Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-02-21, 14:02 Autor: Roman Juranek

Opolscy politycy o teczkach TW "Bolek"

Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Prezes IPN Łukasz Kamiński zapowiedział, że w związku z dużym zainteresowaniem społeczeństwa, w poniedziałek (22.02) udostępniona zostanie część dokumentów pochodzących z domu Czesława Kiszczaka. Chodzi m.in. o teczki: osobową oraz pracy tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek". IPN twierdzi, że dokumenty wskazują, iż chodzi o Lecha Wałęsę. Czy legendarny przywódca Solidarności współpracował z SB?
- Historycznie to ma znaczenie, praktycznie to jest bez znaczenia - powiedział senator Piotr Wach (PO) w Niedzielnej Loży Radiowej. Jak tłumaczył, mogło to być trochę tak, jak zaparcie się św. Piotra, ale jak było naprawdę nie wiemy. - Dla mnie poważnym problemem jest reakcja polityków - tłumaczył Wach. - Tak jak się zachował minister Waszczykowski i prezydent, jak z tego faktu promieniowała ich nieukrywana radość, to jest dla mnie sprawa skandaliczna- mówił polityk PO. - Prawda nie jest ostatecznie znana i wypowiedzi powinny być bardziej powściągliwe - dodaje.

- Fakt znalezienia teczek w tym momencie jest szyty grubymi nićmi - mówi Kamil Goździk (PSL). - Trochę to wygląda tak, jakby ktoś chciał odwrócić uwagę od tego, co się w kraju dzieje. Jak słyszę wypowiedzi polityków partii rządzącej, że należy napisać historię Polski po '89 roku od nowa, to ktoś tutaj zaczyna być oderwany od rzeczywistości. Nie sądzę, by teraz należało cokolwiek burzyć i podważać - podsumował Goździk.

- Właśnie w 1989 roku Lech Wałęsa miał okazję dokonać lustracji i dzisiaj takiej sytuacji byśmy nie mieli. Gdy ówczesny premier zamierzał przeprowadzić lustrację, to prezydent Wałęsa odwołał w nocy jego rząd - mówiła Katarzyna Czochara (PiS). - To właśnie IPN jest instytucją, która zajmuje się badaniem tego, jak ta historia faktycznie wyglądała. Nam ówcześni rządzący nie dali szansy byśmy poznali prawdę, co w tych czasach się działo. Proszę nie sugerować, że opcja rządząca zamierza teraz zmienić historię. Poczekajmy na niepodważalne fakty - mówiła Czochara.

Paweł Grabowski (Kukiz'15) mówił, że dla Lecha Wałęsy nastał czas, by jasno postawić sprawę i zaapelował też do byłego prezydenta w związku z pojawieniem się wątku tajemniczej osoby, której coś obiecywał Lech Wałęsa: "Panie prezydencie naród czeka na prawdę, a nie jedna osoba, co do której nawet nie wiemy czy w ogóle istnieje!".
- Szafa Kiszczaka jest dla mnie symbolem III RP, czyli takiego państwa, w którym komuniści oficjalnie oddają władzę, ale nigdy jej nie tracą - mówił Grabowski.

- Moment ujawnienia tych teczek jest rzeczywiście dziwny - mówił Roman Kolek (MN). - Wdowa po generale Kiszczaku, która zgłasza się z teczkami do IPN z intencją taką, że nie ma środków do życia i potrzebuje pieniędzy, pokazuje dla mnie trochę absurdalny sposób myślenia i podejścia do sprawy. Dlatego, że znając zawartość teczek i podejrzewając, że ich zawartość mogłaby zaszkodzić Lechowi Wałęsie, to przecież zwróciłaby się gdzie indziej. Na pewno przez długi czas będziemy żyli tym tematem - podsumował Kolek.

- To już jest któryś raz, kiedy temat Lecha Wałęsy i jego współpracy powraca - zwrócił uwagę Łukasz Dymek (Nowoczesna). - Zastanawiam się, kiedy temat znowu wróci, bo za chwilę otworzy się kolejna szafa i ujrzymy nowe dokumenty, czy ta historia kiedykolwiek się skończy? Mamy już ponad 30 lat od tej sprawy i co chwilę próbujemy poszukiwać demonów przeszłości. Nie musimy kochać Lecha Wałęsy, ale musimy pamiętać, że jest ikoną, marką naszego kraju - mówił Dymek.
Piotr Wach
Kamil Goździk
Katarzyna Czochara
Paweł Grabowski
Roman Kolek
Łukasz Dymek

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 10:30 "Reset TK bez zmiany konstytucji może być niemożliwy ". Dr hab. Paweł Sobczyk z UO w Radiu Opole Gość dzisiejszej (26.04) Porannej Rozmowy Radia Opole dr hab. Paweł Sobczyk, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, uważa, że 'reset'… » więcej 2024-04-26, godz. 10:15 Utrudnienia na ul. Łokietka w Opolu. Zderzyły się tam dwie osobówki Uwaga kierowcy, mogą być utrudnienia na ul. Łokietka w Opolu. Dziś (26.04) o godz. 8:51 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jedna osoba… » więcej 2024-04-26, godz. 09:00 Za niespełna tydzień Jarmark Cysterski w Jemielnicy. Zaplanowano szereg atrakcji Uroczysta parada rozpocznie XII Jarmark Cysterski w Jemielnicy. Wydarzenie, podobnie jak w poprzednich latach odbędzie się 1 maja i połączone będzie z obchodami… » więcej 2024-04-26, godz. 08:06 Wypadek na DK45 koło Zimnic Wielkich. Jedna osoba ranna Uwaga kierowcy. Poważny wypadek w okolicach Zimnic Wielkich na drodze krajowej nr 45. To trasa z Opola do Krapkowic. Droga jest zablokowana. » więcej 2024-04-26, godz. 08:00 Przedwojenny Prudnik na pokolorowanych fotografiach. Niebawem nowa publikacja Prudnik widziany z perspektywy jego przedwojennych mieszkańców będą mogli poznać ci, którzy interesują się historią lokalną. Wyjątkowa publikacja będzie… » więcej 2024-04-26, godz. 06:30 Fontanna na Stawie Zamkowym gotowa. Pierwszy pokaz na rozpoczęcie majówki 1 maja zostanie uruchomiona fontanna na Stawie Zamkowym przy ul. Barlickiego w Opolu. Jej remont trwał od lipca 2023 roku. Premierowy pokaz rozpocznie się o… » więcej 2024-04-25, godz. 20:30 Uczniowie z całej Polski rywalizowali w finale olimpiady dla elektryków 21 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego kraju przyjechało do Opola na finał olimpiady 'Euroelektra'. To konkurs organizowany od 25 lat przez Stowarzyszenie… » więcej 2024-04-25, godz. 19:50 Kasztany dawno zakwitły. Za prawie dwa tygodnie ruszają egzaminy maturalne 147 uczniów czwartych klas Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Opolu, tegorocznych maturzystów, odebrało świadectwa ukończenia szkoły. Uroczystość… » więcej 2024-04-25, godz. 17:40 Po wypadku, udarze, rehabilitacji. Opole uruchamia opiekę krótkoterminową Opole rusza z programem opieki krótkoterminowej dla osób potrzebujących. Będzie pierwszym w województwie opolskim, i 5 w kraju samorządem, który będzie… » więcej 2024-04-25, godz. 17:00 Głogówek chce być przyjazny dla osób niepełnosprawnych Niepełnosprawni uczniowie z trzech powiatów będą mieli bezpieczny i komfortowy przewóz do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku. Gmina kupi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »