Radio Opole » Białe kruki z czarnych winyli

Posłuchaj audycji

2019-08-18, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Iza Trojanowska i płyta "Układy"

Okładka płyty Izabela Trojanowska- „Układy” [fot. Łukasz Fura]
Okładka płyty Izabela Trojanowska- „Układy” [fot. Łukasz Fura]
Zupełnie inna to płyta niż debiut z Budką Suflera, chociaż głownie w warstwie muzycznej i nie bez znaczenia jest udział lidera Lady Pank - Jana Borysewicza, który dostarczył i repertuaru i wpłynął swoim charakterystycznym i od razu rozpoznawalnym brzmieniem na kształt nagrań. To, co jednak należy przyznać, to fakt iż Izabela Trojanowska dzięki swojemu głosowi, ekspresji i świetnie dopasowanym tekstom, zachowała oryginalność i wizerunek silnej, wyzwolonej kobiety wampa.więcej »
2019-08-17, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" Bad Company i płyta "Straight Shooter"

Okładka płyty Bad Company – „Straight Shooter” [fot. Łukasz Fura]
Okładka płyty Bad Company – „Straight Shooter” [fot. Łukasz Fura]
Druga płyta zespołu z 1975 roku, który jeszcze wyraźniej oderwał się od wpływów legendarnej grupy Free, kierując się w stronę bardziej przystępnego, amerykańskiego rocka, jednak nie tylko tego południowego, ale i "czarnego" z elementami soulu. Część konserwatywnych fanów to oburzyło, a jednak zespół zdobył wielu nowych słuchaczy i umieścił wiele przebojów na listach, przy czym, co słychać także po latach, nie ma tu mowy o łatwym pójściu na komercję, ale stylowym poszerzeniu środków i większej barwności, a że Paul Rodgers to jeden z najlepszych głosów w historii, potrafi on nawet łagodną balladę zaśpiewać z prawdziwym ogniem.więcej »
2019-08-14, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Dusan Intershow i płyta „Intershow Przeboje San Remo”

Okładka płyty Dusan Intershow – „Intershow Przeboje San Remo” [fot. Łukasz Fura]
Okładka płyty Dusan Intershow – „Intershow Przeboje San Remo” [fot. Łukasz Fura]
Specyficzna to płyta, wydana u nas w Polsce dosyć późno, bo w 1989 roku. Zawiera największe przeboje włoskiej estrady, z repertuaru takich gwiazd jak Drupi, Toto Cotugno, czy Al Bano w wykonaniu Dusana z towarzyszeniem polskiej orkiestry. Jednak w czasach PRL-u tego typu zabiegi nie dziwiły, wydawano już bowiem sporo płyt licencyjnych i oryginalnych gwiazd. A jednak artysta wychodzi z tej próby obronną ręką. Dobry warsztat i głos sprawiają, że słucha się tych piosenek z przyjemnością, a że włoskie melodie były u nas zawsze popularne, o czym świadczy obecność ich gwiazd, także dzisiaj na różnych festiwalach w Polsce, tym bardziej słucha się tego z wielkim sentymentem i łezką w oku.więcej »
2019-08-13, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" Barbara Muszyńska i płyta "Muszyńska"

Okładka płyty Barbara Muszyńska [fot. Łukasz Fura]
Okładka płyty Barbara Muszyńska [fot. Łukasz Fura]
Prawdziwy rarytas, jeżeli chodzi o poziom artystyczny i obecność w przestrzeni publicznej i medialnej, bo dzisiaj już niewielu melomanów pamięta Barbarę Muszyńską, a swego czasu, była wymieniana jednym tchem, jako najwybitniejsza i obdarzona równie wyjątkowym, głębokim i niskim głosem piosenkarka obok Ewy Demarczyk. Przy czym większa jest u niej rozpiętość repertuarowa, gdzie poza artystycznymi, poetyckimi utworami sięga z powodzeniem po utwory bardziej rozrywkowe. A że płyta ta, z 1973 r., zawiera materiał przekrojowy, przeto usłyszymy całe spektrum możliwości Artystki.więcej »
2019-08-11, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Genesis i płyta "The Lamb Lies Down on Broadway"

Genesis – „The Lamb Lies Down On Broadway” [fot. Łukasz Fura]
Genesis – „The Lamb Lies Down On Broadway” [fot. Łukasz Fura]
Po ogromnym sukcesie poprzedniej płyty, zespół stanął przed nie lada wyzwaniem, zdyskontowania, lub przynajmniej wyrównania osiągnięcia. Prace ciągnęły się długo, w nie najlepszej atmosferze, bo Peter Gabriel pisał osobno, a reszta zespołu osobno tworzyła muzykę. Jednak powstało dzieło wyjątkowe, chociaż docenione w pełni po latach (tuż po ukazaniu się, recenzje nie były entuzjastyczne) i chociaż opisana historia, często enigmatycznym językiem, pełnym metafor, na wzór strumienia świadomości, sprawia trudności interpretacyjne, całość wciąga niezwykłym połączeniem tego, co dla muzyki zespołu typowe. Wieloma nowymi elementami, surowością przeplataną z magiczną tkliwością, awangardowymi elementami z prostymi, pięknymi piosenkami. Kiedy jednak zważymy, że mamy tu ilustrację konkretnej historii, w kategorii koncept albumów jawi się ta płyta jako prawdziwe arcydzieło.więcej »
2019-08-09, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" - Aerosmith, "Night In The Rust"

Okładka płyty Aerosmith, "Night In The Rust" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Okładka płyty Aerosmith, "Night In The Rust" [fot. Justyna Krzyżanowska]
W 1978 roku grupa Aerosmith chyliła się ku upadkowi. Kłótnie, nadużywanie szkodliwych substancji i odejście w trakcie nagrywania współlidera i wyśmienitego gitarzysty Joe Perryego nie wróżyło dobrze, a jednak powstała płyta wyjątkowo udana, z mocnymi dęciakami, ciężkimi bluesowymi riffami, będąca zarazem powrotem do korzeni, jak i otwarciem na nowe, które w połowie lat 80-tych przyniesie grupie ponowny, wielki sukces.więcej »
2019-08-08, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" - Edda Muvek "Edda Muvek"

Okładka płyty Edda Muvek "Edda Muvek" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Okładka płyty Edda Muvek "Edda Muvek" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Debiutancki album z 1980 roku, z kilku względów wyjątkowej grupy węgierskiej sceny rockowej. Po pierwsze powstałej i działającej w Miszkolcu, a nie w Budapeszcie, co znacznie utrudniało przebicie się do czołówki, a po drugie, właśnie ze względu na pochodzenie grupy, która zapisała się rekordową sprzedażą swojego debiutu i jest jedną z najbardziej lubianych i kultowych u naszych bratanków. Bez wątpienia za sprawą świetnych melodii i solidnego, mocnego brzmienia.więcej »
2019-08-07, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" - Stories, "About Us"

Okładka płyty zespołu Stories, "About Us" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Okładka płyty zespołu Stories, "About Us" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mniej znana u nas grupa rockowa, która dzięki wyjątkowemu wokaliście oraz sprawnemu poruszaniu się między gatunkami, powinna zainteresować i fanów glam rocka (blisko tu momentami do wczesnego Queen, Sweet, a nawet bardziej awangardowemu podejściu Roxy Music), i popu, i pięknych beatlesowskich melodii z odrobiną soulu. Prezentowana, druga płyta z 1973 roku, jest pierwszą wersją, bez późniejszego hitu "Brother Louie", który był dołączany do kolejnych edycji, ale jak uznał lider grupy, nie reprezentował on tego, czym zespół w istocie był.więcej »
2019-08-06, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" - "Sierpień '80", Maciej Stanisław Pietrzyk

Okładka płyty "Solidarność
Okładka płyty "Solidarność '80", Maciej Stanisław Pietrzyk [fot. Justyna Krzyżanowska]
Płyta, na którą trudno spojrzeć tylko z perspektywy czysto muzycznej, chociaż i tu poziom artystyczny jest bardzo wysoki, jednak nade wszystko jest to dokument epoki walki z komunizmem, zapis pieśni i piosenek, które dodawały otuchy, rozpalały ducha i wspierały w trudnych chwilach. Najsłynniejsza bodajże "Piosenka dla córki" wykonana została także w Opolu, podczas Festiwalu, pomimo sprzeciwu cenzury, a także w filmie Wajdy "Człowiek z żelaza".więcej »
2019-08-04, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" - Lynyrd Skynyrd "Second Helping"

Okładka płyty - Lynyrd Skynyrd - Second Helping [fot. Marcin Boczek]
Okładka płyty - Lynyrd Skynyrd - Second Helping [fot. Marcin Boczek]
Druga płyta zespołu z największym ich przebojem "Sweet Home Alabama", który coverowany jest do dzisiaj, a który wcale nie jest jedynym na tej płycie tej miary utworem. grupie zarzucano czasami brak subtelności i hard rockową hałaśliwość, ale to właśnie sprawiło, że wyróżnia się ona i jest najbardziej znana wśród fanów rocka spośród innych grup zaliczanych do southern rocka obok The Eagles czy Allman Brothers Band.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »