Radio Opole » Patronaty - polecamy
2018-11-02, 17:43 Autor: Agnieszka Lubczańska

Opole uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Opolskie obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę [fot. Barbara Więcek]
Opolskie obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę [fot. Barbara Więcek]
Obchody Święta Niepodległości w Opolu [fot. Barbara Więcek]
Obchody Święta Niepodległości w Opolu [fot. Barbara Więcek]
Opole uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Opole uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Przed nami w stolicy regionu cykl uroczystości z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę (11.11), ale jeszcze przed nim dwa wydarzenia: w środę (07.11) gala wręczenia odznaczeń państwowych, a w piątek (09.11) koncert „Droga do Niepodległości” – oba te wydarzenia odbędą się w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu.

W środę (07.11) gala wręczenia odznaczeń państwowych rozpocznie się o godz. 11:00. Uroczystość uświetni występ artystyczny zespołu muzycznego w Grodkowa (początek o godz. 11:20) oraz spektakl „Wiatr Wolności” Teatru Nie Teraz z Tarnowa (początek o godz. 14:00).


W piątek (09.11) z kolei uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej z Opola szykują wyjątkowy koncert pod nazwą „Droga do Niepodległości”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:30 i będziemy je transmitować w audycji „Dobre Granie”. Tego wieczoru na sali koncertowej przy ul. Strzelców Bytomskich 18 odbędzie się także spektakl słowno-muzyczny uczniów Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Wierzbicy Górnej.

Opole uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległościW dniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości o godz. 11:00 pod Opolskim Urzędem Wojewódzkim odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa. Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerują do Katedry Opolskiej, gdzie w samo południe rozpocznie się msza święta.

Po mszy uczestnicy przemaszerują na Plac Wolności, na którym o godz. 13:30 rozpoczną się główne uroczystości. Wydarzenie poprowadzą dziennikarze Radia Opole – Justyna Marcińska i Paweł Konieczny.


Nie zabraknie defilady pułku ułanów, musztry paradnej, a po głównych uroczystościach - poczęstunku wojskową grochówką. W uroczystościach udział weźmie 10. Opolska Brygada Logistyczna, poczty sztandarowe służb mundurowych, związków oraz stowarzyszeń kombatanckich, uczelni i szkół średnich, a także Orkiestra Dęta Górażdże Cement SA.

Tego dnia o godz. 15:00 w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych przy ul. Minorytów 3 w Opolu otwarta zostanie wystawa pt. „Polacy w obcych mundurach w obozach jenieckich w latach I wojny światowej”. W tym samym czasie w sali im. Karola Musioła w ratuszu zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta Opola.

Wieczorem Święto Niepodległości będzie można uczcić uczestnicząc w trzech różnych wydarzeniach. Wszystkie rozpoczną się o godz. 18:00. Będzie w czym wybierać...

W Teatrze EkoStudio (ul. Armii Krajowej 4) szykowane jest widowisko muzyczne „Powidoki Niepodległości”.

Filharmonia Opolska zaprasza na koncert pieśni patriotycznych, a NCPP na wydarzenie "Powróćmy jak za dawnych lat”, podczas którego wystąpi Alegancka Kapela - zespół rozmiłowany w międzywojennych szlagierach, repertuarem nawiązujący zarówno do dawnych rewii i kabaretów, jak i słynnych miejskich potańcówek. Zespół wspólnie z gośćmi (Piotr Cyrwus, Justyna Jary, Tomasz Krajewski, Emose Uhunmwangho) zagra retro szlagiery w stylowych aranżacjach. Utwory zapowiadane będą fragmentami z przedwojennych filmów, zaś całości dopełnią projekcje multimedialne nawiązujące do treści piosenek.


Głównymi organizatorami wydarzeń są Opolski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Opola i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Radio Opole obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej objęło patronatem medialnym.

Program wydarzeń Święta Niepodległości w Opolu (11.11):

11:00 Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej pod Opolskim Urzędem Wojewódzkim
11:40 Uroczysty przemarsz do Katedry Opolskiej
12:00 Msza święta w Katedrze Opolskiej
13:15 Uroczysty przemarsz na Plac Wolności
13:30 Główne uroczystości na Placu Wolności
15:00 Wystawa w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych (ul. Minorytów 3) pt. „Polacy w obcych mundurach w obozach jenieckich w latach I wojny światowej”
15:00 Uroczysta sesja Rady Miasta Opola w Sali im. Karola Musioła w ratuszu
18:00 Widowisko muzyczne „Powidoki Niepodległości” w Teatrze EkoStudio (ul. Armii Krajowej 4)
18:00 Uroczysty koncert pieśni patriotycznych w Filharmonii Opolskiej
18:00 Koncert"Powróćmy jak za dawnych lat” w NCPP (ul. Piastowska 14a)
Patronaty - polecamy

2018-11-13, godz. 14:05 IV Bal Charytatywny „Dom dla Serc” już w sobotę – przyjść może każdy! Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym z Opola zaprasza na IV Bal Charytatywny „Dom dla Serc”. Tegoroczne wydarzenie będzie drugą e ... » więcej 2018-11-13, godz. 13:47 Multimedialne widowisko o hymnie narodowym Najznamienitsze utwory klasyczne z nowoczesnymi multimediami, a do tego charyzmatyczny komentarz maestro Marcina Sompolińskiego - to wydarzenie, na które w na ... » więcej 2018-11-13, godz. 13:13 Cztery kultury spotkają się na jednej scenie – zbliża się Trzecia Gala Koncertu Kultur! Już po raz trzeci przedstawiciele czterech kultur - niemieckiej, śląskiej, romskiej i kresowej - spotkają się na jednej scenie, by wspólnymi siłami zagrać wyj ... » więcej 2018-11-13, godz. 12:20 Nordic Walking jako alternatywna forma zajęć wychowania fizycznego – konferencja dla nauczycieli w Nysie już w piątek! Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie wraz ze Starostwem Powiatowym w Nysie i Polską Federacją Nordic Walking zapraszają nauczycieli wychowani ... » więcej 2018-11-13, godz. 10:05 Otwarta dyskusja o zjawisku osiedli grodzonych i ich wpływie na społeczeństwo już w piątek w MBP w Opolu! Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Fundacją im. Friedricha Eberta w Warszawie zapraszają na spotkanie dyskusyjne pn.: „Osiedla grodzone - zamknięte społ ... » więcej 2018-11-08, godz. 13:03 Koncert Wiedeński w Głuchołazach już 11 listopada – poznaj szczegóły! Największe przeboje Johanna Straussa, najpiękniejsze arie i duety z operetek wiedeńskich - tego wszystkiego będzie można posłuchać w Głuchołazach już w najbli ... » więcej 2018-11-08, godz. 12:31 Koncert zespołu Internal Quiet w Studiu M im. SBB już 16.11 – zarezerwuj bezpłatne zaproszenie! Intrygująca muzyka z pogranicza hard rocka, klasycznego metalu, melodic rock/AOR z domieszką rocka progresywnego o gęstym brzmieniu gitar i sekcji rytmicznej ... » więcej 2018-11-08, godz. 11:50 Trwa Tydzień dla Niepodległej w Gminie Komprachcice – poznaj program! Gmina Komprachcice włącza się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tygodniowym programie obchodów m.in. warsztaty plastyczne, wykł ... » więcej 2018-11-07, godz. 11:39 "Otwórz książkę, otwórz umysł" zachęca Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu 14 listopada rusza II edycja Ogólnopolskiej Konferencji Biblioterapeutycznej, a IV edycja opolska pod tytułem 'Otwórz książkę, otwórz umysł'. Jej organizatore ... » więcej 2018-11-06, godz. 15:09 Taniec będzie królować w niedzielę w Gogolinie Już po raz 6 odbędzie się Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Gogolina. W tanecznej rywalizacji prezentować się będą dzieci, młodzież ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »