Radio Opole » Prosto z sejmu » Nasze rozmowy

Nasze rozmowy

2020-03-26, 13:28 Autor: Magdalena Ogórek, Joanna Matlak

"Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Z Sebastianem Kaletą rozmawia Magdalena Ogórek

Sebastian Kaleta [fot. gov.pl]
Sebastian Kaleta [fot. gov.pl]
Wybór metody głosowania w sejmie podczas pandemii i zachowanie opozycji, egzotyczna koalicja Konfederacji i Platformy Obywatelskiej, wyrok TSUE w sprawie systemu dyscyplinarnego wobec sędziów oraz ucieczka „Hossa” – to tematy, które dziś w rozmowie z Sebastianem Kaletą, wiceministrem sprawiedliwości poruszyła Magdalena Ogórek.
Na początku rozmowy Magdalena Ogórek poprosiła swojego rozmówcę o odniesienie się do słów posła PO Tomasza Kostusia, który powiedział, że obowiązkiem posła jest uczestniczenie w posiedzeniu i nie można było go przeprowadzić w sposób zdalny, bo Kancelaria nie poradziła sobie z takim wyzwaniem.

- Platforma miota się w tym tygodniu niesamowicie jeśli chodzi o możliwość rozpatrywania kluczowego projektu, czyli Tarczy Antykryzysowej – ocenił Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

- Pracujemy nad tym intensywnie i oczywiście znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji i wcześniej niespotykanej w polskim parlamentaryzmie. Musimy się zmierzyć z tym precedensem i jak najlepiej zorganizować obrady sejmu. Postawa Platformy wygląda tak, że cokolwiek byśmy nie zaproponowali to oni zaproponują coś, żeby do pracy parlamentu nie doszło. A powinniśmy szukać wspólnych rozwiązań – stwierdził wiceminister Kaleta.
- Jak Pan rozumie tę egzotyczną koalicję, która wczoraj się wyłoniła - Konfederacja ma to samo zdanie co Platforma Obywatelska. Internauci piszą, że koalicji Budka-Winnicki jeszcze Polska nie widziała – mówiła redaktor Ogórek.

- Widziała, tylko nie zostało to nagłośnione. Kiedy głosowano rekompensatę dla mediów publicznych Budka podchodził do Konfederacji do posłów Kuleszy i Bosaka i coś obmawiali. Za kilkanaście minut wyjęli karty, by zerwać kworum. I ta koalicja dziś powtarza ten mechanizm. Jestem przekonany, że Platformie chodziło o to, żeby zdestabilizować możliwość organizacji sejmu, wyciągnąć karty i nie zagłosować nad Tarczą, a potem obarczyć marszałek Witek, że nie potrafiła zorganizować obrad. Konfederacja i PO ręka w rękę próbują zdestabilizować pracę sejmu – ocenił Sebastian Kaleta.

W rozmowie poruszono także temat „Hossa”, znanego z tzw. „mafii wnuczkowej”.
- Dzięki polskiemu sądowi został wypuszczony „Hoss”. To ta osoba, która przeprowadzała wymuszenia tzw. metodą na wnuczka. O nim pisali Niemcy w kontekście wpadek i kompromitacji polskiego wymiaru sprawiedliwości. On dwa dni po wypuszczeniu uciekł – mówiła Ogórek.

- To jest lekkomyślny sąd. Już raz Hoss tak zrobił, dokładnie w tej samej sytuacji; sąd nie przyznał aresztu, potem przyznał, a ten w międzyczasie uciekł. Hoss zakpił z naszego państwa, ale nie z prokuratury, tylko z sądu, który niestety nie broni Polaków przed przestępstwami. Niestety, tutaj muszą spaść słowa krytyki na sąd – mówił wiceminister Kaleta.

W wywiadzie omówiono też kwestię Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który odrzucił pytania prejudycjalne polskich sądów ws. systemu dyscyplinarnego.

Zobacz także

2020-04-02, godz. 14:29, Loża Radiowa "Prosto z sejmu" W Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą - Najpoważniejszym sprzymierzeńcem w walce z koronawirusem jest nasza odpowiedzialność, samodyscyplina i cierpliwość - mówiła w rozmowie z Magdaleną Ogórek europoseł PiS Beata Kempa. » więcej 2020-03-26, godz. 13:33, Loża Radiowa "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Z Sebastianem Kaletą rozmawia Magdalena Ogórek Wybór metody głosowania w sejmie podczas pandemii i zachowanie opozycji, egzotyczna koalicja Konfederacji i Platformy Obywatelskiej, wyrok TSUE w sprawie systemu dyscyplinarnego wobec sędziów oraz ucieczka „Hossa” - to tematy, które dziś w… » więcej 2020-03-26, godz. 13:27, Loża Radiowa "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś opolski poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś. Rozmowa została przeprowadzona na dwie godziny przed rozpoczęciem obrad sejmu, a przypomnijmy, że obrady dotyczyły prac nad regulaminem, który umożliwiłby… » więcej 2020-03-19, godz. 14:05, Loża Radiowa Magdalena Ogórek o tym, jak w czasach zarazy funkcjonują media, prewencji, która dziś jest niezwykle ważna i o funkcjonowaniu stolicy naszego kraju - Warszawa wygląda zupełnie inaczej, ale funkcjonuje, bo gdy wjedzie się do samego centrum, to ruch samochodów jest, ale jest o wiele mniejszy. W weekend praktycznie zamarł. Widać, że warszawiacy przejęli się apelem premiera i ministra zdrowia… » więcej 2020-03-12, godz. 11:01, Loża Radiowa Prosto z sejmu. Magdalena Ogórek rozmawia z Andrzejem Szejną, posłem Lewicy Niegdyś europoseł, dziś poseł - Andrzej Szejna był dziś gościem Magdaleny Ogórek. Rozmowa tym razem prosto z warszawskiego studia Radia Dla Ciebie. » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »