Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 15 stycznia 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Irena Jarocka - Wigilijne życzenia

Wielu artystów nagrywało w swojej karierze płyty z kolędami, ale niewiele jest przykładów płyt, które w całości zawierają materiał o tematyce świątecznej, ale stanowią zbiór autorskich piosenek, a takim przykładem jest wyjątkowo udana płyta Ireny Jarockiej. Mało tego, wiele tekstów ma wymiar uniwersalny, jak "Biały pejzaż", czy "Kolęda nowoprojektowana" z tekstem Młynarskiego, gdzie pojawia się element satyrycznego komentarza do współczesności. Wspaniała jest także warstwa muzyczna, gdzie daleko do typowej świątecznej aranżacji i stylu a wszystko brzmi nowocześnie i stylowo (kuszące jest powiedzieć, że jest to jedna z lepszych płyt szeroko pojętego popu w tym czasie) i kto wie, czy wiele z tych piosenek nie odniosłoby w innych okolicznościach sukcesów na listach przebojów, czy festiwalach.

Underground - Soundtrack

Rozpoczynający całość utwór "Kałasznikow" zna chyba każdy, a Bregović był u nas przez dłuższy czas na topie i nagrywał z rodzimymi gwiazdami jak Kayah czy Krawczyk, ale aby w pełni docenić kunszt kompozytorski należy wysłuchać całej płyty, gdzie poza piosenkami, cygańskim folklorem, pojawiają się też utwory o bardziej złożonej strukturze, a poziom emocjonalnej rozpiętości jest maksymalnie szeroki, co buduje fantastycznie nastrój i staje się płytą nie tylko z muzyką z filmu, ale osobną opowieścią.


Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Do autora można pisać na adres: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki i czwartki.

19:00 REWIRY KULTURY

Żyjąc, zajmujemy miejsca osób, którzy żyli przed nami, tworzymy także przestrzenie dla kolejnych pokoleń. Doświadczamy miejsc na swój sposób, tworząc okruchy pamięci, utkane z historii, zdjęć, opowieści, które tworzą opis rzeczywistości.

Magdalena Konik, pochodząca z Nysy podróżniczka, większą część roku spędza w Gruzji, podróżuje, fotografuje, pisze reportaże, pracuje nad książką. W audycji zaprosi nas nie tylko do świata kultury Gruzinów, ale opowie o sposobach podróżowania, etyce w fotografii, a także o wpływie turystyki na kulturę gruzińską.

Kamil Kartasiński, historyk, autor książki „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa” opowie o mało znanym wątku dziejów Słokowa, miejscowości w województwie opolskim, a właściwie o dziedzicach miejscowego majątku – rodzie von Wittenburg- o wojennych losach i współczesnej spuściźnie.
Do słuchania od 19:05 do 21:00 zaprasza Agnieszka Zientarska. Do autorki można napisać tu:
agnieszka.zientarska@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »