Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 4 stycznia 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Nasza pierwsza dzisiejsza propozycja to Izabela Vocal's Group i płyta "Zimowe strofy". Grupa lepiej chyba kojarzona jako Tercet Egzotyczny, w 1972 roku zmieniła nie tylko nazwę, ale nieco i skład, odrobinę stylistykę i zaprezentowała autorski repertuar świąteczny. Oczywiście głos wokalistki jest tak charakterystyczny i rozpoznawalny, że trudno pomylić ją z kimkolwiek. Myślę, że znającym wcześniejsze, wielkie przeboje grupy (docenianej za granicą, a u nas nieco lekceważonej) wysłuchanie tej płyty sprawi dużą przyjemność, a malkontentów zaskoczy, przynajmniej w kilku momentach. Grupa wracała do kolędowego, świątecznego repertuaru jeszcze wielokrotnie, ale tu. gdzie zamiast ogranych melodii, zaprezentowała własne, wypadła moim zdaniem najlepiej.

Nasza propozycja na druga godzinę to King Crimson i płyta "Island". W recenzjach i opiniach krytyków mniej doceniana płyta zespołu z jej wczesnego okresu działalności. W audycji postaram się przekonać, że niesłusznie. Nie jest być może rewolucyjna, ale też zawiera kompozycje, jakich trudno szukać na innych albumach grupy, m.in. "Prelude: Song of the Mew", na dobrą sprawę utwór, który śmiało mógłby się znaleźć w repertuarze filharmonicznym. Opowiem też o muzykach, którzy zadebiutowali na tej płycie i którzy, poza koncertowym albumem, na niej przygodę z King Crimson zakończyli, gdyż odcisnęli na niej wyraźny ślad, pomimo iż głównym kompozytorem niezmiennie pozostał Robert Fripp.


Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »