Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Małgorzata Adamska i Michał Wojczyszyn o innowacjach…
2019-12-12, 10:02 Autor: Joanna Matlak

Małgorzata Adamska i Michał Wojczyszyn o innowacjach i wsparciu dla przedsiębiorców

Małgorzata Adamska o ostatnim w tym roku naborze dla firm na innowacyjne technologie
Małgorzata Adamska, dyrektor OCRG ds. wyboru projektów
- Nabór jest skierowany do najszerszej grupy przedsiębiorców, bo to jest jedyny nabór w którym duży przedsiębiorca także może ubiegać się o dofinansowanie –mówiła w porannej rozmowie „W 4 oczy” Małgorzata Adamska, dyrektor OCRG ds. wyboru projektów.

Nabór rozpoczyna się 30 grudnia i potrwa do 13 stycznia. – Alokacja na działanie to prawie 15 mln złotych, a co istotne dla przedsiębiorcy jest limit na maksymalną i minimalną kwotę wsparcia. Minimum to 500 tys. złotych, a max 1,5 mln złotych – mówiła dyrektor Adamska.

Przedstawicielka OCRG wskazała, że istnieją trzy typy projektów na które można pozyskać fundusze. – Pierwszy typ to utworzenie centrum badawczo – rozwojowego, laboratorium, chodzi o prace remontowe, budowlane, wyposażenie czyli po prostu infrastrukturę.

- Drugi projekt to wszelkiego rodzaju procesy powstawania innowacji, my mówimy „od pomysłu do przemysłu”. To badania, które musi przeprowadzić przedsiębiorca, są to prace pilotażowe. Trzeci typ projektu jest zarezerwowany dla MŚP, czyli duży przedsiębiorca nie może z tego skorzystać. Chodzi o etap wdrożenia, czyli gdy np. powstanie jakaś linia pilotażowa albo prototyp produktu.

Dodajmy, że w czterech poprzednich naborach na innowacje do dofinansowania wybrano łącznie 72 projekty.
Michał Wojczyszyn o sile polskich i opolskich startupów
Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo Technologicznego w Opolu i przedstawiciel Fundacji Startup Poland w woj. opolskim
- Tegoroczny raport objął ankietą ponad 1230 spółek technologicznych. To ponad 200 ankiet więcej niż rok temu, ale co ważniejsze 30krotnie więcej niż przy badaniu sprzed 5 lat – mówił Michał Wojczyszyn w programie „Poglądy i osądy” pytany o raport przygotowany przez Fundację Startup Poland, która zbadała rynek startupów w Polsce.

Naszego gościa pytaliśmy o wnioski płynące z raportu. Fundacja zbadała w 5-letnim okresie działanie spółek technologicznych, zarówno tych które najlepiej się rozwinęły i te które rozwijały się trochę gorzej.

- Podzieliliśmy je na dwie grupy: grupę championów i pretendentów. I wyłaniają się z tego 3 wnioski. Pierwsze co wyróżnia te grupy jest to, że wśród osób zarządzających startupami w które championów są głównie osoby z tytułem magistra, w grupie pretendentów są osoby z tytułem doktora, to osoby po habilitacji lub mają tytuł profesorski. Z tego klaruje się drugi wniosek, że osoby zarządzające tymi najlepszymi startupami mają mix kompetencji, mamy dużo osób z wykształceniem humanistycznym – tłumaczył nasz gość.

Ponadto, startupy „championy” zatrudniają osoby zza granicy. – Wniosek z tego jest taki, że jeśli ktoś skupi się tylko i wyłącznie na technologii, nie będzie w stanie zauważyć ważnych aspektów, które determinują wzrost startupu – podkreślił Wojczyszyn.

Patrząc na opolskie startupy, okazuje się że pod względem ich ilości w regionie, Opolszczyzna zajmuje 11 miejsce. – Natomiast jeśli trochę odwrócić ten wykres, tzn. przeliczyć ilość startupów na liczbę mieszkańców w regionie, to wynika, że 1 startup przypada na 6 tys. mieszkańców Opolszczyzny, co już plasuje nas na 6 miejscu, tuż za czołową piątką.

Nasz gość wskazał, że 65 polskich startupów ma siedziby w 5 czołowych ośrodkach akademickich w Polsce i jest to Warszawa, Wrocław, Kraków, Lublin i Trójmiasto. W opolskim jest więcej spółek technologicznych niż w woj. śląskim, podkarpackim czy wielkopolskim.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »