Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-19, 11:00 Autor: Magdalena Szybińska

350 milionów złotych dla szpitali powiatowych. "Ten wzrost naprawdę będzie znaczący"

Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku [fot. Mariusz Chałupnik]
Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku [fot. Mariusz Chałupnik]
Violetta Porowska [fot. Wanda Kownacka]
Violetta Porowska [fot. Wanda Kownacka]
Mirosław Birecki [fot. Wanda Kownacka]
Mirosław Birecki [fot. Wanda Kownacka]
Szpitale otrzymają więcej pieniędzy na leczenie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział wzrost wyceny świadczeń w internie i chirurgii. Przeznaczono na ten cel 650 milionów złotych. Ponad połowa z tej kwoty trafi do szpitali powiatowych.
- Już wiadomo jak ta kwota wsparcia zostanie podzielona - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda opolski Violetta Porowska, pytana o rządową transzę dla szpitali.

350 mln złotych zostanie wykorzystane na zniwelowanie wzrostu kosztów wynagrodzeń i zakupu nowego sprzętu w szpitalach powiatowych, a reszta z puli 650 mln będzie wykorzystana na wzrost wyceny świadczeń m.in. na chirurgii i na internie oraz w opiece pacjentów grupy 65 Plus. - Te trzy grupy świadczeń, które dosyć mocno - proszę wybaczyć za sformułowanie - są eksploatowane, czyli rzeczywiście tutaj wydatków w tej sferze jest dosyć dużo, w związku z tym zostaną przeznaczone właśnie na zwiększenie wyceny tych świadczeń i to od 5 do 15 procent. Czyli ten wzrost naprawdę będzie znaczący - powiedziała wicewojewoda.

- Były sygnały, że dyrektorzy szpitali powiatowych mają problemy z domknięciem budżetów - dodała wojewoda Porowska. Polskie szpitale są najczęściej zarządzane przez samorządy i o to w ich gestii pozostaje ich jak najlepsze prowadzenie. - Na ich barkach spoczywa też obowiązek współfinansowania tych szpitali. Pamiętajmy, że samorządy posiadają swoje budżety, które składają się właśnie z podatków, z CIT-ów, także z PIT-ów, więc pule pieniędzy, które mają dedykować na wydatki swoich obywateli mieszkających na terenie ich powiatu, na terenie ich samorządów, muszą po prostu tymi pieniądzmi zarządzać - mówi gość Radia Opole. - Perspektywa, że z budżetu państwa finansujemy wszystkie koszty ponoszone w szpitalach powiatowych czy ogólnie tych w rękach samorządów myślę, że nie jest do końca właściwa.

Zwiększenie wyceny świadczeń będzie istotnym wsparciem dla szpitali, które ponoszą również koszty podwyżek dla techników, diagnostów laboratoryjnych czy fizjoterapeutów.

- Nasze ostrożne szacunki mówią, że trafi do nas z tej kwoty nawet ok. 2 milionów złotych - powiedział starosta kluczborski Mirosław Birecki. Jego zdaniem może to w dużym stopniu poprawić finanse Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. - Nasza wartość ryczałtu to jest ok. 22 mln złotych, więc jeśli byłaby to kwota pomiędzy 5 a 15 procent, to ostrożnie tak licząc mogłoby to być nawet 2 mln, a to dla naszego szpitala jest bardzo duży zastrzyk pieniędzy. Bardzo by to ułatwiło funkcjonowanie finansowe szpitala.

Nowe ryczałty dla szpitali zostaną wyliczone na przełomie marca i kwietnia, obejmą cały 2019 rok od 1 stycznia.
Violetta Porowska 1
Violetta Porowska 2
Mirosław Birecki

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 08:00 Przedwojenny Prudnik na pokolorowanych fotografiach. Niebawem nowa publikacja Prudnik widziany z perspektywy jego przedwojennych mieszkańców będą mogli poznać ci, którzy interesują się historią lokalną. Wyjątkowa publikacja będzie… » więcej 2024-04-26, godz. 06:30 Fontanna na Stawie Zamkowym gotowa. Pierwszy pokaz na rozpoczęcie majówki 1 maja zostanie uruchomiona fontanna na Stawie Zamkowym przy ul. Barlickiego w Opolu. Jej remont trwał od lipca 2023 roku. Premierowy pokaz rozpocznie się o… » więcej 2024-04-25, godz. 20:30 Uczniowie z całej Polski rywalizowali w finale olimpiady dla elektryków 21 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego kraju przyjechało do Opola na finał olimpiady 'Euroelektra'. To konkurs organizowany od 25 lat przez Stowarzyszenie… » więcej 2024-04-25, godz. 19:50 Kasztany dawno zakwitły. Za prawie dwa tygodnie ruszają egzaminy maturalne 147 uczniów czwartych klas Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Opolu, tegorocznych maturzystów, odebrało świadectwa ukończenia szkoły. Uroczystość… » więcej 2024-04-25, godz. 17:40 Po wypadku, udarze, rehabilitacji. Opole uruchamia opiekę krótkoterminową Opole rusza z programem opieki krótkoterminowej dla osób potrzebujących. Będzie pierwszym w województwie opolskim, i 5 w kraju samorządem, który będzie… » więcej 2024-04-25, godz. 17:00 Głogówek chce być przyjazny dla osób niepełnosprawnych Niepełnosprawni uczniowie z trzech powiatów będą mieli bezpieczny i komfortowy przewóz do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku. Gmina kupi… » więcej 2024-04-25, godz. 16:00 Zakład Aktywności Zawodowej przy Fundacji DOM działa już 20 lat Od 20 lat przekazują wsparcie w postaci szkoleń, praktyk i staży. Obecnie pracuje tam 60 osób z umiarkowanym lub znaczącym stopniem niepełnosprawności… » więcej 2024-04-25, godz. 15:46 Z fotela wiceburmistrza na... burmistrza. Krzysztof Reinert nowym włodarzem Gogolina Krzysztof Reinert, aktualny wiceburmistrz Gogolina, już za kilka dni będzie rządził w gminie. W wyborach samorządowych pokonał dwóch kontrkandydatów, potrzebna… » więcej 2024-04-25, godz. 15:41 Modernizacja koksowni w Zdzieszowicach na półmetku. Inwestycja warta 165 mln zł 165 mln zł kosztują prace modernizacyjne w zakładach koksowniczych ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach. Do nowo wybudowanego 90-metrowego komina, który zastąpił… » więcej 2024-04-25, godz. 14:30 "Tu się nie da przejść". Pacjenci mają problem z dotarciem do przychodni w Opolu [INTERWENCJA] - Piesi muszą tu wykonać slalom - skarży się mieszkanka Opola na drogę do przychodni 'Centrum' przy ulicy Kościuszki. Od kilku lat jest tam parking dla samochodów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »