy Budgie) wplatając w to wszystko i odniesienia do klasyki. Wiele utworów miało bardzo rozbudowane formy (na prezentowanej płycie jeden utwór wypełnia całą drugą stronę winyla) co było także prekursorskie wobec rodzącego się wówczas prog-rocka. Dla wielu jednak ich muzyka okazała się zbyt trudna i chociaż bez wątpienia jest to jedna z najważniejszych grup w historii rocka jest dzisiaj mniej pamiętana, ale tym bardziej zasługuje na zaprezentowanie w Białych Krukach z Czarnych Winyli.

Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »