Radio Opole » Białe kruki z czarnych winyli

Posłuchaj audycji

2021-02-23, 23:59

"Białe kruki z czarnych winyli" Andreas Vollenweider

Okładka płyty - Andreas Vollenweider "Behind the gardens, behind the wall, under the tree... "
Okładka płyty - Andreas Vollenweider "Behind the gardens, behind the wall, under the tree... "
Na pewno do wielkiej światowej sławy tego szwajcarskiego kompozytora, przyczyniła się nie mniej słynna harfa, jednak bez świetnych, zapadających w pamięć kompozycji, sukces ten nie byłby możliwy, a i na tym polu Vollenweider zachwyca. Wplatając w swoje utwory i world music, pop, new age, a efekt sprawiał, że występował i zachwycał zarówno melomanów w salach koncertowych, jak i miłośników muzyki rozrywkowej, czy filmowej (działa bowiem niezwykle na wyobraźnię, kreując dźwiękowe obrazy).
2021-02-23, 23:59

"Białe kruki z czarnych winyli" Grająca Tabakierka

Okładka płyty - Zespół Solistów "Grajaca Tabakierka" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Zespół Solistów "Grajaca Tabakierka" [fot. Paula Hołubowicz]
Grupa, która powstała w latach 70-tych, jako pomysł muzyków na co dzień grających repertuar klasyczny w filharmoniach, a którzy postanowili, dla relaksu, ale też nie bez artystycznych ambicji, pograć nieco "lżejszą nutę". Nie byłoby w tym może nic szczególnego, bo zdarzało się w historii nie raz, gdyby nie fakt, że nie grają oni znanych, gotowych utworów muzyki rozrywkowej, ale repertuar specjalnie dla nich skomponowany.
2021-02-24, 13:18

"Białe kruki z czarnych winyli" Neil Diamond i płyta "Serenades"

Okładka płyty - Neil Diamond "Serenada" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Neil Diamond "Serenada" [fot. Paula Hołubowicz]
Po wyśmienitym albumie koncertowym (który był prezentowany w audycji) z początku dekady, śmiało można powiedzieć, że wyśmienita passa Artysty trwała, i wbrew tytułowi nie mamy tutaj tylko spokojnych ballad, ale sporo ekspresyjnych utworów i warto dodać, że chociaż rzadko wymienia się u nas Neila Diamonda, jako songwritera pokroju chociażby Dylana, to tworzy on samodzielnie swój repertuar zarówno muzycznie jak i tekstowo, co pozwala go stawiać na równi z największymi w tym gatunku.
2021-02-24, 12:56

"Białe kruki z czarnych winyli" Jerzy Połomski

Okładka płyty - Jerzy Połomski [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Jerzy Połomski [fot. Paula Hołubowicz]
W 1970 roku Jerzy Połomski miał już ugruntowana pozycje artystyczną, a że nie interesowały go specjalnie mody, można powiedzieć, że "śpiewa swoje", jednak z racji tego, że sam nie komponował, mamy tutaj sporo melodii adekwatnych do czasów w jakich powstały, przy czym z uwzględnieniem spójności wizerunku Artysty. Różnorodnie jest także w warstwie tekstowej od piosenek miłosnych, po lekko zabawne, aż do żołnierskich.
2021-02-17, 01:01

"Białe kruki z czarnych winyli" London Symphony Orchestra

Okładka płyty - Classic Rock "The London Symphony Orchestra" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Classic Rock "The London Symphony Orchestra" [fot. Paula Hołubowicz]
Gdy wielce zasłużona, z setkami płyt na koncie i jedna z najlepszych orkiestr na świecie bierze się za materiał rozrywkowy, a tu nawet stricte rockowy, muszą mieć na to pomysł. Tak właśnie jest w tym przypadku. Nie odgrywają tylko znanych melodii, ale interpretują i aranżują niezwykle ciekawie, tak, że mamy tu klasyczne utwory (m.in. Led Zeppelin, Queen, David Bowie) podane w sposób, który każdego fana rocka musi zaintrygować, a i pragnący lekkiej nuty meloman nie będzie się krzywił.
2021-02-16, 23:59

"Białe kruki z czarnych winyli" Anawa i płyta "Anawa"

Okładka płyty - Andrzej Zaucha "Anawa" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Andrzej Zaucha "Anawa" [fot. Paula Hołubowicz]
Kojarzona głównie jako grupa towarzysząca markowi Grechucie Anawa, po pierwszym i bardzo owocnym okresie działalności, znalazła się w 1972 roku w trudnej sytuacji. Nie tylko rozeszły się ich drogi z Markiem Grechutą, ale i dwaj inni członkowie odeszli by założyć grupę Osjan. Na szczęście pozostał na stanowisku niekwestionowany lider, Jan Kanty Pawluśkiewicz, który zaprosił do śpiewania Andrzeja Zauchę, a że fascynowała go nie tylko poezja i tzw. śpiewanie poezji, ale jazz i awangarda, wybór ten okazał się idealny i powstała genialna płyta.
2021-02-12, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Rod Stewart/Faces i płyta "Live Coast To Coast"

Rod Stewart "Faces Live Coast to Coast"[fot. Marcin Boczek]
Rod Stewart "Faces Live Coast to Coast"[fot. Marcin Boczek]
Mieliśmy już okazję poznać studyjne nagrania zarówno Roda Stewarta jak i grupy, w której śpiewał równolegle do kariery solowej, czyli Faces i ten fakt jednoczesnego prowadzenia obu działalności odciskał swoje piętno na rozwoju grupy i Stewarta jako solisty. Album koncertowy wydany został z wyodrębnionym nazwiskiem solisty, co oczywiście służyło celom marketingowym, ale też usłyszeć możemy utwory nagrane zarówno w ramach grupy, jak i znane z występów solowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że z tym zespołem brzmiało to wszystko bardziej rockowo i ekspresyjnie i nieco szkoda, że drogi ich się rozstały (niewielką pociechą jest fakt, że Ron Wood trafił chwile później do Rolling Stonesów).
2021-02-11, 23:59

"Białe kruki z czarnych winyli" Trubadurzy i płyta "Ej Sobótka, Sobótka"

Z Archiwum Polskiego Beatu Vol.13, Trubadurzy[fot. Marcin Boczek]
Z Archiwum Polskiego Beatu Vol.13, Trubadurzy[fot. Marcin Boczek]
Drugi album składu uznawanego za klasyczny - co ciekawe, Ryszard Poznakowski najwyżej cenił kolejną płytę, nagraną bez jego udziału. I rzeczywiście, patrząc na ilość rozpoznawalnych i obecnych przez kolejne dekady piosenek na tej płycie, trudno się z tym nie zgodzić. Słuchając całej płyty, widać jednak, ze Trubadurzy szukali nowych pomysłów i kierowali wzrok ku nowym trendom w muzyce rozrywkowej, a nawet rockowej.
2021-02-10, 01:01

"Białe kruki z czarnych winyli" Carpenters i płyta "Lovesongs for You"

Beautiful Lovesongs by the Carpenters[fot. Marcin Boczek]
Beautiful Lovesongs by the Carpenters[fot. Marcin Boczek]
Wybór miłosnych przebojów duetu, który należy do czołówki światowej, jeżeli chodzi o sprzedaż płyt i chociaż tragiczne okoliczności przerwały w 1983 roku definitywnie świetną karierę (chociaż wówczas nieco zachwianą sporymi kłopotami osobistymi obojga rodzeństwa) u szczytu popularności duetu, kiedy Karen odeszła w wieku zaledwie 32 lat (sporo nagrań ujrzało jednak światło dzienne dopiero w kolejnych latach i do nich też sięgniemy w kolejnych audycjach tu skupiając się na latach 70-tych).
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »