Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Violetta Koper-Staszowska i Wiesław Kucharski o…
2018-12-18, 09:06 Autor: Marek Świercz

Violetta Koper-Staszowska i Wiesław Kucharski o suszy, zalesianiu, ekologii, miejskich dzikach i powrocie wilków

Violetta Koper Staszowska i Wiesław Kucharski o suszy, zalesianiu, ekologii, miejskich dzikach i powrocie wilków
- Wilki to dziś gatunek ekspansywny. Mamy zarejestrowane watahy w nadleśnictwie Gidle, Złoty Potok, ostatnio znaleziono martwą waderę w nadleśnictwie Brynek. Wilki są także u was: w nadleśnictwach Zawadzkie, Kluczbork czy Kup - stwierdzili w Loży Radiowej dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Wiesław Kucharski i rzecznik dyrekcji Wioletta Koper-Staszowska.
Nasi goście przypomnieli, że zaraz po wojnie państwo płaciło za każdego upolowanego wilka, więc populacja tych drapieżników została mocno przetrzebiona, ale potem zostały objęte ścisłą ochroną i zaczęło ich przybywać. Choć ekolodzy, optujący za utrzymaniem całkowitej ochrony wilków, twierdzą, że jest ich w Polsce może kilkaset sztuk, to myśliwi i leśnicy są przekonani, że jest ich znacznie więcej. I może przyjść moment, gdy dojdzie do ataku na człowieka, po którym ochrona wilka zostanie uchylona. Choć wilki podobno unikają kontaktu z ludźmi.

Przedstawiciele Lasów Państwowych opowiadali też o ekspansji innych gatunków, w dużej mierze sprowokowanej przez człowieka. Przykładem są dziki, które - jak żartują myśliwi - łatwiej spotkać przy miejskim śmietniku niż w lesie. Podobno przy Centralnym Szpitalu Klinicznym w Ligocie żeruje stado dzików, które są dokarmiane przez pacjentów wyrzucających jedzenie przez okno. I mogą się czuć bezpiecznie, bo miasta nie są objęte obwodami łowieckimi, więc nikt tam do dzików nie strzela.

Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy także o ekologicznych aspektach zalesiania, między innymi o tzw. leśnych gospodarstwach węglowych. Oczywiście nie chodzi tu o tworzenie w lasach kopalni, ale o taką przebudowę ekosystemów leśnych, które pozwolą im na pochłanianie większej ilości dwutlenku węgla. Tereny, które można jeszcze zalesić, są ograniczone, dlatego w grę wchodzi swoiste zagęszczanie lasów, na przykład poprzez podsadzanie między drzewami iglastymi drzew liściastych. Podobny cel ma program budowy domów z drewna, które również będą miały możliwość absorpcji CO2. Pomysły te zaprezentowano na szczycie klimatycznym w Katowicach, budząc pewne niedowierzanie środowisk ekologicznych. Ale, jak zapewnili nasi goście, leśnicy to ekolodzy-praktycy, którzy dobrze wiedzą, co robią.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »