Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 1 lipca 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Ewa Bem with Swing Session - Be a Man

Dwa oblicza Ewy Bem na jednym albumie, to bardziej jazzowe na stronie pierwszej, wypełnionej standardami i to bardziej popowe, z utworami polskich kompozytorów i polskimi tekstami, sprawia, że album wydaje się powstał z myślą o wielbicielach talentu solistki, która postanowiła nagrać go dla ich i własnej przyjemności, a nie z myślą o nagrodach fonograficznego rynku, a jednak pozostaje on jako całość dokonaniem niezwykle udanym i jest świetną wizytówką artystki do dziś (plus smaczek dla fanów Zbigniewa Wodeckiego)

Miles Davies - TUTU

Obok "Kind of Blue" najbardziej popularna płyta Daviesa w Polsce, do czego zapewne przyczyniło się wydanie jej u nas na licencji, a więc jej dostępność była dużo większa niż zachodnich płyt, ale jest i drugi aspekt, bowiem w latach 80-tych Miles znów trzymał palec na pulsie nowoczesnych brzmień oraz mód i ponownie udało mu się stworzyć niezwykłą fuzję i trafić do szerszego grona odbiorców niż jazzowa elita.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
19:00 REWIRY KULTURY

Co wiemy właściwie na temat zmian klimatu?


Z Łukaszem Berlikiem z Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego porozmawiamy o uważności wobec zmian klimatu, podejmowaniu działań, odpowiedzialności na co dzień, ale także o spacerach ornitologicznych, które można odbywać w mieście. Dlaczego warto podglądać ptaki, czego możemy się od nich nauczyć? Aleksandra Czarnecka opowie o weekendowej inicjatywie "Wioska dla klimatu"- to pierwsze takie opolskie wydarzenie łączące wszystkich, którzy czują się zaniepokojeni i szukają rzetelnej, naukowej odpowiedzi na pytanie "Co z klimatem?". Oprócz rejsu po Małej Panwi odbędą się wykłady i przyrodnicze wędrówki.


Po godz. 20.00 połączymy się z prof. Ewą Bińczyk, filozofką, wykładowczynią Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, autorką książki "Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu". Czy debata na temat antropocenu ze względu na swoją wielowymiarowość i wyjątkowy potencjał filozoficzny ma szansę stać się jedna z najważniejszych dyskusji XXI stulecia, czego dotyczy, w jakiej sytuacji się obecnie znajdujemy? Czym jest ekonomia ekologii? Do jakich rozwiązań przekonują naukowcy?


Do słuchania od 19:05 do 21:00 zaprasza Agnieszka Zientarska. Z autorką można kontaktować się mailowo: agnieszka.zientarska@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »