Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Martyna Nakonieczny: Słowa marszałka Ogłazy, to…
2022-04-27, 08:38 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Martyna Nakonieczny: Słowa marszałka Ogłazy, to za daleko idące stwierdzenie, prawie na granicy zdrady stanu. Mogą się spotkać z konsekwencjami.

Martyna Nakonieczny: Słowa marszałka Ogłazy, to za daleko idące stwierdzenie, prawie na granicy zdrady stanu. Mogą się spotkać z konsekwencjami.
Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa:
- Gdyby to był apel dotyczący dyskryminacji mniejszości polskiej na Białorusi to byśmy go poparli.
- Ten apel posłużył MN do kolejnego wyrażenia swojego niezadowolenia z powodu ograniczenia liczby godzin nauki języka, a nie wynikał przejęcia się sytuacją Polaków na Białorusi.
- Słowa marszałka Ogłazy poszły za daleko. Mogą się spotkać z konsekwencjami. Na pewno w jakiś sposób wyrazimy swoje oburzenie i poinformujemy parlamentarzystów o tej sytuacji, bo to za daleko idące stwierdzenie, prawie na granicy zdrady stanu.
- Gdyby to był apel dotyczący dyskryminacji mniejszości polskiej na Białorusi, to byśmy go poparli - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Martyna Nakonieczny przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa opolskiego.

- Apel jest tak zatytułowany i pierwsze trzy akapity dotyczą sytuacji na Białorusi i są głównie sformułowane z cytatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które notą dyplomatyczną wyraziło oburzenie na zachowanie Aleksandra Łukaszenki. Pozostała część, więcej niż połowa, dotyczy skarg Mniejszości Niemieckiej - zaznaczyła.

Przewodnicząca klubu PiS w sejmiku podkreśliła, że apel niestety nie jest apelem w sprawie dyskryminacji mniejszości polskiej na Białorusi.
- W sposób nieetyczny połączono te dwie sprawy, bo czy można w jakikolwiek sposób porównywać sytuację Polaków na Białorusi z sytuacją mniejszości niemieckiej w Polsce? - pytała.

W apelu zapisano:
"Apelujemy również ponownie do Rządu RP o wycofanie się z przepisów wprowadzających dyskryminację mniejszości niemieckiej w Polsce. W tym kontekście zwracamy również uwagę na to, jak ważne jest w odniesieniu do mniejszości narodowych niestosowanie zasady wzajemności, w myśl której obywatele konkretnego Państwa stają się zakładnikami stosunków międzypaństwowych czy też polityki międzynarodowej.
Wyrażamy oczekiwanie, że poszanowanie i wspieranie języka polskiego jako języka mniejszości narodowej na Białorusi, jak również języka niemieckiego jako języka mniejszości niemieckiej w Polsce będzie zagwarantowane."

- Ten apel posłużył Mniejszości Niemieckiej do kolejnego wyrażenia swojego niezadowolenia z powodu ograniczenia liczby godzin nauki języka, a nie wynikał z przejęcia się sytuacją Polaków na Białorusi - powiedziała Martyna Nakonieczny.

Radna Martyna Nakonieczny stwierdziła, że nie można też się zgodzić na słowa wicemarszałka województwa, Szymona Ogłazy, który w czasie obrad sejmiku powiedział, że rząd PiS jest takim samym rządem jak na Białorusi.

- Słowa marszałka Ogłazy poszły za daleko. Mogą się spotkać z konsekwencjami. Na pewno w jakiś sposób wyrazimy swoje oburzenie i poinformujemy parlamentarzystów o tej sytuacji, bo to za daleko idące stwierdzenie, prawie na granicy zdrady stanu.

Zobacz także

2024-06-03, godz. 08:52 "Czujemy smutek, że prezydent nie podpisał tej ustawy" - Łukasz Jastrzembski o statusie języka śląskiego - Czujemy smutek, że pan prezydent nie podpisał tej ustawy - tak o niedawnej decyzji Andrzeja Dudy mówił w Radiu Opole lider Śląskich Samorządowców Łukasz… » więcej 2024-05-31, godz. 08:36 Marek Sierocki: opolski festiwal nadal najważniejszą muzyczną imprezą w kraju - Wielu artystów, którzy tu zaczynali karierę, stało sie sławnych. Chociażby kariera Ewy Demarczyk. W wybraniu utworów, które później mogą stać się… » więcej 2024-05-29, godz. 09:00 "Banaś [przed wyborami parlamentarnymi] musiał schować się do nory. Teraz przynosi kosz prezentów" Kamil Bortniczuk… - Są to kompletne bzdury i ze spokojem czekam na pracę odpowiednich organów, jeżeli pan Marian Banaś ostatecznie zdecyduje się ośmieszyć i złożyć takie… » więcej 2024-05-27, godz. 15:16 Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar Pegasusa Nawet kilka lat może potrwać praca sejmowej komisji śledczej mającej wyjaśnić między innymi okoliczności użycia przez państwo systemu Pegasus. Tak zapowiada… » więcej 2024-05-27, godz. 08:46 Arkadiusz Wiśniewski: cieszę się, że festiwal ponownie łączy - Działo się też wiele dobrego, ale kontrowersje polityczne trzeba było odciąć. I cieszę się, że festiwal znowu zaczyna łączyć. - tak prezydent Opola… » więcej 2024-05-24, godz. 08:49 Zuzanna Donath-Kasiura: chirurgia w wojewódzkim ruszy od poniedziałku! Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura potwierdziła, że udało się zażegnać problem związany z odejściem sześciu chirurgów ze Szpitala Wojewódzkiego… » więcej 2024-05-23, godz. 08:36 Artur Żurakowski: przedsiębiorcy nie wytrzymują presji płacowej, dlatego zwalniają Zdaniem ekonomisty dra Artura Żurakowskiego, jednym z powodów, dla których firmy w Polsce zawieszają albo kończą działalność jest duża presja płacowa… » więcej 2024-05-22, godz. 08:30 Marek Staszewski o leczeniu oraz zwiększaniu świadomości problemu endometriozy W środę w Warszawie rozpoczyna się Endoforum organizowane przez Opolskie Centrum Onkologii. To wydarzenie dla lekarzy z całego świata, którego celem jest… » więcej 2024-05-21, godz. 08:49 Adam Drosik: wojna nie tylko na polu bitwy, ale również w sferze informacyjnej - Z dezinformacją da się walczyć, choć jest to niesamowicie trudne. - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole dr hab. Adam Drosik, dziekan Wydziału Nauk… » więcej 2024-05-20, godz. 09:06 Danuta Jazłowiecka: Polska jest zabezpieczona w ramach unijnego paktu migracyjnego - W związku z nasilającymi się ruchami migracyjnymi, musimy znaleźć wspólne unijne rozwiązanie w tej sprawie i uregulować prawnie sytuację migrantów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »