Radio Opole » Białe kruki z czarnych winyli

Posłuchaj audycji

2021-06-11, 01:01

"Białe kruki z czarnych winyli" The Shadows i płyta "String of Hits"

Okładka płyty - The Shadows "String of hits" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - The Shadows "String of hits" [fot. Paula Hołubowicz]
Lata 70-te upływały The Shadows praktycznie bez wielkich sukcesów ich nowych, autorskich nagrań i dopiero u schyłku dekady wpadli na genialny pomysł, nagrania instrumentalnych wersji znanych przebojów i to nie tylko retro, ale także współczesnych jak "Heart of Glass" Blondie, czy "Parisienne Walkaways" Garyego Moora i Philla Lynotta, a dzięki specyficznemu brzmieniu i aranżacjom, płyta brzmi jak własny materiał.
2021-06-10, 23:58

"Białe kruki z czarnych winyli" Ireneusz Dudek i "Nowa płyta"

"Białe kruki z czarnych winyli" - Ireneusz Dudek i płyta "Nowa płyta"
"Białe kruki z czarnych winyli" - Ireneusz Dudek i płyta "Nowa płyta"
Po wesołych bluesowo-rockowych płytach z Shakin Dudi i The Dudi's na swojej drugiej płycie pokazał nieco inne oblicze, zarówno w warstwie tekstowej (dominują poważne teksty czasu "przełomu"), jak i muzycznej, zapraszając do nagrań w większości muzyków jazzowych, takich jak Krzysztof Ścierański, Grzegorz Kapołka, czy Marek Surzyn.
2021-06-09, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" – Paul Kantner Jefferson Starship i płyta "Blow Against The Epire"

"Białe kruki z czarnych winyli" - Paul Kantner, Jefferson Starship i płyta "Blows Against the Empire"
"Białe kruki z czarnych winyli" - Paul Kantner, Jefferson Starship i płyta "Blows Against the Empire"
Solowy, a jednak wpisujący się w stylistykę i kanon macierzystej grupy album Kantnera album, nagrany w przerwie (nieoficjalnej) jej działalności. Jako miłośnik literatury SF stworzył koncepcyjną opowieść o grupie hippisów porywających statek kosmiczny, a jako goście pojawili się tacy artyści jak Jerry Garcia z Grateful Dead czy David Crosby i Graham Nash.
2021-06-08, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" – Tadeusz Nalepa i Dżem i płyta "Numero Uno"

"Białe kruki z czarnych winyli" - Tadeusz Nalepa + DZEM i płyta "Numero Uno"
"Białe kruki z czarnych winyli" - Tadeusz Nalepa + DZEM i płyta "Numero Uno"
To spotkanie dwóch legend polskiego blues rocka musiało zaowocować płytą niezwykłą i tak się też stało. Mamy tu wszystko to, co lubimy u Nalepy, ale obecność grupy Dżem nadaje soczystości brzmieniu. Do tego sporo świetnych refrenów z melodiami od razu zapadającymi w ucho.
2021-06-01, 23:58

"Białe kruki z czarnych winyli" Diana Ross i płyta "Diana Ross"

Okładka płyty - Diana Ross [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Diana Ross [fot. Paula Hołubowicz]
Pierwsza połowa lat 70-tych to niezwykle płodny okres w karierze Diany Ross, która nie tylko śpiewa i nagrywa płyty (nawet trzy w ciągu jednego roku, uwzględniając wspólną z Marvinem Gayem), ale świetnie pokazuje się także jako aktorka. W roku 1976, kiedy ukazuje się prezentowana płyta, jest więc wielką gwiazdą, a płyta zawiera teoretycznie repertuar typowy dla artystki, to jednak udaje jej się stworzyć dzieło wybitne i przekroczyć niejako samą siebie, zwłaszcza w megahicie "Love Hangover", gdzie słychać już zapowiedź ery disco, w którą wkroczy za kilak lat mocniej.
2021-06-01, 23:58

"Białe kruki z czarnych winyli" Kim Carnes i płyta "The best for you"

Okładka płyty - Kim Carnes "The best of you" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Kim Carnes "The best of you" [fot. Paula Hołubowicz]
Zanim, obdarzona niepowtarzalnym, lekko zdartym, a zarazem ciepłym głosem, Kim Carnes zaśpiewała w 1981 roku swój największy przebój "Bette Davis Eyes" miała bardzo udaną wcześniejszą dekadę, której podsumowaniem jest prezentowana płyta. Inna dekada, a więc mniej tu gładkiego popu, a zdecydowanie więcej country i rocka, co dla tej Artystki będzie znakiem rozpoznawczym, chociaż w różnych proporcjach, ciągle w trakcie kariery.
2021-05-28, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" – Pussycat i płyta "Best of"

Okładka płyty - Pussycat "First of all" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Pussycat "First of all" [fot. Paula Hołubowicz]
W latach 70-tych najbardziej znana grupa popowa (udanie wplatająca w swoją muzykę elementy country i disco) z Holandii (ale z mocnym polskim akcentem, bowiem trzy siostry, które ją założyły, mają rodowe nazwisko Kowalczyk, po ojcu, który był polskim żołnierzem, osiadłym po wojnie w Holandii), która największe triumfy święciła w latach 70-tych, ze słynnym utworem "Mississippi" na czele.
2021-05-27, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" – Andrzej Kuryło i płyta "Z biegiem lat"

Okładka płyty - Andrzej Kuryło "Z biegiem lat" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Andrzej Kuryło "Z biegiem lat" [fot. Paula Hołubowicz]
Tym razem bohaterem antologii jest, tak jak poprzednio, wybitny autor tekstów (napisał ich ok 500, stąd wybranie jedenastu stanowiło nie lada wyzwanie i nawet wydana po latach i znacznie poszerzona wersja CD jeszcze wydaje się nie zawierać wszystkiego co ważne ) i poeta, Andrzej Kuryło. Usłyszymy, między innymi, Annę Jantar, Zbigniewa Wodeckiego i Krystynę Prońko.
2021-05-26, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" – MSFB i płyta "Philadelphia Freedom"

Okładka płyty - MFSB "Philadelphia freedom" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - MFSB "Philadelphia freedom" [fot. Paula Hołubowicz]
Dla specyficznego i charakterystycznego brzmienia filadelfijskiego lat 70-tych, grupa MSFB jest jedną z najbardziej znaczących. Sprawnie łącząc brzmienia R&B, soul, funk, jazz i disco trafiała ze swoimi kompozycjami zarówno do dyskotek (warto tu wspomnieć "Gorączkę sobotniej nocy"), jak i do bardziej wytrawnych koneserów, a po jej dorobek sięgali inni twórcy i DJ-je przez kolejne dekady.
2021-05-25, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" – Andrzej Jastrzębiec-Kozłowski i płyta "Całuj gorąco"

Okładka płyty - Andrzej Jastrzębiec-Kozłowski "Całuj gorąco" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Andrzej Jastrzębiec-Kozłowski "Całuj gorąco" [fot. Paula Hołubowicz]
Płyta jest antologią piosenek z tekstami, które napisał jeden z najwybitniejszych autorów (także poezji, które ukazywały się w formie książek)w Polsce, Andrzej Jastrzębiec-Kozłowski. Wydana w 1989 roku nie zawiera utworów ostatnich, ale na pewno te wielkie, najbardziej znaczące przeboje jak "Szanujmy wspomnienia" i Skaldów czy "Napisz proszę" Haliny Frąckowiak z grupą ABC.
1234567

Zobacz także

2021-06-11, godz. 01:01 "Białe kruki z czarnych winyli" The Shadows i płyta "String of Hits" Lata 70-te upływały The Shadows praktycznie bez wielkich sukcesów ich nowych, autorskich nagrań i dopiero u schyłku dekady wpadli na genialny pomysł, nagrania… » więcej 2021-06-10, godz. 23:58 "Białe kruki z czarnych winyli" Ireneusz Dudek i "Nowa płyta" Po wesołych bluesowo-rockowych płytach z Shakin Dudi i The Dudi's na swojej drugiej płycie pokazał nieco inne oblicze, zarówno w warstwie tekstowej (dominują… » więcej 2021-06-09, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – Paul Kantner Jefferson Starship i płyta "Blow Against The Epire" Solowy, a jednak wpisujący się w stylistykę i kanon macierzystej grupy album Kantnera album, nagrany w przerwie (nieoficjalnej) jej działalności. Jako miłośnik… » więcej 2021-06-08, godz. 23:55 "Białe kruki z czarnych winyli" – Tadeusz Nalepa i Dżem i płyta "Numero Uno" To spotkanie dwóch legend polskiego blues rocka musiało zaowocować płytą niezwykłą i tak się też stało. Mamy tu wszystko to, co lubimy u Nalepy, ale… » więcej 2021-06-01, godz. 23:58 "Białe kruki z czarnych winyli" Diana Ross i płyta "Diana Ross" Pierwsza połowa lat 70-tych to niezwykle płodny okres w karierze Diany Ross, która nie tylko śpiewa i nagrywa płyty (nawet trzy w ciągu jednego roku, uwzględniając… » więcej 2021-06-01, godz. 23:58 "Białe kruki z czarnych winyli" Kim Carnes i płyta "The best for you" Zanim, obdarzona niepowtarzalnym, lekko zdartym, a zarazem ciepłym głosem, Kim Carnes zaśpiewała w 1981 roku swój największy przebój "Bette Davis Eyes"… » więcej 2021-05-28, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – Pussycat i płyta "Best of" W latach 70-tych najbardziej znana grupa popowa (udanie wplatająca w swoją muzykę elementy country i disco) z Holandii (ale z mocnym polskim akcentem, bowiem… » więcej 2021-05-27, godz. 23:55 "Białe kruki z czarnych winyli" – Andrzej Kuryło i płyta "Z biegiem lat" Tym razem bohaterem antologii jest, tak jak poprzednio, wybitny autor tekstów (napisał ich ok 500, stąd wybranie jedenastu stanowiło nie lada wyzwanie i nawet… » więcej 2021-05-26, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – MSFB i płyta "Philadelphia Freedom" Dla specyficznego i charakterystycznego brzmienia filadelfijskiego lat 70-tych, grupa MSFB jest jedną z najbardziej znaczących. Sprawnie łącząc brzmienia… » więcej 2021-05-25, godz. 23:55 "Białe kruki z czarnych winyli" – Andrzej Jastrzębiec-Kozłowski i płyta "Całuj gorąco" Płyta jest antologią piosenek z tekstami, które napisał jeden z najwybitniejszych autorów (także poezji, które ukazywały się w formie książek)w Polsce… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »