Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 21 lutego 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Kobiety - Kobiety

Polski współczesny zespół, ale jakże przepięknie czerpiący z wszelakiej, ponad gatunkowej klasyki soulu, disco i funku. Żeńsko męski duet liderów (nazwa jest z tego powodu tym bardziej intrygująca i bez wątpienia stanowi klucz do repertuaru) nie tyle się uzupełnia, co współistnieje na równych prawach, a całość jest propozycją, która zachwyca zarówno młodych, jak i rozmiłowanych w starych brzmieniach słuchaczy.

Rose Royce - Strikes Again


W pewnym sensie muzyka parkietowa, zahaczająca o disco, jednak dominuje tu funk i soul, a głos liderki należy do światowej czołówki tych gatunków co w połączeniu z rozbudowanym instrumentarium opartym na "żywych" instrumentach (dziewięciu muzyków i tylko jeden syntezator, tak typowy instrument dla końca lat 70-tych) daje potężne brzmienie, które paradoksalnie zniewala subtelnością.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU

Tym razem zapraszam Państwa na szczególną wyprawę w czasie i przestrzeni, bo będzie to audycja: "Z fotografią Kremsera wędrówka po Opolszczyźnie". Taki tytuł nadała jej Teresa Zielińska, a było to w roku 1992. Autorka odwiedziła wystawę prac artysty - fotografika, rozmawiała z Fryderykiem Kremserem, a także z Krystyną Lenart i Michałem Lisem. Warto posłuchać, bo to rzecz o historii naszego regionu, powstała w czasach, gdy "zatrzymywaniem w kadrze" nie wszyscy się zajmowali. Ten reportaż natchnienie tu i teraz natchnienie przynieść może, bo zdjęcia przecież robią wszyscy, ale przyznajmy, nie wszystkie zachęcają do myślenia.

Niechaj dodatkiem do opowieści o artyście będzie reportaż o amatorze, który fotografię pokochał po swojemu, ale też pięknie. Osiemnaście lat temu pojechałem do Podlesia, do byłego sapera (był dowódcą, wykładowcą) a na emeryturze osiadł na Śląsku Opolskim w Górach Opawskich. I to tam powstał reportaż, "Kadry z życia sapera". I tylko jeszcze to dodam, że nosił pseudonim "Marycha" i że zaskakujących informacji jest o wiele więcej.


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »