Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 15 lutego 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Marek Grechuta - Krajobraz pełen nadziei

Album z 1989 roku, w pełni autorski, ponieważ wszystkie teksty i muzyka są autorstwa Marka Grechuty. Mamy więc nie tylko dosyć typową poetykę Artysty, chociaż pojawiają się delikatne instrumenty elektroniczne, ale i własną twórczość poetycką w warstwie literackiej. Poeta, a tak należy mówić o Grechucie, we własnych utworach pozostaje pod wpływem, czy też wierny klasycznej poezji, bez eksperymentów i wprowadzania nowych form. Oczywiście taką kochają jego wielbiciele, bo ich wymowa także pozostaje podobna, dominuje miłość, wiara w lepszy świat, lepszego człowieka, głęboka refleksja nad tym dokąd zmierzamy.

Skrzypek na dachu - soundtrack

Jeden z najpiękniejszych filmów muzycznych (i musicali, bo tak pierwotnie powstał, jako adaptacja prozy Szolema Alejchema "Dzieje Tewji Mleczarza") z wieloma niezapomnianymi piosenkami (najbardziej znana, także z wykonań z polskim tekstem, to "Gdybym był bogaczem"), chętnie wystawiany na scenach teatrów muzycznych także w Polsce. Prezentowana wersja jest oryginalną ścieżką wersji filmowej zrealizowanej w 1971 roku z Topolem w roli głównej. Jest nie tylko zbiorem wyśmienitych kompozycji, ale i przejmującą historią Żydów rosyjskich z Anatewki (pieśń o niej jest jedną z najbardziej przejmujących) w której odbijają się losy i toczą koła historii bardzo uniwersalnych.

Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »