Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 10 lipca 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Elżbieta Mielczarek - Blues koncert

Niewiele nagrań płytowych ma na koncie królowa polskiego bluesa, co napawa smutkiem, bo zaiste trudno znaleźć takie głosy, a do tego talent interpretatorski, co na tej debiutanckiej płycie słychać dobitnie, ponieważ wypełniona jest ona głównie standardami. Natomiast urzekają tym bardziej na ich tle dwa polskojęzyczne utwory, które pokazują, że blues w naszym języku ojczystym może brzmieć klasycznie, korzennie i wiarygodnie.

Jan Akkerman - It Could Happen To You

Najbardziej znany (solo, ale także z powody występów w grupie Focus) i ceniony gitarzysta holenderski, który wypracował własny styl i brzmienie, co sprawia, że przez cała karierę utrzymuje wysoki poziom, wprowadza innowacje, poszukuje, jednocześnie zachowując rozpoznawalne i oryginalne cechy. Nie ulega tez łatwym modom, stąd najbardziej trudny okres dla klasycznego rocka, czyli lata 80-te to w jego wydaniu uczta dla miłośników zarówno progresywnego rocka, fusion, jak i klasycznej gitary.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Mikrofon radiowy jest kluczem, otwierającym drzwi, które dla większości słuchaczy bywają zamknięte z wielu różnych przyczyn. Pozwala stawiać pytania z gatunku najważniejszych. W roku 2003 Danuta Starzec wybrała się w okolice Karpacza, do Głębocka, bo wiedziała, że spotka tam grupę ludzi prowadzącą życie na swój, oryginalny sposób. To była wspólnota joginów, którzy właśnie tam prowadzili ekologiczną farmę i wręcz "uciekali" od życia, które im cywilizacja oferowała. "Anawda w Głębocku", to reportaż, który do myślenia zaprasza, ale żadnych wzorców nie narzuca.

A później czeka nas wyprawa, która i ciekawą wiedzę przynosi, i do snucia ciekawych planów może zachęcić. "Na moście w Avignon", reportaż Teresy Zielińskiej z roku 1999, pozwoli nam zwiedzić, leżącą w Prowansji, dawną stolicę biskupów, miasto papieży, a w naszym kraju swego czasu rozsławioną dzięki piosence Ewy Demarczyk. I słusznie się Państwo domyślają, że bez tego utworu, ten reportaż byłby nieważny. Piosenka przecież piękna, a sam most z wieku XII od zawsze robił wrażenie.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***