Radio Opole » Audycje z powiatów
2018-12-10, 08:50 Autor: Dorota Kłonowska

Nyski punkt informacji turystycznej coraz bliższy Czechom

Pamiątki do nabycia w punkcie informacji turystycznej [Fot. Bastion św.Jadwigi PIT Nysa]
Pamiątki do nabycia w punkcie informacji turystycznej [Fot. Bastion św.Jadwigi PIT Nysa]
[Fot. Informacja Turystyczna Nysa]
[Fot. Informacja Turystyczna Nysa]
Jarosław Srębacz [Fot.Dorota Kłonowska]
Jarosław Srębacz [Fot.Dorota Kłonowska]
Bastion św.Jadwigi w Nysie [Fot. Informacja Turystyczna Nysa]
Bastion św.Jadwigi w Nysie [Fot. Informacja Turystyczna Nysa]
40% turystów odwiedzających punkt informacji turystycznej w Nysie, to Czesi, a zainteresowanie wciąż wzrasta. Można tam kupić oryginalne pamiątki i bezpłatnie otrzymać mapy oraz przewodniki. Są także specjalne, polsko – czeskie „kąciki” reklamujące atrakcje naszych południowych sąsiadów.
Audycja „Pogranicze” gościła w Bastionie św. Jadwigi, gdzie znajduje się punkt informacji turystycznej. Naszym przewodnikiem był jego pracownik Jarosław Srębacz.
- Mamy tutaj całe stosy przewodników i folderów zachęcających do odwiedzin ciekawych miejsc na pograniczu. To zarówno wydawnictwa urzędowe, np. gminne, jak i prywatnych firm turystycznych, restauracji, hoteli, schronisk, czy też środków rekreacyjnych. Są osobne stoiska polskie i czeskie, mamy tu także wiele dyplomów i nagród, jakie otrzymaliśmy za organizację różnych imprez na pograniczu – mówi Jarosław Srębacz.
W bastionie można także kupić pamiątki związane z regionem i jego tradycją. Na wakacjach, podczas Dni Twierdzy Nysa, furorę robią metalowe kubki z napisem Twierdza Nysa. Obok są także inne, ze zdjęciem popularnej „nyski”. Wiele miejsca zajmują figurki żołnierzy wojsk rekonstrukcyjnych, rycerzy, oraz ceramiczne wyroby nyskich rzemieślników.
- Jest też ogromna księga pamiątkowa. Te wpisy najlepiej świadczą o popularności naszej informacji turystycznej i rozwoju ruchu turystycznego w regionie – mówi Jarosław Srębacz.
Jaroslaw Srębacz w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Audycje z powiatów

2019-01-02, godz. 08:28 Włodarze Krapkowic i Gogolina podsumowują 2018 rok Andrzeja Kasiurę oraz Joachima Wojtalę pytamy o ocenę i podsumowanie minionego roku. Po wygranej w wyborach samorządowych obaj będą rządzić w swoich gminach przez… » więcej 2019-01-01, godz. 21:32 Odkrywa historię zamków, pałaców i szlacheckich rezydencji Czy ruiny w strzeleckim parku to pozostałości zamku, czy pałacue Kto w nim mieszkałe Jakie słynne osobistości się tu pojawiałye Jak balowano, które magnackie rezydencje… » więcej 2019-01-01, godz. 12:28 Strażacy podsumowali rok i zakończyli go dwoma dużymi prezentami W studiu zagościli Piotr Zdziechowski i Damian Glik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. Rozmawiamy m.in. o tym, jak szybko… » więcej 2018-12-31, godz. 12:06 Kędzierzyn-Koźle to miasto pełne kultury Czy Kędzierzyn-Koźle jest miastem pełnym wydarzeń kulturalnyche - na to pytanie odpowiada Piotr Gabrysz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury 'Chemik'. Rozmawiamy… » więcej 2018-12-31, godz. 11:50 O przyrodę w Kędzierzynie-Koźlu warto powalczyć Gościem programu jest Lidia Kryś, prezes oddziału Kędzierzyn-Koźle Ligi Ochrony Przyrody i wiceprezes okręgu Opole LOP. To dzięki jej działaniom już prawie rok… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji… » więcej 2018-12-24, godz. 11:24 Chcę wydobyć z każdego piękno i magię W radiowym studiu zrobiło się baśniowo za sprawą niezwykłych zdjęć, których autorką jest Kasia Michalska - strzelecka fotografka i pedagożka pracująca z niepełnosprawnymi… » więcej 2018-12-24, godz. 11:17 Kolekcjoner rowerów z historią W swojej kolekcji ma ich ponad 170. Najstarszy ma grubo ponad 130 lat. Marian Marek z Dziewkowic pod Strzelcami Opolskimi jest posiadaczem jednej z największych… » więcej 2018-12-22, godz. 16:32 Niepokojące tendencje demograficzne w gminie Prudnik Nie przybywa ubogich, jednak nadal problemem jest dziedziczenie biedy oraz życie na koszt pomocy społecznej. Kolejnym negatywnym zjawiskiem w gminie Prudnik jest… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »