Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-01, 08:30 Autor: PAP

Łańcut/Muzeum-Zamek zaprasza na „Noc Muzeów z… duchami”

Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza w czwartkowy wieczór na „Noc Muzeów z… duchami”. Będzie można m.in. zwiedzić dawną Ujeżdżalnię, gdzie znajduje się powóz, którym miał podróżować Chopin, nakręcić film na konkurs oraz spotkać się z duchami dawnych właścicieli zamku, w tym księżną marszałkową Izabelą Lubomirską.

Jak powiedziała PAP Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie, Noc Muzeów to jedyne wydarzenie w roku, gdy ekspozycje łańcuckiego zamku, jednej z najpiękniejszych renesansowych rezydencji magnackich w Polsce, należącej m.in. do Lubomirskich i Potockich, są udostępniane w nocnej porze.


„Do tej pory goście wydarzenia mogli, w otoczeniu imponujących żyrandoli, odbyć spacer po reprezentacyjnych wnętrzach pierwszego piętra zamku. W tym roku nie będzie to jedyna atrakcja. Specjalnie z okazji Nocy Muzeów, przygotowaliśmy kilka nowości” – zapewniła Garbulińska-Charchut.


Jedną z nich będzie możliwość zwiedzania dawnej Ujeżdżalni, będącej częścią Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego.


Garbulińska-Charchut przypomniała, że dawna Ujeżdżalnia jest jednym z licznych przykładów wykorzystania przez Muzeum-Zamek w Łańcucie funduszy europejskich, dzięki którym przeprowadzono w placówce szereg gruntownych prac remontowo-konserwatorskich i udostępniono nowe wystawy. Zwiedzanie dawnej Ujeżdżalni w ramach tegorocznej Nocy Muzeów jest więc nawiązaniem do 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.


„W dawnej Ujeżdżalni można obejrzeć blisko 50 pojazdów konnych z kolekcji zgromadzonej przez nasze muzeum po II wojnie światowej, w tym np. egzemplarz, którym miał podróżować Fryderyk Chopin. Jest też niewielki pojazd, do którego zaprzęgano kozy. Był przeznaczony dla dzieci” – wyjawiła Garbulińska-Charchut.


Oprócz tego przed zamkiem na turystów czekać będą, w strojach z epoki, członkowie przemyskiego Stowarzyszenia „Damy i Huzary”, zaś w sali balowej odbędzie się pokaz filmu Braci Quay „Inventorium Śladów. Jan Potocki na Zamku w Łańcucie”. Pasjonaci filmów mogą wziąć także udział w konkursie filmowym „Opowieści niesamowite 2”.„Wystarczy nagrać krótką formę filmową i opublikować ją w mediach społecznościowych, z oznaczeniem oficjalnych kanałów Muzeum-Zamek w Łańcucie” – wyjaśniła Garbulińska-Charchut.


Noc Muzeów w Łańcucie rozpocznie się o godz. 18 i potrwa do 23. „Jest to idealna pora, aby spotkać się z duchami dawnych właścicieli łańcuckiej rezydencji. Będzie można zatem zobaczyć pojawiające się na zamkowych wieżach księżnę marszałkową Izabelę Lubomirską z Czartoryskich i jej córkę Julię, nieszczęśliwą żonę Jana Potockiego, który rzadko bywał w rezydencji, bowiem nad towarzystwo ślicznej żony przedkładał podróże”– przekazała Garbulińska-Charchut.


Bilety w cenie 2 zł (bilet normalny) i 1 zł (bilet ulgowy) do kupienia w zamku i dawnej Ujeżdżalni. Jeden bilet upoważnia do obejrzenia jednej ekspozycji. Wejściówki będą dostępne wyłącznie w dniu wydarzenia. Regulamin wydarzenia dostępny jest na stronie łańcuckiego muzeum.


Muzeum-Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych i niezwykłej kolekcji pojazdów konnych. Pod koniec XVIII w. kwitło tam życie muzyczne i teatralne, bywało wielu znakomitych gości. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim.


Wnętrza oraz zgromadzone w zamku dzieła sztuki są najwyższej klasy artystycznej. Znalazło się tu malarstwo, rzeźba, porcelana, tkaniny, zegary, meble, archiwalia i bogata biblioteka pałacowa. W odbudowanych szklarniach rodziny Potockich w 2008 r. otwarto zamkową storczykarnię, pierwszą w Polsce, w której eksponowane są wyłącznie storczyki.


Historia Łańcuta sięga wczesnego średniowiecza. Za datę lokacji miasta przyjmuje się rok 1349 i wiąże się ją z królem Kazimierzem Wielkim. Łańcut należał kolejno do Pileckich, Stadnickich, a później do Lubomirskich i Potockich.


Zniszczony na początku XVII w. obecny zamek zbudowany został w latach 1629-1642 przez Stanisława Lubomirskiego. Była to wówczas nowoczesna rezydencja typu „palazzo in fortezza”. Ponad 100 lat później ówczesna właścicielka Łańcuta Izabela z Czartoryskich Lubomirska, żona marszałka wielkiego koronnego księcia także Stanisława Lubomirskiego, przekształciła fortecę w zespół pałacowo-parkowy.


To właśnie jej zamek zawdzięcza cenne wnętrza i znajdujące się w nich kolekcje, a wśród nich są sala balowa, Teatrzyk, Apartamenty Chiński i Turecki. Wtedy też powstał malowniczy park w stylu angielskim, otaczający rezydencję. Do dziś w parku tym odbywają się koncerty, np. podczas majowych Muzycznych Festiwali. Pod koniec XVIII w. Łańcut należał do najwspanialszych rezydencji w Polsce. Kwitło tutaj życie muzyczne i teatralne, bywało wielu znakomitych gości.(PAP)


autorka: Agnieszka Pipała


api/ aszw/


Kraj i świat

2024-06-15, godz. 02:40 Przywódcy G7 zaniepokojeni wycofaniem przez Wenezuelę zaproszenia dla obserwatorów UE na wybory prezydenckie 'Jesteśmy głęboko zaniepokojeni wycofaniem przez rząd Wenezueli zaproszenia dla obserwatorów z Unii Europejskiej na wybory prezydenckie, które odbędą się… » więcej 2024-06-15, godz. 00:00 ME 2024 - Niemcy - Szkocja 5:1 (opinie) Po meczu otwarcia piłkarskich mistrzostw Europy Niemcy - Szkocja (5:1) powiedzieli: Julian Nagelsmann (trener reprezentacji Niemiec): 'Wielkie słowa uznania… » więcej 2024-06-15, godz. 00:00 USA uznały Nordycki Ruch Oporu za organizację terrorystyczną Departament Stanu USA uznał neonazistowską organizację Nordycki Ruch Oporu (NMR) za grupę terrorystyczną - podał w piątek resort dyplomacji. Sankcjami objęto… » więcej 2024-06-14, godz. 23:50 ME 2024 - euforia w niemieckich mediach po meczu otwarcia Gdy w czerwcu 2023 roku piłkarska reprezentacja Niemiec przegrała sparing z Polską 0:1, dziennik 'Bild' w minorowym nastroju dopytywał: 'Ktoś jeszcze czeka… » więcej 2024-06-14, godz. 23:40 RPA/Cyril Ramaphosa wygrał wybory prezydenckie Cyril Ramaphosa został wybrany w piątek przez Zgromadzenie Narodowe (izbę niższą parlamentu) prezydentem Republiki Południowej Afryki. Zdecydowała o tym… » więcej 2024-06-14, godz. 23:30 ME 2024 - 21 goli samobójczych w turniejach finałowych (dokumentacja) Antonio Ruediger, który niefortunną interwencją pokonał własnego bramkarza w meczu Niemiec ze Szkocją (5:1) na inaugurację mistrzostw Europy 2024, został… » więcej 2024-06-14, godz. 23:20 ME 2024 - grupa A (tabela, korekta) Wyniki dotychczasowych meczów i tabela grupy A Niemcy - Szkocja 5:1 (3:0)Pozostałe mecze kolejki2024-06-15:Węgry - Szwajcaria (15:00)Tabela (mecze, wygrane… » więcej 2024-06-14, godz. 23:20 ME 2024 - Niemcy - Szkocja 5:1 (opis) Grupa A: Niemcy - Szkocja 5:1 (3:0). Bramki: 1:0 Florian Wirtz (10), 2:0 Jamal Musiala (19), 3:0 Kai Havertz (45+1-karny), 4:0 Niclas Fuellkrug (68), 4:1 Antonio… » więcej 2024-06-14, godz. 23:10 ME 2024 - mecze otwarcia (dokumentacja) W pierwszym spotkaniu tegorocznej edycji mistrzostw Europy piłkarze Niemiec wygrali ze Szkocją 5:1. To najwyższe w historii zwycięstwo w meczu otwarcia i… » więcej 2024-06-14, godz. 23:10 MŚ 2018 - grupa A (tabela) Wyniki dotychczasowych meczów i tabela grupy A Niemcy - Szkocja 5:1 (3:0)Pozostałe mecze kolejki2024-06-15:Węgry - Szwajcaria (15:00)Tabela (mecze, wygrane… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »