Radio Opole » Prosto z sejmu » Nasze rozmowy

Nasze rozmowy

2021-09-02, 13:54 Autor: Magdalena Ogórek

Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek

Przemysław Czarnek i Magdalena Ogórek
Przemysław Czarnek i Magdalena Ogórek
- Jest ogromna szansa na to, że nie tylko w tym roku, kalendarzowym, ale i w całym roku szkolnym będziemy w trybie stacjonarnym. Mówimy o szansie, a nie o pewności, bo koronawirus może nas zaskoczyć kolejnymi odmianami, które będą bardziej zjadliwe - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Był gościem Magdaleny Ogórek w cyklu "Prosto z sejmu".
Ponad 100 mln złotych wydano na produkty takie jak maseczki, rękawiczki, stacje mierzące temperaturę i termometry czy płyn dezynfekujący.

- Polska szkoła jest szkołą dobrze uczącą uczniów. Przeszła z systemu 6+3+3 na system 8+4. Okres gimnazjów oceniam jako zły w polskiej szkole, bo było mało czasu na powtórki, mało czasu na historię najnowszą. Powstał wtedy masowy rynek korepetycji, które wcześniej nie były potrzebne. Zmiana siatki godzin i podstaw programowych powoduje, że będzie tylko lepiej. Musimy zwiększyć autorytet nauczyciela i etos pracy, uatrakcyjnić zawód nauczyciela, to wszystko w pakiecie reform, które oferujemy - mówił minister Czarnek.

Odniósł się także do zarzutów opozycji o ideologizacji szkoły i szkole wyznaniowej.
- To są zarzuty bezpodstawne. Dobrze by było, gdyby opozycja wskazywała konkrety a ich jest bardzo mało, bo wtedy się lepiej rozmawia. Zarzut dotyczący wyznaniowości podnoszą ci, którzy chcą wprowadzać dyktaturę ateizmu w szkołach. To nie ma nic wspólnego z neutralnością światopoglądową państwa - mówił w Radiu Opole minister Przemysław Czarnek.

Rozmowa dotyczyła także programu "Poznaj Polskę", który zachęca do organizowania większej liczby wycieczek do muzeów, miejsc kultury.

- Chcemy finansować te wycieczki do 80% kosztów - zapowiedział szef resortu edukacji.
1,5 mld zł na pomoc psychologiczną wygospodarowało państwo polskie. Dodatkowo Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy 15 mln zł.
- Z problemami natury psychologicznej tak jest, że on jest i my go nie bagatelizujemy to mamy pewien rodzaj przesady jeśli chodzi o mówienie o tym problemie. Wiele dzieci przeszło czas pandemii bez szwanku. Wiele zależy od rodziny.

Pytany o działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego powiedział, że nikt nigdy z ZNP do ministerstwa nie zadzwonił, żeby porozmawiać o rozwiązywaniu problemów w szkołach. Inne związki zawodowe nauczycieli dzwoniły.

Zobacz także

2020-05-14, godz. 15:26, Publicystyka w Radiu Opole "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Violettą Porowska, szefową PiS w województwie opolskim W dzisiejszym programie Magdalena Ogórek i Violetta Porowska rozmawiały o wyborach korespodencyjnych, postulatach opozycji, kandydatach startujących w wyborach prezydenckich, roli internetu w prowadzeniu kampanii i zdobywaniu poparcia. » więcej 2020-05-14, godz. 14:02, Publicystyka w Radiu Opole "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Olgą Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Magdalena Ogórek rozmawiała ze swoim gościem m.in. o bonie turystycznym i trzecim etapie odmrażania gospodarki, który wystartuje w poniedziałek 18 maja. » więcej 2020-05-07, godz. 12:11, Publicystyka w Radiu Opole "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z wiceministrem Marcinem Horałą Magdalena Ogórek i Marcin Horała rozmawiali na temat kompromisowego oświadczenia Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina ws. wyborów korespondencyjnych oraz o debacie prezydenckiej. » więcej 2020-05-07, godz. 11:24, Publicystyka w Radiu Opole "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z senatorem Jerzym Czerwińskim Magdalena Ogórek i Jerzy Czerwiński omawiali m.in. kwestie dotyczące szczegółów prac senatu nad ustawą o wyborach korespondencyjnych, ale poruszyli też temat kompromisu zawartego między Jarosławem Kaczyńskim a Jarosławem Gowin… » więcej 2020-05-03, godz. 14:33, Publicystyka w Radiu Opole Rozmowa Magdaleny Ogórek z prof. Wojciechem Fałkowskim o pracach nad Konstytucją 3 maja 229 lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalono Konstytucję 3 maja. Była to pierwsza w Europie oraz druga na świecie ustawa zasadnicza. Ograniczała demokrację szlachecką, wprowadzała monarchię dziedziczną oraz brała chłopów… » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »