Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Janusz Pospolita o tym, co by się stało…
2016-07-13, 13:45 Autor: Aneta Skomorowska

Prof. Janusz Pospolita o tym, co by się stało, gdyby zabrakło prądu i rozbudowie Elektrowni [FILM]

Zobacz rozmowę z prof. Januszem Pospolitą [Loża Radiowa]
- To byłby kataklizm na miarę biblijnego potopu - powiedział prof. Janusz Pospolita, pytany o to, co stałoby się gdyby zabrakło prądu. Z gościem Loży Radiowej rozmawialiśmy o potrzebach energetycznych Polski.
Z prof. Januszem Pospolitą rozmawiają Aneta Skomorowska i Piotr Wójtowicz
W naszym kraju może brakować mocy przy niesprzyjających warunkach klimatycznych takich jak susza i upały, co może stanowić zagrożenie dla funkcjonowania przemysłu. - Rozbudowa Elektrowni Opole pomoże w zaspokojeniu tych potrzeb, bo nowe bloki energetyczne będą produkowały 1800 MW. Należy jednak pamiętać, że prowadzone inwestycje w elektrowniach zastąpią niektóre stare bloki na przykład w Kozienicach czy w Łaziskach - powiedział prof. Pospolita. Dodał, że i tak Polska musi być połączona liniami energetycznymi z sąsiednimi krajami, aby sobie na wzajem pomagać.
- Energia, na którą powinniśmy stawiać powinna spełniać trzy kryteria być energetyką wysokosprawną, korzystającą w sposób rozsądny ze środowiska i dobrze zakotwiczoną w rachunku ekonomicznym - uważa. - Powinniśmy więc iść zarówno w energetykę opartą na węglu i tę opartą na odnawialnych źródłach energii - dodał profesor. Uważa on, że Polska powinna wybudować także elektrownię jądrową.

Jeśli zaś chodzi o rozbudowę Elektrowni Opole, to nie będzie ona emitowała do środowiska wielu zanieczyszczeń.
- W nowych blokach spaliny są wypuszczane przez chłodnię kominową, ale najpierw są oczyszczane. Do powietrza wypuszczany jest tylko dwutlenek węgla - wyjaśnił prof. Pospolita. - Chłodnie kominowe będą miały po 185 metrów wysokości, komin ma 250 metrów. To jedne z najwyższych budowli w Polsce, musimy sobie to uświadomić - dodał.

Profesor Politechnik Opolskiej mówił także o ty, co by się stało, gdyby była dłuższa przerwa w dostawie prądu. - Nie zauważamy, że energia elektryczna jest teraz podstawowym dobrem. W zimie byłoby zimno, bo systemy grzewcze oparte są na wodzie, która jest przepompowywana przez urządzenia działające na prąd. Wszelka produkcja żywności stanęłaby a żywność przechowana w chłodniach uległaby zepsuciu - powiedział.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »