Audycja op. 48 (22/10/2017) Mazurki, oberki, kujawiaki. Nie kręcimy nosem i nie krzywimy się, gdy te słowa pojawiają się jako tytuły obok takich nazwisk, jak Chopin czy Wieniawski. A nawet Szymanowski i Lutosławski brzmią bardziej swojsko niż odstraszająco. Wymienieni kompozytorzy (a za nimi cała plejada pominiętych twórców) sięgali do źródła, które od wieków bije mocno. Źródła, którego najczęściej się wstydzimy, a jeszcze częściej..... zwyczajnie nie rozumiemy. Każdy moment jest dobry, żeby to zmienić. I dlatego tym razem w tym klasycznym świecie dominowało muzyczne źródło, wypływające wprost z tradycji. Była to próba zrozumienia: o co w tym wszystkim chodzi? A źródłem inspiracji było przede wszystkim Zaginione Archiwum, które wystąpiło w roli gwiazdy wieczoru i... przewodnika jednocześnie.
Przekonywali młodzież, że "Folk jest cool". Skutecznie. Szukali i wciąż szukają zaginionej, zapomnianej tradycji muzycznej. Z powodzeniem. Czy i Was przekonają? Oby! Bo każdym słowem i dźwiękiem udowadniają, że tradycja, ludowość - to prawdziwe życie, emocje i coś o wiele bardziej autentycznego niż to, czym się lubimy na co dzień otaczać. Pewnego razu pochylili się nad pewnymi wałkami... (zob. fonograf) - czyli nad historią. A później, dopisując własne nuty i emocje, stworzyli nową historię. Podzielili się nią niemal rok temu m.in. w radiowym Studiu M... I tak gdzieś po drodze pojawiło się Zaginione Archiwum. Oni, oni - czyli kto? Anna Dzwonkowska-Pucia, Mariusz Pucia i Dariusz Kownacki. Kim są i jakie archiwum tak bardzo ich wciągnęło - posłuchajcie sami!
Czym tętni muzyczne życie? Próba odpowiedzi na to pytanie, to podstawa programu. Bogactwo i unikatowość świata muzyki prowokuje jednak do poszukiwań ciekawostek. Co by było, gdyby w czasach Bacha istniał ZAiKS albo co wiemy o najpopularniejszych fragmentach "Carmen" i czy maszyna do pisania może być instrumentem solowym!? To tylko niektóre z nurtujących pytań! Słowem - klasyka!
Audycja odsłania różne oblicza muzyki "klasycznej" (bo przecież nie... poważnej!), a ta niejedno ma imię. Muzyka istnieje także na boisku sportowym i w gabinecie lekarskim. Łamanie schematów!? To jedno z głównych założeń! Nie zabraknie tu jednak rozmów z ciekawymi ludźmi i relacji z wydarzeń muzycznych. Audycja składa się ze stałych elementów ("Kartka z kalendarza", "Płytomaniak", "Gra w klasy" etc.), ale - podobnie jak muzyka - bywa też nieprzewidywalna i może wymknąć się ze schematu... ;-)
Audycja adresowana jest zarówno do znawców tematu, jaki i tych, którzy dopiero świat muzyki odkrywają. W nowej odsłonie stanowi przede wszystkim źródło informacji o świecie muzyki - tym aktualnym i historycznym, regionalnym i globalnym. A w świąteczne wieczory zatopimy się w niebanalnej muzyce...!