Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » 'Prosto z sejmu' w Loży Radiowej. Z Sebastianem Kaletą…
2020-03-26, 13:28 Autor: Magdalena Ogórek, Joanna Matlak

"Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Z Sebastianem Kaletą rozmawia Magdalena Ogórek

Sebastian Kaleta [fot. gov.pl]
Sebastian Kaleta [fot. gov.pl]
Wybór metody głosowania w sejmie podczas pandemii i zachowanie opozycji, egzotyczna koalicja Konfederacji i Platformy Obywatelskiej, wyrok TSUE w sprawie systemu dyscyplinarnego wobec sędziów oraz ucieczka „Hossa” – to tematy, które dziś w rozmowie z Sebastianem Kaletą, wiceministrem sprawiedliwości poruszyła Magdalena Ogórek.
Na początku rozmowy Magdalena Ogórek poprosiła swojego rozmówcę o odniesienie się do słów posła PO Tomasza Kostusia, który powiedział, że obowiązkiem posła jest uczestniczenie w posiedzeniu i nie można było go przeprowadzić w sposób zdalny, bo Kancelaria nie poradziła sobie z takim wyzwaniem.

- Platforma miota się w tym tygodniu niesamowicie jeśli chodzi o możliwość rozpatrywania kluczowego projektu, czyli Tarczy Antykryzysowej – ocenił Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

- Pracujemy nad tym intensywnie i oczywiście znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji i wcześniej niespotykanej w polskim parlamentaryzmie. Musimy się zmierzyć z tym precedensem i jak najlepiej zorganizować obrady sejmu. Postawa Platformy wygląda tak, że cokolwiek byśmy nie zaproponowali to oni zaproponują coś, żeby do pracy parlamentu nie doszło. A powinniśmy szukać wspólnych rozwiązań – stwierdził wiceminister Kaleta.
- Jak Pan rozumie tę egzotyczną koalicję, która wczoraj się wyłoniła - Konfederacja ma to samo zdanie co Platforma Obywatelska. Internauci piszą, że koalicji Budka-Winnicki jeszcze Polska nie widziała – mówiła redaktor Ogórek.

- Widziała, tylko nie zostało to nagłośnione. Kiedy głosowano rekompensatę dla mediów publicznych Budka podchodził do Konfederacji do posłów Kuleszy i Bosaka i coś obmawiali. Za kilkanaście minut wyjęli karty, by zerwać kworum. I ta koalicja dziś powtarza ten mechanizm. Jestem przekonany, że Platformie chodziło o to, żeby zdestabilizować możliwość organizacji sejmu, wyciągnąć karty i nie zagłosować nad Tarczą, a potem obarczyć marszałek Witek, że nie potrafiła zorganizować obrad. Konfederacja i PO ręka w rękę próbują zdestabilizować pracę sejmu – ocenił Sebastian Kaleta.

W rozmowie poruszono także temat „Hossa”, znanego z tzw. „mafii wnuczkowej”.
- Dzięki polskiemu sądowi został wypuszczony „Hoss”. To ta osoba, która przeprowadzała wymuszenia tzw. metodą na wnuczka. O nim pisali Niemcy w kontekście wpadek i kompromitacji polskiego wymiaru sprawiedliwości. On dwa dni po wypuszczeniu uciekł – mówiła Ogórek.

- To jest lekkomyślny sąd. Już raz Hoss tak zrobił, dokładnie w tej samej sytuacji; sąd nie przyznał aresztu, potem przyznał, a ten w międzyczasie uciekł. Hoss zakpił z naszego państwa, ale nie z prokuratury, tylko z sądu, który niestety nie broni Polaków przed przestępstwami. Niestety, tutaj muszą spaść słowa krytyki na sąd – mówił wiceminister Kaleta.

W wywiadzie omówiono też kwestię Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który odrzucił pytania prejudycjalne polskich sądów ws. systemu dyscyplinarnego.

Zobacz także

2020-04-10, godz. 13:34 Tomasz Greniuch o genezie zbrodni katyńskiej i bohaterach, którzy mieli odwagę o niej mówić - Pamiętam, że byłem wówczas w trasie, usłyszałem tę wiadomość za pośrednictwem radia i zamurowało mnie, podobnie jak moich współtowarzyszy. Byliśmy wstrząśnięci… » więcej 2020-04-10, godz. 13:06 Jerzy Czerwiński w rozmowie z Janem Poniatyszynem o - Do tej pory pamiętam jaka była sytuacja kiedy docierały do mnie pierwsze wiadomości o katastrofie - mówił w rozmowie z Janem Poniatyszynem Jerzy Czerwiński… » więcej 2020-04-10, godz. 12:34 Ryszard Szram o refleksjach z wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku i działalności Klubu Gazety Polskiej upamiętniającej katastrofę… - 10 lat temu, 10 kwietnia zginęło 96 osób i to jest data i wydarzenie, którego nie da się wymazać z pamięci. Ta koszmarna sobota zostanie z nami już na zawsze… » więcej 2020-04-09, godz. 14:50 Magdalena Ogórek rozmawia z ks. bp. Rafałem Markowskim Redaktor Magdalena Ogórek rozmawiała z ks. bp. Rafałem Markowskim o pustych Kościołach, o potrzebie i szukania tego kontaktu z Kościołem przez wiernych i Wielkim… » więcej 2020-04-09, godz. 14:50 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Michałem Wójcikiem - Zupełnie nie rozumiem sędziów Trybunału Sprawiedliwości UE – mówił w Loży Radiowej Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, którego redaktor… » więcej 2020-04-08, godz. 15:29 Michał Siek o zdalnym nauczaniu w regionie i terminach egzaminów - Warunki nadal są różne, nie wszędzie się da wszystko poprawić, ale zostały uruchomione środki dla samorządów na zakup sprzętu komputerowego czy dostęp do internetu… » więcej 2020-04-07, godz. 12:47 Bartłomiej Stawiarski o tym jak funkcjonuje Namysłów w czasach epidemii - Nie mamy jeszcze dokładnych szacunków jak może wyglądać budżet. Na pewno liczymy się z tym, że wpływy z PIT-u, CIT-u i pewnie w jakiejś mierze z podatku od nieruchomości… » więcej 2020-04-06, godz. 14:14 Violetta Porowska tuż po głosowaniach w sejmie ws. głosowania korespondencyjnego - Sytuacja jet wyjątkowa dla każdego z państw i każde wskazuje to, które uważa za najlepsze. W przypadku Polski koalicja rządząca wskazała na rozwiązanie korespondencyjne… » więcej 2020-04-06, godz. 14:10 Jerzy Przystajko o telenoweli wyborczej i o przestrzeni na odważne rozwiązania - To jest mam nadzieję ostatni odcinek telenoweli pt. zróbmy lub nie zróbmy wyborów w Polsce 10 maja. Te wybory i tak się nie odbędą, a to że rozmawiamy o nich… » więcej 2020-04-03, godz. 16:59 Jan Zimoch o kompromisowej propozycji zmiany Konstytucji i o tarczy antykryzysowej - Od kolegów z Prawa i Sprawiedliwości zależy, czy zostanie znaleziony jakiś kompromis. My, jako Porozumienie, zasugerowaliśmy pewną formę kompromisu, która została… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »