Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 20 marca 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Maanam - "Nocny patrol"

Trzecia płyta zespołu (wydana w 1983 roku), nieco różniąca się od poprzedniczek. Mniej tutaj odniesień do punk czy post punku, dynamicznych, mocnych utworów w szybkich tempach (właściwie tylko "Raz dwa raz dwa"), a więcej utworów mrocznych, klimatycznych, muzycznie spokojniejszych, ale w warstwie tekstowej (nadal wszystkie napisane przez nieodżałowaną Olgę Jackowską) zdecydowanie poważnych (jak inspirowany Stanem Wojennym "Krakowski spleen", czy wypełniona dosyć gorzkimi refleksjami i bardzo filozoficzna "Eksplozja", albo "To tylko tango"). Powstała równolegle wersja angielska była też próbą zaistnienia zespołu na rynku zachodnim, a czy miało to znaczenie podczas komponowania materiału jest kwestią otwartą, wartą zastanowienia.

Peter Gabriel - "3"

Po niezbyt udanym debiucie w 1977, gdzie artysta tkwił jeszcze nieco w rozkroku, będąc zarówno jedną nogą w okresie Genesis, a drugą w bliżej nieokreślonych nowych wówczas brzmieniach i śmiało można powiedzieć, że poszukiwał dopiero własnego języka muzycznego na nową epokę oraz po mocnej, nowofalowej "dwójce", która okazała się dosyć trudna dla dawnych fanów, na trzeciej płycie Gabriel znalazł nareszcie złoty środek. Jest nowocześnie, a zarazem słychać to, zwłaszcza wokalnie, za co kochali go słuchacze, przejmujące i szczere emocje. Płyta zawiera też pierwsze naprawdę światowe przeboje jak "Biko" czy duet z Kate Bush (nie jedyny w karierze jak się okaże) "Games Without Frontiers". warto też odnotować iż wśród zaproszonych muzyków znalazło się aż dwóch członków King Crimson: Robert Fripp i Tony Levin, a jako perkusista pojawił się dawny kolega z Genesis Phil Collins. ta umiejętność dobierania wyśmienitych muzyków bez wątpienia w dużej mierze wspomogła wielki sukces artystyczny Gabriela, który trwa do dzisiaj.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl
6:00 NA DZIEŃ DOBRY
Od świtu będziemy smakować najlepszych potraw przygotowanych przez młodych i bardzo uzdolnionych kucharzy.
Sprawdzimy też czy zaprojektowane i wykonane przez uczniów roboty potrafią mieszać w garach.
A na koniec - do popicia woda z butelki, kranu, czy podziemnego źródła? Podczas Światowego Tygodnia Wody rozdamy kolejne wejściówki do Hydropolis we Wrocławiu. Zapraszają Justyna Marcińska i Kacper Śnigórski.

W audycji także:

06:20 Kalendarium historyczne - Bolesław Bezeg
08:05 W cztery oczy – Gościem rozmowy "W cztery oczy" będzie poseł Paweł Grabowski, który choć jest jedynym posłem tego Kukiz'15 w województwie Opolskim, nie dostał pierwszego miejsca na liście w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Spytam także o to, kiedy zostaną upublicznione pełne listy kandydatów, bo miały być znane w zeszłym tygodniu.
08:40 Poglądy i osądy - W "Poglądach i osądach" komisarz wyborczy Joanna Maksymowicz wyjaśni co dzieje się w momencie, kiedy samorządowiec lub parlamentarzysta zdobędzie mandat europarlamentarzysty. Czy w gminie, powiecie i województwie przeprowadza się wybory uzupełniające, czy poseł lub senator automatycznie traci mandat, czy musi się go zrzec?



Od poniedziałku do piątku od 6:00 do 9:00 zapraszają Justyna Marcińska i Kacper Śnigórski. Z autorami można się kontaktować telefonicznie: 800 30 50 50 (bezpłatny numer) lub mailowo:
poranek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »