Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-02-21, 14:02 Autor: Roman Juranek

Opolscy politycy o teczkach TW "Bolek"

Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Prezes IPN Łukasz Kamiński zapowiedział, że w związku z dużym zainteresowaniem społeczeństwa, w poniedziałek (22.02) udostępniona zostanie część dokumentów pochodzących z domu Czesława Kiszczaka. Chodzi m.in. o teczki: osobową oraz pracy tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek". IPN twierdzi, że dokumenty wskazują, iż chodzi o Lecha Wałęsę. Czy legendarny przywódca Solidarności współpracował z SB?
- Historycznie to ma znaczenie, praktycznie to jest bez znaczenia - powiedział senator Piotr Wach (PO) w Niedzielnej Loży Radiowej. Jak tłumaczył, mogło to być trochę tak, jak zaparcie się św. Piotra, ale jak było naprawdę nie wiemy. - Dla mnie poważnym problemem jest reakcja polityków - tłumaczył Wach. - Tak jak się zachował minister Waszczykowski i prezydent, jak z tego faktu promieniowała ich nieukrywana radość, to jest dla mnie sprawa skandaliczna- mówił polityk PO. - Prawda nie jest ostatecznie znana i wypowiedzi powinny być bardziej powściągliwe - dodaje.

- Fakt znalezienia teczek w tym momencie jest szyty grubymi nićmi - mówi Kamil Goździk (PSL). - Trochę to wygląda tak, jakby ktoś chciał odwrócić uwagę od tego, co się w kraju dzieje. Jak słyszę wypowiedzi polityków partii rządzącej, że należy napisać historię Polski po '89 roku od nowa, to ktoś tutaj zaczyna być oderwany od rzeczywistości. Nie sądzę, by teraz należało cokolwiek burzyć i podważać - podsumował Goździk.

- Właśnie w 1989 roku Lech Wałęsa miał okazję dokonać lustracji i dzisiaj takiej sytuacji byśmy nie mieli. Gdy ówczesny premier zamierzał przeprowadzić lustrację, to prezydent Wałęsa odwołał w nocy jego rząd - mówiła Katarzyna Czochara (PiS). - To właśnie IPN jest instytucją, która zajmuje się badaniem tego, jak ta historia faktycznie wyglądała. Nam ówcześni rządzący nie dali szansy byśmy poznali prawdę, co w tych czasach się działo. Proszę nie sugerować, że opcja rządząca zamierza teraz zmienić historię. Poczekajmy na niepodważalne fakty - mówiła Czochara.

Paweł Grabowski (Kukiz'15) mówił, że dla Lecha Wałęsy nastał czas, by jasno postawić sprawę i zaapelował też do byłego prezydenta w związku z pojawieniem się wątku tajemniczej osoby, której coś obiecywał Lech Wałęsa: "Panie prezydencie naród czeka na prawdę, a nie jedna osoba, co do której nawet nie wiemy czy w ogóle istnieje!".
- Szafa Kiszczaka jest dla mnie symbolem III RP, czyli takiego państwa, w którym komuniści oficjalnie oddają władzę, ale nigdy jej nie tracą - mówił Grabowski.

- Moment ujawnienia tych teczek jest rzeczywiście dziwny - mówił Roman Kolek (MN). - Wdowa po generale Kiszczaku, która zgłasza się z teczkami do IPN z intencją taką, że nie ma środków do życia i potrzebuje pieniędzy, pokazuje dla mnie trochę absurdalny sposób myślenia i podejścia do sprawy. Dlatego, że znając zawartość teczek i podejrzewając, że ich zawartość mogłaby zaszkodzić Lechowi Wałęsie, to przecież zwróciłaby się gdzie indziej. Na pewno przez długi czas będziemy żyli tym tematem - podsumował Kolek.

- To już jest któryś raz, kiedy temat Lecha Wałęsy i jego współpracy powraca - zwrócił uwagę Łukasz Dymek (Nowoczesna). - Zastanawiam się, kiedy temat znowu wróci, bo za chwilę otworzy się kolejna szafa i ujrzymy nowe dokumenty, czy ta historia kiedykolwiek się skończy? Mamy już ponad 30 lat od tej sprawy i co chwilę próbujemy poszukiwać demonów przeszłości. Nie musimy kochać Lecha Wałęsy, ale musimy pamiętać, że jest ikoną, marką naszego kraju - mówił Dymek.
Piotr Wach
Kamil Goździk
Katarzyna Czochara
Paweł Grabowski
Roman Kolek
Łukasz Dymek

Wiadomości z regionu

2020-10-29, godz. 16:15 Ponad 3 promille miał mężczyzna, który kierował ruchem na remontowanej ulicy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim 38-latek pod wpływem alkoholu kierował ruchem na jednej z ulic w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Teraz może trafić do więzienia. Do zdarzenia doszło… » więcej 2020-10-29, godz. 16:00 Na Opolszczyźnie zmarło kilkanaście kolejnych osób zarażonych COVID-19. W kraju rekord infekcji i zgonów 13 osób zarażonych koronawirusem zmarło minionej doby na Opolszczyźnie. » więcej 2020-10-29, godz. 15:50 Porowska o protestach: młodzi ludzie dali zmanipulować się, a prawdziwym celem jest obalenie rządu i Kościoła 'To zwykły wandalizm, burdy, świętokradztwo i barbarzyństwo'. Tak Violetta Porowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, komentowała w dzisiejszej (29.10)… » więcej 2020-10-29, godz. 14:45 Witold Zembaczyński z KO chce chronić protestujących w sprawie aborcji. Zaapelował do policji o nieużywanie siły O nieużywanie siły wobec protestujących na Opolszczyźnie zaapelował poseł Witold Zembaczyński do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu. » więcej 2020-10-29, godz. 14:34 W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu powstaje szpital tymczasowy Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu zostanie przekształcone w szpital tymczasowy - taką informację przekazano podczas konferencji prasowej premiera Mateusza… » więcej 2020-10-29, godz. 14:15 Studenci Politechniki Opolskiej w tym roku nie wrócą na zajęcia stacjonarne Zdalny tryb kształcenia przedłużono do końca grudnia na Politechnice Opolskiej. » więcej 2020-10-29, godz. 13:30 Seniorzy z Nysy mogą liczyć na wsparcie w czasie pandemii. Specjalnie dla nich uruchomiono telefon zaufania Nyscy seniorzy, którzy zmagają się z samotnością w czasie pandemii, mogą uzyskać wsparcie przez telefon. Tamtejszy dzienny dom pobytu uruchomił w tym celu… » więcej 2020-10-29, godz. 13:00 Zaginął 63-letni mieszkaniec Opola Funkcjonariusze z Opola poszukują 63-letniego Mariana Steca. Mieszkaniec Opola ostatni raz widziany był 20 października w miejscu swojego zamieszkania. Do tej… » więcej 2020-10-29, godz. 12:00 Kolejny przypadek zakażenia koronawirusem w opolskim ratuszu Wiceprezydent Opola Maciej Wujec z pozytywnym testem na obecność koronawirusa. Czuje się dobrze, przebywa w izolacji domowej - informuje ratusz. » więcej 2020-10-29, godz. 10:58 Opolscy policjanci zatrzymali Bułgara, który miał zmuszać kobiety do prostytucji. Wśród ofiar jest 16-latka 15 lat więzienia grozi Bułgarowi zatrzymanemu przez opolskich policjantów za czerpanie korzyści z nierządu i zmuszanie do prostytucji. - Z ustaleń funkcjonariuszy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***