Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-08-25, 17:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Świadek historii Kresów opowie o związkach Opola ze Stanisławowem

Historyczne centrum dawnego Stanisławowa, obecnego Iwano-Frankiwska [zdj. Jan Poniatyszyn]
Historyczne centrum dawnego Stanisławowa, obecnego Iwano-Frankiwska [zdj. Jan Poniatyszyn]
Rozmowa z Tadeuszem Olszańskim. Konstancin-Jeziorna [fot. Łukasz Fura]
Rozmowa z Tadeuszem Olszańskim. Konstancin-Jeziorna [fot. Łukasz Fura]
Rozmowa z Tadeuszem Olszańskim. Konstancin-Jeziorna [fot. Łukasz Fura]
Rozmowa z Tadeuszem Olszańskim. Konstancin-Jeziorna [fot. Łukasz Fura]
Opole jest spadkobiercą polskiej spuścizny Stanisławowa. M.in. o tych szczególnych więziach usłyszymy w rozmowie z Tadeuszem Olszańskim, autorem książki „Kresy kresów. Stanisławów”. Jej publikacja stała się wydarzeniem na rynku wydawniczym. Wielu mieszkańców tego kresowego miasta przesiedlono po wojnie na Opolszczyznę. Iwano-Frankiwsk, dawny Stanisławów, jest miastem partnerskim Opola.
- Mój ojciec był jednym z pierwszych lekarzy w powojennym Opolu - mówi Tadeusz Olszański, z którym rozmawialiśmy w Konstancinie-Jeziornej. – Myśmy dostali wspaniałe warunki pobytowe w Opolu na placu Armii Czerwonej. Tak wówczas nazywał się obecny plac Kopernika, a tam był szpital. Ojciec pracował nie tylko w tym szpitalu, ale również na końcu ulicy Kośnego oraz w ubezpieczalni społecznej. Ja trafiłem do liceum i gimnazjum na ulicy Gosławickiej. Tam było mnóstwo chłopaków ze Stanisławowa.

Tadeusz Olszański wychował się w przedwojennym Stanisławowie. Był publicystą, tłumaczem, relacjonował igrzyska olimpijskie. Był też korespondentem Polskiego Radia i Telewizji na Węgrzech i w Jugosławii. Rozmowę z nim zaprezentujemy w październikowych wydaniach programu Śladami Kresowej Atlantydy.
Tadeusz Olszański

Kultura i rozrywka

2024-06-15, godz. 17:30 Tłumy dorosłych i dzieci odwiedziło dziś Opolskie Lalki [ZDJĘCIA] Opolski Teatr Lalki i Aktora odwiedzili dziś mali i duzi Opolanie, którzy chcieli poznać pracę opolskich aktorów, zobaczyć pracownie, studia nagrań oraz… » więcej 2024-06-15, godz. 17:00 „To jest dokument czasów”. Wystawa fotografii Fryderyka Kremsera 34. Ogólnopolskie Forum Fotografii Krajoznawczej odbywa się w Opolu. Połączone jest z obchodami 50-lecia Komisji Fotografii Krajoznawczej Zarządu Głównego… » więcej 2024-06-15, godz. 17:00 Gabinet prezydenta, sala posiedzeń rady. Opolski ratusz od kuchni Galeria Sztuki Współczesnej z okazji Dni Opola zaprosiła mieszkańców na spacer wewnątrz opolskiego ratusza. Spora grupa uczestniczyła w spacerze, który… » więcej 2024-06-14, godz. 18:45 Dni Gminy Głogówek pełne koncertów dla każdego Koncerty oraz imprezy rekreacyjne uświetnią Dni Gminy Głogówek, które rozpoczynają się w sobotę (15.06). O godzinie 9:00 na stadionie miejskim wystartuje… » więcej 2024-06-14, godz. 16:50 "Opole moje miasto". Unikatowe plakaty opolskich artystów Artystyczne plakaty z najbardziej charakterystycznymi elementami miejskiej infrastruktury będą dostępne podczas Dni Opola. » więcej 2024-06-14, godz. 14:36 Warsztaty, animacje, wernisaż, koncert i potańcówka w ramach 15-to lecia OPAKu Już od wtorku Opolski Projektor Animacji Kulturalnych świętuje swoje piętnastolecie. Były warsztaty dla dzieci i dorosłych. Dziś wernisaż plakatów towarzyszących… » więcej 2024-06-14, godz. 14:30 Jan Miodek spotka się z czytelnikami w Opolu Profesor Jan Miodek jest znanym polskim językoznawcą, który często spotyka się z czytelnikami, promując swoje kolejne książki. Chętnie odpowiada też… » więcej 2024-06-14, godz. 12:15 Ruszają Dni Kluczborka. W planie wiele koncertów i imprez towarzyszących Wiele atrakcji przygotowali organizatorzy tegorocznych Dni Kluczborka. Święto miasta w kluczborskim parku oraz na stadionie miejskim rozpocznie się dzisiaj… » więcej 2024-06-14, godz. 09:00 Dni Opola: debata o kulturze i spotkanie autorskie z poetką Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu podczas Dni Opola proponuje koncerty, zabawy dla dzieci i rozrywkę dla dorosłych. Jest też propozycja wzięcia udziału w… » więcej 2024-06-13, godz. 20:50 Kresowy wodewil przyciągnął tłumy do opolskiego teatru Przy pełnej sali Opolskiego Teatru Lalki i Aktora odbyła się opolska odsłona Wodewilu Kresowego 'Tutaj się urodziłam'. Karol Wróblewski wymyślił to widowisko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »