Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 17 stycznia 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Krzak - Krzak

Grupa gościła już w audycji, więc tym razem więcej miejsca będzie dla omówienia karier poszczególnych muzyków, co da dobry kontekst i pozwoli zrozumieć jak wyjątkowym zespołem był Krzak na polskiej scenie co w odsłonie koncertowej widać najwyraźniej, gdzie muzycy mają swoje partie solowe w których mogą wykazać jak różne mieli inspiracje od bluesa przez jazz i klasykę i że sukces nie wynikał z prostego z połączenia ich wszystkich, ale stworzenia oryginalnej muzyki na ich bazie.

Foghat - Foghat

Wydany w 1972 roku debiut Foghat wydaje się nieco spóźniony stylistycznie, aby odnieść wielki sukces, bowiem i blues rock i hard rock i folk miały już wielkie gwiazdy i klasyczne dziś płyty w swoich gatunkach, wiec konkurencja była silna, a poprzeczka ustawiona wysoko. Udało się jednak grupie podbić serca słuchaczy koncertami i żywiołowością dobrze oddaną w studiu, wiec chociaż dzisiaj nie są wymieniani w gronie elity, konsekwencja i talent pozwoliły im nagrać jeszcze wiele płyt i kontynuować udaną karierę,a dzisiaj kto wie, czy nie z większą ciekawością i przyjemnością słucha się ich debiutu niż płyt wielu uznanych gwiazd, które ugrzęzły w schematach.


Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Do autora można pisać na adres: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki i czwartki.

21:00 STUDIO REPORTAŻU

To nie tylko urok radia retro w pełnym rozkwicie, to wyprawa w czasie i przestrzeni, jakże ważna nie tylko dla miłośników teatru.


Tym razem cofniemy się w czasie aż do roku 1962. "Jaki dziś Kordian gorzki", to audycja Jerzego Falkowskiego, poświęcona eksperymentalnej inscenizacji "Kordiana", Juliusza Słowackiego, w opolskim Teatrze 13 Rzędów. Ten reportaż jest dziś bezcennym dokumentem. To także ważny fragment dziejów kultury w naszym regionie, to zachowany w dźwięku czar świata i emocji dziś prawie zapomnianych. Jerzy Grotowski, Zbigniew Cynkutis, Zygmunt Molik, Andrzej Bielski, Maja Komorowska, Ryszard Cieślak ...nazwiska znakomite, które możemy sobie pięknie przypomnieć. Audycja powstała 58 lat temu, a do dziś przykuwa uwagę znakomita realizacja techniczna Władysława Gawrońskiego. Każde słowo, każdy dźwięk dociera do nas z ogromną mocą i czystością.


Dziesięć lat temu Barbara Tyslik przystąpiła do pracy nad cyklem krótkich reportaży - pod wspólnym mianownikiem - "Najważniejsze słowo w życiu". O swoich poszukiwaniach, nie tylko muzycznych, opowiedział wtedy (między innymi) Bartosz Szymoniak z zespołu "Sztywny pal Azji". Warto sobie przypomnieć, jak ważne jest słuchanie głosu serca.


Do słuchania od poniedziałku do piątku od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »