Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 6 marca 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
The Dudis - The Dudis

Ireneusz Dudek to postać doskonale znana zwłaszcza fanom bluesa, ale zawsze grał znacznie więcej niż to, co wyznaczają ramy gatunku. Zwłaszcza prowadząc zespół The Dudis którego debiutanckiej płyty posłuchamy. Wiele tu z rock, rolla, pubowego rocka (organy "lecą" często Doorsami) a nawet punka. Natomiast to, co wydaje się przez lata niezmienne, a na pewno dominujące w Jego twórczości to teksty, pełne ironii (czasami gorzkiej), wisielczego humoru, ale nie pozbawione mądrej i głębokiej refleksji na temat otaczającego nas świata i ludzkiej natury - dlatego tekstom, oraz towarzyszącym płycie teledyskom (i ich kłopotom z cenzurą, co dotyczyło zarówno obrazu, jak i tekstu, a mamy rok 1986), przyjrzę się szczególnie.

Scorpions - Still Loving You

Chociaż zespół Scorpions grał heavy metal, to bez wątpienia tym, co przyniosło mu największą popularność, nie tylko wśród fanów mocnego grania, były (i są nadal) ballady, namiętnie słuchane i wykorzystywane na prywatkach, dyskotekach (wielu wspomina z rozrzewnieniem momenty, kiedy tzw "wolny" leciał i można było w tańcu się przytulić), do dzisiaj obecne w radiostacjach sprawiają, że znają je kolejne pokolenia.Taki własnie (bardzo rzadki u nas na winylu) zbiór, opracowany i wydany w 1992 (a więc czas największych tryumfów grupy w ogóle) roku mamy do posłuchania. Układ nie jest chronologiczny, ale w tym przypadku to bez znaczenia, bo chociaż najstarszy utwór pochodzi z 1977 roku a najnowszy wówczas "Wind of Change" z 1990 to wszystkie one brzmią dosyć podobnie, gdyż zespół nadmiernie nie eksperymentował w tym czasie z brzmieniem, grając w oparciu o klasyczny rockowy skład, a to sprawia, że te utwory zwyczajnie się nie starzeją. .


Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »