Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Bez polityki migracyjnej nie zatrzymamy…
2019-06-13, 15:39 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Bez polityki migracyjnej nie zatrzymamy ukraińskich pracowników

WSPÓLNA SPRAWA Bez polityki migracyjnej nie zatrzymamy ukraińskich pracowników
Polska nie ma przemyślanej polityki migracyjnej a działania podejmowane lokalnie, tak jak ostatnio na Opolszczyźnie, mogą nie wystarczyć do zatrzymania w Polsce ukraińskich pracowników kuszonych przez ościenne kraje, nie tyle nawet przez Niemcy, ale przede wszystkim przez Czechy. Do takich wniosków doszli uczestnicy debaty "Wspólna sprawa" w czwartek 13 czerwca 2019 roku.
Z badań ekspertów wynika, że do roku 2025 możemy potrzebować w Polsce nawet 2,5 mln pracowników. Ta luka na rynku pracy spowodowana jest między innymi obniżeniem wieku emerytalnego i programami socjalnymi (po wprowadzeniu 500 plus około 100 tysięcy kobiet zrezygnowało z pracy). Zdaniem BCC, bez napływu pracowników z zagranicy w skali około 1,5 mln osób, PKB naszego kraju obniży się o około 10 procent.

W czasie debaty dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, która bada środowisko obcokrajowców, stwierdziła, że z ich pracy (przede wszystkim Ukraińców) korzysta około 17 procent opolskich pracodawców i stanowią oni nawet 10 procent pracujących w naszym regionie. Z deklaracji samych Ukraińców wynika, że około 17 procent z nich chciałoby zostać w Polsce na stałe, ale połowa nie wyklucza wyjazdu do Niemiec albo innych krajów oferujących lepsze zarobki.

Grzegorz Kuliś z BCC stwierdził, że te dane mogą nie być precyzyjne, bo w naszym regionie rejestrują się agencje pośrednictwa pracy z innych województw (dlatego, że nasz urząd wojewódzki jest najsprawniejszy w kraju). Zauważył także, że na razie nie ma co się obawiać konkurencji Niemiec, bo one zapraszają na swój rynek tylko tych Ukraińców, którzy znają niemiecki na poziomie B2 potwierdzonym przez Goethe Institute, a takich jest niewielu. Dodał jednak, że cały czas nie ma mamy polityki migracyjnej i na jej przygotowanie może już być za późno.

Sebastian Koćwin z OPZZ stwierdził, że zna dane, z których wynika, że nawet 70 procent Ukraińców chciałoby zostać w Polsce. Stwierdził jednak, że trudno na to liczyć, skoro większość z nich nie jest zatrudniona na etat i zarabia płacę minimalną. Potwierdził też, jako członek Centralnej Rady Rynku Pracy, że temat polityki migracyjnej jest w Warszawie traktowany marginalnie - dyskusję na ten temat zaplanowano dopiero na wrzesień.

Piotr Pancześnik z Kongregacji skrytykował zarówno uciążliwe biurokratyczne procedury, jak i brak polityki migracyjnej, dodał też, że nie wierzy w mitycznych ekspertów, lekarzy czy informatyków z Ukrainy, którzy zaspokoją potrzeby polskich firm. Stwierdził, że z doświadczeń przedsiębiorców wynika raczej, że ukraińscy pracownicy nie radzą sobie z nowoczesnymi technologiami. Stwierdził w końcu, że skuteczna próba zatrzymania obcokrajowców wymaga wykreowania metod ich asymilacji z polskich społeczeństwem, których na razie brakuje.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »