Radio Opole » Patronaty - polecamy
2018-11-02, 17:43 Autor: Agnieszka Lubczańska

Opole uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Opolskie obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę [fot. Barbara Więcek]
Opolskie obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę [fot. Barbara Więcek]
Obchody Święta Niepodległości w Opolu [fot. Barbara Więcek]
Obchody Święta Niepodległości w Opolu [fot. Barbara Więcek]
Opole uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Opole uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Przed nami w stolicy regionu cykl uroczystości z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę (11.11), ale jeszcze przed nim dwa wydarzenia: w środę (07.11) gala wręczenia odznaczeń państwowych, a w piątek (09.11) koncert „Droga do Niepodległości” – oba te wydarzenia odbędą się w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu.

W środę (07.11) gala wręczenia odznaczeń państwowych rozpocznie się o godz. 11:00. Uroczystość uświetni występ artystyczny zespołu muzycznego w Grodkowa (początek o godz. 11:20) oraz spektakl „Wiatr Wolności” Teatru Nie Teraz z Tarnowa (początek o godz. 14:00).


W piątek (09.11) z kolei uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej z Opola szykują wyjątkowy koncert pod nazwą „Droga do Niepodległości”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:30 i będziemy je transmitować w audycji „Dobre Granie”. Tego wieczoru na sali koncertowej przy ul. Strzelców Bytomskich 18 odbędzie się także spektakl słowno-muzyczny uczniów Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Wierzbicy Górnej.

Opole uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległościW dniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości o godz. 11:00 pod Opolskim Urzędem Wojewódzkim odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa. Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerują do Katedry Opolskiej, gdzie w samo południe rozpocznie się msza święta.

Po mszy uczestnicy przemaszerują na Plac Wolności, na którym o godz. 13:30 rozpoczną się główne uroczystości. Wydarzenie poprowadzą dziennikarze Radia Opole – Justyna Marcińska i Paweł Konieczny.


Nie zabraknie defilady pułku ułanów, musztry paradnej, a po głównych uroczystościach - poczęstunku wojskową grochówką. W uroczystościach udział weźmie 10. Opolska Brygada Logistyczna, poczty sztandarowe służb mundurowych, związków oraz stowarzyszeń kombatanckich, uczelni i szkół średnich, a także Orkiestra Dęta Górażdże Cement SA.

Tego dnia o godz. 15:00 w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych przy ul. Minorytów 3 w Opolu otwarta zostanie wystawa pt. „Polacy w obcych mundurach w obozach jenieckich w latach I wojny światowej”. W tym samym czasie w sali im. Karola Musioła w ratuszu zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta Opola.

Wieczorem Święto Niepodległości będzie można uczcić uczestnicząc w trzech różnych wydarzeniach. Wszystkie rozpoczną się o godz. 18:00. Będzie w czym wybierać...

W Teatrze EkoStudio (ul. Armii Krajowej 4) szykowane jest widowisko muzyczne „Powidoki Niepodległości”.

Filharmonia Opolska zaprasza na koncert pieśni patriotycznych, a NCPP na wydarzenie "Powróćmy jak za dawnych lat”, podczas którego wystąpi Alegancka Kapela - zespół rozmiłowany w międzywojennych szlagierach, repertuarem nawiązujący zarówno do dawnych rewii i kabaretów, jak i słynnych miejskich potańcówek. Zespół wspólnie z gośćmi (Piotr Cyrwus, Justyna Jary, Tomasz Krajewski, Emose Uhunmwangho) zagra retro szlagiery w stylowych aranżacjach. Utwory zapowiadane będą fragmentami z przedwojennych filmów, zaś całości dopełnią projekcje multimedialne nawiązujące do treści piosenek.


Głównymi organizatorami wydarzeń są Opolski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Opola i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Radio Opole obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej objęło patronatem medialnym.

Program wydarzeń Święta Niepodległości w Opolu (11.11):

11:00 Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej pod Opolskim Urzędem Wojewódzkim
11:40 Uroczysty przemarsz do Katedry Opolskiej
12:00 Msza święta w Katedrze Opolskiej
13:15 Uroczysty przemarsz na Plac Wolności
13:30 Główne uroczystości na Placu Wolności
15:00 Wystawa w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych (ul. Minorytów 3) pt. „Polacy w obcych mundurach w obozach jenieckich w latach I wojny światowej”
15:00 Uroczysta sesja Rady Miasta Opola w Sali im. Karola Musioła w ratuszu
18:00 Widowisko muzyczne „Powidoki Niepodległości” w Teatrze EkoStudio (ul. Armii Krajowej 4)
18:00 Uroczysty koncert pieśni patriotycznych w Filharmonii Opolskiej
18:00 Koncert"Powróćmy jak za dawnych lat” w NCPP (ul. Piastowska 14a)
Patronaty - polecamy

2019-10-14, godz. 20:10 Kameralna orkiestra zagra jeden z największych przebojów muzyki klasycznej 'Cztery pory roku' Vivaldiego to dzieło, które kochają wszyscy melomani świata. Jak tego dzieła słucha się na żywo? Będzie okazja przekonania się już w najbli ... » więcej 2019-10-14, godz. 16:46 O wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych podyskutuję we wtorek na Politechnice Opolskiej 'Wypadki przy pracy i choroby zawodowe. Wymiar kosztowny i zagadnienia prewencji' - to tytuł konferencji, która odbędzie się w najbliższy wtorek (15.10) w Aul ... » więcej 2019-10-14, godz. 15:21 Rusza Akademia Ekonomiczno-Prawna PNT w Opolu – poznaj szczegóły! Przed nami cykl wykładów promujących kulturę przedsiębiorczości technologicznej. Inicjatywa jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, w tym zwłaszcza do ... » więcej 2019-10-14, godz. 13:14 Kędzierzyńskie zakłady będą miały własne Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR II) W Grupie Azoty ZAK S.A. powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe, wspierające innowacje w segmencie OXO i przetwórstwie tworzyw sztucznych. Kędzierzyńska spółka G ... » więcej 2019-10-11, godz. 17:07 Indigo Child już 24 października wystąpi w Studiu M im. SBB Koncertowe czwartki w Radiu Opole już na dobre się rozkręciły. Jeszcze mamy w pamięci koncert zespołu DOBS, a już w planie kolejny występ. Tym razem na scenie ... » więcej 2019-10-10, godz. 18:28 SąStąd. Koncerty promujące debiutancką płytę zespołu pt. "Grunt" Nazywają się 'SąStąd', a wyłonili się z muzycznych, wieloletnich przyjaźni. Wszyscy są absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach. Wygląda na to, że 2019 to ... » więcej 2019-10-10, godz. 17:30 Wystawa zwierząt hodowlanych od soboty w Zakrzowie Rozwój obszarów wiejskich w zakresie hodowli zwierząt, uprawy roli oraz produktów i usług dla rolnictwa to główny cel Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych ... » więcej 2019-10-10, godz. 14:23 IV Gala Sztuk Walki "Opolscy Wojownicy" już w sobotę w CWK Największa gala sportów walki w regionie już w najbliższą sobotę (12.10) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Szykuje się wyjątkowy wieczór ze sztuka ... » więcej 2019-10-09, godz. 17:31 Piosenka religijna zabrzmi w Ochodzach już w sobotę Samorządowy Ośrodek Kultury w Komprachcicach zaprasza w najbliższą sobotę (12.10) na Ogólnopolski Przegląd Piosenki Religijnej 'Dobrze jest śpiewać naszemu Pa ... » więcej 2019-10-09, godz. 14:56 Sobota z nordic walking w Suchym Borze w tym roku wyjątkowa! Radio Opole będzie na miejscu od 12:00 IV Opolski Marsz Nordic Walking już w sobotę (12.09). Impreza w tym roku jest wyjątkowa, bo stanowi równocześnie finał Pucharu Świata całego sezonu Nordic Wal ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »