Radio Opole » Audycje z powiatów
2018-11-19, 10:19 Autor: Dorota Kłonowska

Paczków i Javornik razem na co dzień, razem w Unii Europejskiej

Artur Rolka w programie Pogranicze [Fot.Dorota Kłonowska]
Artur Rolka w programie Pogranicze [Fot.Dorota Kłonowska]
Rewitalizacja rynku w Paczkowie [Fot.UM Paczków]
Rewitalizacja rynku w Paczkowie [Fot.UM Paczków]
Rewitalizacja rynku w Paczkowie [Fot.UM Paczków]
Rewitalizacja rynku w Paczkowie [Fot.UM Paczków]
Gmina Paczków w partnerstwie z czeskim Javorníkiem realizuje projekt „Paczków i Javoník. Dwa miasta, jedna historia” dofinansowany w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Paczków będzie miał odrestaurowany rynek, Javornik odnowi siedemnastowieczny, zabytkowy kompleks, niegdyś zajmowany przez sąd.
Paczków pozyskał z tego projektu 1,3 mln euro, Czesi milion. Wspomniane zadania właśnie są realizowane, wymiana płyty rynku potrwa do końca lipca 2019r.
- Powierzchnia zostanie pokryta nawierzchnią brukową z kamienia łamanego, a także z kostki kamiennej oraz płyt granitowych. Wydzielonych zostanie 45 miejsc parkingowych, powstanie stacja wypożyczania rowerów. Pozostała część placu będzie zaadaptowana według historycznych planów, będą zielone strefy odpoczynku z historyczną fontanną oraz kamienną makietą miasta. W ten sposób część placu przed Wieżą Ratuszową będzie stanowiła przestrzeń umożliwiającą organizację miejskich imprez kulturalnych. Mamy w planie organizację cyklicznych jarmarków polsko – czeskich, a już wkrótce zapraszamy na jarmark świąteczny – oczywiście wspólnie z Czechami – mówi burmistrz Paczkowa Artur Rolka.
Polsko – czeska współpraca jest zauważalna w gminie Paczków niemal w każdej dziedzinie. To współpraca szkół i przedszkoli, artystów, twórców ludowych, sportowców, strażaków, a nawet bartników, gołębiarzy, czy wędkarzy.
- A najbardziej nas cieszy, że wszystko to odbywa się spontanicznie, z propozycją wychodzą mieszkańcy, poszczególne środowiska – mówi gospodarz gminy Paczków.
Artur Rolka w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Audycje z powiatów

2018-12-17, godz. 10:51 Połączył pasję i zawód, a wszystko z miłości do garbusów Zawitaliśmy z mikrofonem do warsztatu samochodowego Łukasza Słabonia ze Staniszcz Wielkich. Specjalizuje się on w renowacji, choć czasem bardziej pasującym sł ... » więcej 2018-12-17, godz. 10:01 Niezwykły adwentowy festiwal w małym miasteczku Czym różni się muzyka bożonarodzeniowa od adwentowej? Dlaczego organy są instrumentem idealnie pasującym do czasu oczekiwania na Boże Narodzenie? Na te i inne ... » więcej 2018-12-15, godz. 09:29 Aleksandra Czechowska z TOZ o kupowaniu zwierząt na święta i interwencjach - Apelujemy o dojrzałość, nie ma sensu kupować psa i potem oddawać go do schroniska, bo tam jest mnóstwo smutnych mordek - powiedziała Aleksandra Czechowska, ... » więcej 2018-12-15, godz. 09:22 Komendant Straży Miejskiej: Opole jest przyjaznym miejscem dla bezdomnych - Już we wrześniu rozpoczynamy nasze działania, bo z doświadczenia wiemy, że bezdomni już wtedy szukają sobie jakiegoś lokum na zimę - powiedział w programie ... » więcej 2018-12-15, godz. 09:16 Czy kultura może zatrzymać młodych ludzi w Kędzierzynie-Koźlu? Ireneusz Wiśniewski - nowy przewodniczący rady miasta, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu, wraz ze Stanisławem Mroz ... » więcej 2018-12-15, godz. 09:10 Teatr nie musi być profesjonalny, żeby był pasją Aleksandra Pasoń i Kinga Dębska koordynujące Teatr Ludzi Pracujących w Kędzierzynie-Koźlu, opowiedzą o swojej działalności i o tym, jak działa teatr amatorski ... » więcej 2018-12-15, godz. 09:06 Nieprawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej główną przyczyną zatruć czadem w mieszkaniach Spadek temperatury na zewnątrz powoduje, że intensywniej ogrzewamy mieszkania. Aktualny staje się problem podtrucia tlenkiem węgla, popularnym czadem. W ostat ... » więcej 2018-12-13, godz. 16:49 Młodzież z Praszki słuchała i mówiła o ryzyku związanym z uzależnieniami Rozmowa z Leszkiem Krzyżanowskim, kierownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Praszce, Anną Włodarczyk, psycholog pracującą w praszkowskim OPS-ie, oraz uczestnik ... » więcej 2018-12-13, godz. 16:42 Remont głównego budynku był wydarzeniem roku dla Oleskiej Biblioteki Publicznej Halina Szklanny, dyrektor Oleskiej Biblioteki Publicznej, podsumowuje najważniejsze wydarzenia 2018 roku, mówi o stanie czytelnictwa w gminie Olesno i zapowia ... » więcej 2018-12-11, godz. 20:57 Muzyczne i teatralne plany SOK-u na przyszły rok Violeta Zalejska i Izabela Spałek opowiadają o koncertach zaplanowanych na grudzień i atrakcjach, które Strzelecki Ośrodek Kultury szykuje na styczeń. A będzi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »