Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 15 lipca 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
The Beatles - Introducing

Pierwsza płyta Beatlesów na rynku amerykańskim, to spore zamieszanie zarówno co do zawartości (wytwórnia usunęła dwa utwory z wydania brytyjskiego), jak i skandali z wytwórnią, bałaganu edytorskiego (pierwszy rzut nie miał oryginalnej tylnej okładki, podobnie jak drugi i dopiero trzeci okazał się kompletny) przez co amerykańscy fani nie mogli być w pełni usatysfakcjonowani, ale po latach, dla kolekcjonerów, są to nie lada rarytasy i pewien dokument epoki.

I-Ching - I-Ching

Absolutnie kultowa sesja i album (dwupłytowy) Zbigniewa Hołdysa i przyjaciół, który bynajmniej nie nosi znamion jam session i nie ma mowy o wynikających z pewnej spontaniczności niedoróbkach i chociaż w kilku momentach czuć ducha Perfectu, udało się Hołdysowi skomponować sporo nagrań w zupełnie nowym klimacie. Niejako obok, chociaż o dziwo dobrze wpasowały się tu w klimat całości nagrania Martyny Jakubowicz, a zapowiedź mistrzowskiej klasy daje też Waglewski.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Gdy powrotu do zwykłego życia (jakże one jednak niezwykłe było!) intensywnie wypatrujemy, warto sięgnąć po wspomnienia, które wiele zaskakujących wątków ze sobą splatają. A ich historia musi zaskakiwać, bo po pierwsze – wrócili z Niemiec do Polski, po drugie – "antykariera" - stała się ich sposobem na życie, po trzecie – gdy jeszcze nie było mody na "eko", oni już szli w stronę natury, po czwarte – sprawili, że w Górach Opawskich, co roku – "ni z gruszki, ni z pietruszki" – od dziesięciu lat rozbrzmiewały afrykańskie bębny (festiwal Drum Djemboree), po piąte – wywołują zdziwienie pomysłem na biznes, w którym ich drukarnia oferuje "przemysłowo - kulturalną" mieszankę. Iwona i Robert Jakóbczakowie z Pokrzywnej, opowiedzieli o tym w reportażu, któremu pięć lat temu nadałem tytuł, "Drukarnia w rytmie serca".

Namysłowski zamek, ongiś perła wśród zabytków, od wielu lat był niedostępny dla turystów zakochanych w historii i starych budowlach. W reportażu Barbary Tyslik: "Zamek dla Białej Damy", usłyszymy Jadwigę Kawecką, muzealnika (Białą Damę) oraz Iwonę Solisz, Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ta audycja sześć lat temu powstawała, wiedzą i emocjami ozdobiona i nadzieją, że kiedyś to urocze miejsce dawną świetność odzyska.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***