Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Sebastianem Szczurkiem oraz dr. Witoldem…
2019-05-15, 08:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Sebastianem Szczurkiem oraz dr. Witoldem Potworą o tym, jak zmieniało się podejście Polaków do pracy w ostatnich dekadach

Sebastian Szczurek o kontrolach osób przebywających na zwolnieniach lekarskich
Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu
- U nas w ZUS-ie nie zauważyliśmy ani zwiększonej liczby zwolnień lekarskich przedkładanych przez nauczycieli, ani też my nie prowadziliśmy akcji kontroli skierowanej akurat a stronę tej grupy zawodowej. My prowadziliśmy swoje czynności w sposób standardowy. Choć oczywiście zawsze może się zdarzyć tak, że nasz kontroler trafił do jakiegos nauczyciela - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu, ile prawdy jest w pogłoskach o kontrolowaniu zwolnień wziętych przez nauczycieli w czasie kwietniowego strajku.

Nasz gość mówił za to o tym, jak skuteczne są kontrole osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. W pierwszym kwartale 2019 roku skontrolowano 670 osób na zwolnieniach i w przypadku 383 (to 57 procent) stwierdzono, że nie stosowali się do zaleceń lekarza.

- Większość z tych osób na zwolnieniu pracowała, przede wszystkim dla innego pracodawcy. W efekcie tych kontroli cofnęliśmy zasiłki chorobowe na kwotę prawie 870 tysięcy złotych - wylicza Szczurek.

Kontrole ZUS obejmują też prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W pierwszym kwartale lekarze orzecznicy ZUS uznali, że 55 osób na L4 to osoby zdolne do pracy. W sumie zakwestionowano 406 dni chorobowego i odzyskano zasiłki na kwotę 26,5 tysiąca złotych.

- Proszę pamiętać, że stoimy na straży publicznych pieniędzy - zastrzega Szczurek.
Dr Witold Potwora o podejściu Polaków do pracy
Dr. Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu
- Według badań ogólnoświatowych pracujemy o mniej więcej 400 godzin więcej niż Niemcy średnio w roku, czyli to wcale nie jest tak, że to Niemcy pracują najwięcej i są najbardziej zapracowanym krajem. Z drugiej strony czołówka tych krajów najbardziej zapracowanych jakoś nie odpowiada naszym wyobrażeniom o sprawnej gospodarce, bo to są Meksykanie i Grecy na przykład. Oczywiście liczy się także wydajność. I tu ciekawostka: z badań między innymi OECD wynika, że jeśli chodzi o wydajność, to w ciągu ostatnich 20 lat Polska zrobiła największy postęp, chyba tylko Korea Południowa nas wyprzedza - mówił w rozmowie "W cztery oczy" dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Zdaniem naszego gościa, choć kontrole ZUS mogłyby wskazywać na coś innego, kwestie czasu, jakości i efektywności pracy są w Polsce traktowane poważnie i przez pracowników i przez pracodawców. Potwora wspomniał o badaniach organizacji pracy prowadzonych w latach 80. ubiegłego wieku, czyli w Polsce Ludowej, z których szybko się wycofano, bo pokazywały, że w niektórych przedsiębiorstwach nawet kilkadziesiąt procent miejsc pracy jest zbędna.

- Ale dziś mamy inny czasy, kapitalizm to bardzo szybko zweryfikował - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »