Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-22, 18:40 Autor: PAP

CNN: uznanie państwowości Palestyny nie ma większego znaczenia

Trzy kraje - Irlandia, Norwegia oraz Hiszpania - zadeklarowały, że 28 maja uznają państwowość Palestyny; według amerykańskiej stacji CNN nie ma to większego znaczenia dla samych Palestyńczyków, a jest jedynie oznaką woli politycznej i sygnałem dla sojuszników.

W środę Irlandia, Norwegia oraz Hiszpania zadeklarowały, że 28 maja uznają niepodległe państwo palestyńskie. W wyniku tej decyzji izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało swoich dyplomatów z tych państw. Stosunki dyplomatyczne nie zostały zerwane, ale powrót ambasadorów izraelskich do kraju jest wyrazem niezadowolenia Izraela.


Hiszpania, Irlandia oraz Norwegia już wcześniej zapowiadały, że przymierzają się do podjęcia takiej decyzji.


Jak podkreśla amerykańska stacja telewizyjna, decyzja tych krajów jest symboliczna i zgodna z opinią publiczną tych krajów, która w dużej mierze wspiera niepodległościowe dążenia Palestyńczyków.


Jednak nie wszystkie kraje w Europie podzielają to samo podejście do Palestyny, co Hiszpania, Norwegia oraz Irlandia.


Wśród krajów zdecydowanie wspierających Izrael w wojnie z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas są m.in. Niemcy, W. Brytania oraz Polska. Izraelska ofensywa na Strefę Gazy, która była następstwem ataku terrorystycznego z 7 października 2023 r., uwypukliła ich poparcie dla państwa żydowskiego. Wspomniane kraje wspierają rozwiązanie dwupaństwowe, ale tylko jeśli będzie one zgodne z wolą Izraela.


Telewizja CNN zaznacza zmianę, jaka zaszła w postrzeganiu Bliskiego Wschodu przez kraje europejskie. Stacja tłumaczy, że dawniej kraje europejskie uznawały ten rejon świata za sferę wpływów Stanów Zjednoczonych. Jednak po wiośnie arabskiej (2010-2012 r.) ogromny przypływ uchodźców do Europy wymusił na europejskiej klasie politycznej zwrócenie większej uwagi na Bliski Wschód i Maghreb.


Jak zaznacza CNN, nie oznacza to, że wcześniej Europa nie była w ogóle zainteresowana tym regionem świata. Nie miała tam jednak dużych wpływów. W przypadku Irlandii jej poparcie dla Palestyny może być wynikiem historycznej walki o niepodległość z W. Brytanią. Z kolei Norwegia była mediatorem w rozmowach prowadzących do porozumień z Oslo (1993 r.), w efekcie których powstała Autonomia Palestyńska.


Amerykańska stacja ocenia, że szanse na to, aby reszta krajów Europy podążyła za Hiszpanią oraz Irlandią, są praktycznie żadne. Kraje członkowskie UE (27 państw) nie prowadzą wspólnej polityki zagranicznej i nic nie wskazuje, aby miało się to szybko zmienić - ocenia CNN.


Decyzja uznania państwowości Palestyny jest więc deklaracją poparcia oraz próbą wywarcia presji na swoich sojusznikach oraz Izraelu, aby położyć kres wojnie w Strefie Gazy, w wyniku której ponad połowa z 2,3 mln mieszkańców palestyńskiej półenklawy znajduje się w tragicznej sytuacji bytowej.(PAP)


awm/ mms/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 13:30 Kąpieliska w Trójmieście przygotowane do sezonu wakacyjnego W sezonie letnim na gdańskich plażach nad bezpieczeństwem będzie czuwało 70 ratowników. W Gdyni - 31, a w Sopocie 60. Pierwsze strzeżone kąpielisko zostało… » więcej 2024-06-20, godz. 13:30 Nowo wybrani europosłowie odebrali od PKW zaświadczenia o wyborze Nowo wybrani europosłowie odebrali w czwartek z rąk przewodniczącego PKW Sylwestra Marciniaka zaświadczenia o wyborze do Parlamentu Europejskiego. Blisko połowa… » więcej 2024-06-20, godz. 13:20 Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała raport z rekomendacjami dla polskich władz Rekomendacje skierowane do polskich władz i propozycje działań, które mogą usprawnić ściganie zbrodni międzynarodowych, wsparcie dla ofiar i ocalałych… » więcej 2024-06-20, godz. 13:20 Siekierski: Polska chce wnieść wkład w kształt przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej W trakcie sprawowania prezydencji w UE Polska chce wnieść swój wkład co do oceny i kierunków zmian przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej - zapowiedział minister… » więcej 2024-06-20, godz. 13:20 Szef MON: procedura nadmiernego deficytu to efekt polityki PiS "róbta, co chceta" Za zbyt wysoki deficyt budżetowy nie odpowiadają wydatki na bezpieczeństwo, a rozgrabianie państwa polskiego i polityka 'róbta, co chceta' rządu PiS. Posprzątamy… » więcej 2024-06-20, godz. 13:10 MKiDN: Tomasz Kolankiewicz powołany na dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska wręczyła Tomaszowi Kolankiewiczowi powołanie na stanowisko dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu… » więcej 2024-06-20, godz. 13:10 Polskie społeczeństwo jest przygotowane do wprowadzenie systemu kaucyjnego (MediaRoom) Polskie społeczeństwo jest przygotowane do wprowadzenie systemu kaucyjnego. Ludzie są zainteresowani nie tylko recyklingiem, ale także oczyszczaniem środowiska… » więcej 2024-06-20, godz. 13:10 Startuje konkurs na plakat dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Zgłoś swoją pracę i dołącz do wyjątkowego grona twórców… - Polskie Linie Lotnicze LOT ogłaszają konkurs na plakat. Pierwszą nagrodą w konkursie jest 10 tysięcy złotych oraz voucher na bilety lotnicze o takiej… » więcej 2024-06-20, godz. 13:10 Posłowie KO chcą zakazu używania fajerwerków przez osoby fizyczne Posłowie KO skierowali do Sejmu projekt przepisów zakazujących używania przez osoby fizyczne fajerwerków o najwyższym stopniu głośności. Zgodnie z nim… » więcej 2024-06-20, godz. 13:10 Paryż - dopuszczony do igrzysk rosyjski kolarz Własow odmówił startu Kolarz Aleksandr Własow, jako jedyny z 14 rosyjskich sportowców dopuszczonych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) do startu w igrzyskach w Paryżu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »