Radio Opole » Loża Radiowa

Aktualności

2020-02-20, 15:59

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” w Loży Radiowej

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” w Loży Radiowej
Po godzinie 13.00 przejrzeliśmy podsumowanie działalności w 2019 roku oraz priorytety na 2020 rok jakie wyznaczył sobie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. O komentarz w ramach debaty "Wspólna sprawa" poprosiłam przedstawicieli pracodawców, Grzegorza Kulisia i Lesława Adamczyka z BCC
2020-02-18, 14:38

Michał Ostapiuk, autor wydanej przez IPN książki "Komendant „Bury”. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa „Burego”"

Michał Ostapiuk, autor wydanej przez IPN książki "Komendant „Bury”. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa „Burego”"
Gościem Loży Radiowej był Michał Ostapiuk, autor najpopularniejszej książki IPN w roku 2019 pt." Komendant "Bury" - Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa "Burego" 1913-1949". Badacz przyznał, że bez wątpienia bohater jego książki jest obecnie jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci okresu powstania antykomunistycznego.

Z jednej strony bowiem zasłynął jako znakomity dowódca polowy, z drugiej na jego obrazie zaciążyły oskarżenia o zabójstwa popełniane na ludności cywilnej. -Mówiąc o kpt. Rajsie ogromnie krzywdzącym byłoby zamknięcie jego życiorysu do przełomu tych kilku dni, o których rozmawiamy - podkreślał Michał Ostapiuk, wskazując, że ugrupowanie "Burego" często spotykało się z wrogą postawą ludności białoruskiej, której wielu przedstawicieli czynnie wspierało komunistów w przejmowaniu władzy na terenach Polski.

Zwracał również uwagę na to, że udało mu się w książce zbudować pełny i szczegółowy życiorys kpt. Romualda Adama Rajsa "Burego". - Zachęcam do czytania mojej książki też dlatego, że myślę, że aktualnie jest ona najbliższa prawdy - dodał Ostapiuk.
Rozmowę prowadził Ireneusz Prochera.więcej »
2020-02-14, 15:23

Młodzieżowa Loża Radiowa o regułach kampanii wyborczej

Młodzieżowa Loża Radiowa (14.02.2020)
Nad tym czy polska polityka, szczególnie w okresie kampanii wyborczych brutalizuje się zastanawiali się goście Młodzieżowej Loży Radiowej. Podawali też przykłady zachowań, które są dla nich trudne do zaakceptowania. Uczestnicy debaty wskazywali również na zacieranie się, do niedawna widocznej granicy, pomiędzy tym, co jest dopuszczalne w "realu" , a tym na co mozna sobie pozwolić w internecie.

W programie udział wzięli: Konrad Müller (Mniejszość Niemiecka), Simon Harlos (Przedwiośnie/Lewica), Michał Maliński (Ruch Narodowy/Konfederacja), Krzysztof Grudzień (Solidarna Polska), Franciszek Posacki (Młodzi Demokraci/Platforma Obywatelska)więcej »
2020-02-14, 15:04

Zbigniew Bommersbach o śladach historii, które ujawniane są w czasie remontów i prac ziemnych

Zbigniew Bommersbach "Loża Radiowa" (14.02.2020)
Wszelkiego rodzaju odkrycia historyczne w Opolu zdarzają się przy okazji różnych prac i remontów na bieżąco. W momencie pojawienia się informacji o odkryciu do pracy przystępuje konserwator - mówił w Loży Radiowej Zbigniew Boomersbach, architekt miejski Opola. Ireneusz Prochera rozmawiał z gościem Radia Opole o muralu, który został odkryty podczas prac wyburzeniowych na terenie byłego dworca autobusowego w Opolu. Pytaliśmy również o podziemny schron przeciwlotniczy, na który natrafiono podczas usuwania betonowej płyty postojowej dworca. Zbigniew Boomersbach mówił także o tym w jaki sposób samorząd wspiera właścicieli zabytkowych budynków, tak by utrzymać ich historyczny charakter.więcej »
2020-02-13, 15:57

WSPÓLNA SPRAWA. Debata o budowaniu zaufania i lojalności wobec firmy, dodatkowych świadczeniach od firm oraz o tych, które obecnie są atrakcyjne.

WSPÓLNA SPRAWA. Debata o budowaniu zaufania i lojalności wobec firmy, dodatkowych świadczeniach od firm oraz o tych, które obecnie są atrakcyjne.
Podczas czwartkowej debaty z udziałem pracodawców i związkowców zastanawialiśmy się jakimi środkami skutecznie buduje się lojalność pracownika, by przywiązać go do firmy? Szukaliśmy również odpowiedzi na pytanie, gdzie są granice krytyki pracownika pod adresem pracodawcy, szczególnie w erze mediów społecznościowych?
Zdecydowana większość firm w Polsce oferuje swoim podwładnym - poza pensją - dodatkowe świadczenia. Problem polega na tym, że wiele z nich po prostu jest niedopasowanych do potrzeb pracowników - wynika z raportu Hays Poland, firmy doradztwa personalnego. Uczestnicy debaty zastanawiali się także, jakiego rodzaju świadczenia pozapłacowe są dziś atrakcyjne dla pracowników?

Udział w programie wzięli: Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), dr Jerzy Szteliga (OPZZ Politechniki Opolskiej), dr Artur Żurakowski (ekonomista i przedsiębiorca) oraz Lesław Adamczyk (BCC). Program prowadził Ireneusz Prochera.
2020-02-13, 15:44

"Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą, minister i szefowa KPRM, poseł Parlamentu Europejskiego.

"Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą, minister i szefowa KPRM, poseł Parlamentu Europejskiego.
W tym tygodniu zamiast prosto z Sejmu, red. Magdalena Ogórek prowadziła swój cotygodniowy wywiad ze studia Radia Opole. Jej rozmówczynią była Beata Kempa, europarlamentarzystka Solidarnej Polski z okręgu wrocławsko - opolskiego. Rozmowa dotyczyła kwestii praworządności w Polsce, podnoszonej w Parlamencie Europejskim oraz bieżących wydarzeń politycznych w kraju.

Ireneusz Prochera rozmawiał natomiast z red. Ogórek o problemie zaginionych dzieł sztuki, które w czasie wojny zostały skradzione z Polski.więcej »
2020-02-12, 15:48

Maciej Kalski o wzroście bezrobocia w woj. opolskim

Maciej Kalski o wzroście bezrobocia w woj. opolskim
Bezrobocie u nas w województwie również wzrosło w styczniu, tak samo jak i w kraju, czyli 0,3% - mówił w Loży Radiowej Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.więcej »
2020-02-12, 15:38

Paweł Nakonieczny o planach budowy obwodnic w kraju i na Opolszczyźnie

Paweł Nakonieczny o planach budowy obwodnic w kraju i na Opolszczyźnie
- Jest to cały cykl, który ma na celu skomunikowanie kraju i jego zrównoważony rozwój - tak o realizowanych oraz zapowiedzianych inwestycjach w infrastrukturę mówił w Loży Radiowej przewodniczący nyskiej Rady Miasta, a zarazem szef struktur PiS w Nysie Paweł Nakonieczny.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »