Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Antoni Konopka i Witold Potwora między innymi o…
2019-11-04, 10:36 Autor: Marek Świercz

Antoni Konopka i Witold Potwora między innymi o produkcji mocnego alkoholu i znaczeniu dla budżetu państwa.

Antoni Konopka o strategii w kampanii prezydenckiej
Antoni Konopka, wojewódzki radny PSL
- Myślę, że można śmiało powiedzieć, że Władysław Kosiniak-Kamysz rozpoczął w Wierzchosławicach swoją kampanię prezydencką, aczkolwiek cały czas jesteśmy tutaj otwarci jako Polskie Stronnictwo Ludowe na współpracę w tym względzie z innymi partiami opozycyjnymi. mówi o tym punkt drugi uchwały Rady Naczelnej. Myślimy o tym, żeby kontrkandydatem dla obecnego prezydenta Andrzeja Dudy był najlepszy kandydat, który ma największe szanse, żeby odnieść zwycięstwo - stwierdził w rozmowie "W cztery oczy" Antoni Konopka, wojewódzki radny PSL.

Nasz gość, pytany o strategię opozycji na kampanię prezydencką, stwierdził, że bliższa jest mu opcja wystawienia uzgodnionego zawczasu jednego kandydata szeroko rozumianej koalicji niż wariant, w którym każda partia wystawia swojego kandydata a w drugiej turze przenosi poparcie na tego, kto uzyskał najlepszy wynik.
- Przykład Bronisława Komorowskiego pokazał, że to nie zawsze działa - stwierdził Konopka. - Nie przejmowałbym się złośliwymi uwagami, że nasz kandydat ma małe szanse, bo Koalicja Polska zyskała nie za wysokie poparcie. Przypominam, że na początku kampanii Andrzejowi Dudzie też nikt nie dawał szans, pewniakiem był prezydent Komorowski. Były wtedy głosy, że został skazany na pożarcie, tymczasem wygrał.
Naszego gościa zapytaliśmy także, czy zamierza wrócić na stanowisko wicemarszałka. Przypomnijmy: rok temu, po wyborach samorządowych, zastąpił go Stanisław Rakoczy (choć nie zdobył mandatu radnego). Rakoczy zapowiedział jednak, że po roku ustąpi.
- Na wczorajszym posiedzeniu przewodniczący rady Naczelnej Jarosław Kalinowski dużo mówił o zaufaniu, ja mam zaufanie do moich kolegów i koleżanek, z którymi od lat współpracuję. Dlatego nie ukrywam, że zakładam w swoich planach powrót do Zarządu Województwa - stwierdził Konopka.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o pomyśle ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, by dopuścić do sprzedaży okowity, nalewek i różnego rodzaju destylatów, czyli alkoholu o wysokiej jakości produkowanego przez rolników w niewielkich ilościach. Zdaniem Konopki, jest to dobry pomysł, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom części środowiska rolniczego. Jego zdaniem, nie należy się obawiać, że przyczyni się to do wzrostu spożycia alkoholu, bo i tak jest on powszechnie dostępny. Zmiana przepisów mogłaby za to ucywilizować praktyki, które już i tak mają miejsce.
Dr Witold Potwora o monopolu spirytusowym
Dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

- Jeśli państwo pilnuje monopolu spirytusowego, to myślę, że nie w trosce o wpływy do budżetu, ale bardziej o trosce o nasze zdrowie. Mówi się teraz o wzroście akcyzy na alkohol i papierosy. Ale nawet jeśli to będzie miliard 300 milionów, to budżet bez tego by się zawalił, to nie są pieniądze, o które można by było kruszyć kopie. Nie jest tak, że z podatku akcyzowego utrzymuje się program 500 plus czy inny program społeczny, to absurdy często powtarzane przez różnej maści polityków - stwierdził w "Poglądach i osądach" dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Zaraz po wojnie, gdy ws klepach były pustki, a spożycie alkoholu gwałtownie wzrosło, wpływy do budżetu z tytułu monopolu spirytusowego wynosiły nawet 15 procent.
- Ale to były inne czasy, nie było na przykład podatku VAT, stąd być może te szokujące liczby. Jeśli chodzi o alkohol, to historia gospodarki ma takie różne elementy, przypomnijmy prohibicję w Stanach Zjednoczonych, która doprowadziła do rozwoju przestępczości zorganizowanej. Niektórzy zwolennicy teorii spiskowych nawet twierdzą, że to było jakoś tam zaplanowane. Z drugiej strony w Związku Radzieckim w okresie pierestrojki doszło do próby ograniczenia spożycia alkoholu i skończyło się to tam upadkiem komunizmu - mówił nasz gość.

Pomysł resortu rolnictwa, by dopuścić do sprzedaży alkohol swojskiej produkcji, czyli różnego rodzaju nalewki, okowity czy palinki, Potwora ocenia raczej krytycznie.
- Nie sądzę, by w jakikolwiek sposób poprawiło to sytuację rolników. Zresztą dane statystyczne pokazują, że sektor gospodarstw ekologicznych się raczej kurczy - mówi. - Resort rolnictwa naprawdę ma poważniejsze zadania, takie jak zabiegi o podniesienie dopłat bezpośrednich czy zajęcie się stosunkami wodnymi.
Potwora dodaje także, że we współczesnym społeczeństwie w coraz większym stopniu zwracamy uwagę nie na zyski, jakie może przynieść sprzedaż alkoholu, ale raczej na koszty społeczne, które wiążą się z jego nadużywaniem. Dlatego też polityka państwa powinna iść nie w stronę poszerzenia oferty, ale - ograniczenia dostępności.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »