Radio Opole » Patronaty - polecamy
2018-10-02, 16:10 Autor: Agnieszka Lubczańska

Nie wierzysz, że kostkę Rubika można ułożyć jedną ręką w kilkanaście sekund – przyjdź i zobacz!

Zawody w speedcubingu w Opolu [fot. Piotr Wrona]
Zawody w speedcubingu w Opolu [fot. Piotr Wrona]
Pasjonaci układania kostki Rubika zmierzą się w Opolu w ramach zawodów organizowanych przez Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu oraz Zespół Szkół Ekonomicznych w Opolu. Wstęp dla chętnych obejrzenia zawodników w akcji jest bezpłatny. Pokibicować można od godz. 9:00, zarówno w sobotę (06.10), jak i w niedzielę (07.10).
Dla tych, którzy chcieliby nauczyć się ją układać – będzie okazja się nauczyć, a Ci którzy układać potrafią, zobaczą, że można robić to jeszcze szybciej. Możliwości jest 43 tryliony, a światowi rekordziści układają kostkę w niespełna 5 sekund. Żeby robić to szybko potrzebny jest zmysł przestrzenny, pamięć i manualna sprawność.


Speedcubing, czyli układanie kostki Rubika na czas to dyscyplina, która rozwija się w Polsce w błyskawicznym tempie. Zawodnicy z naszego kraju znajdują się w czołówce światowych rankingów. Oficjalnie ustanowionych jest 18 konkurencji tej dyscypliny.


Zawody w Opolu są organizowane oficjalnie od 2 lat. Pieczę nad ich prawidłowym przebiegiem trzyma delegat światowej organizacji tej dyscypliny (World Cube Association).


Więcej informacji dostępnych jest na stronie http://elektryk.polishcomps.pl/

Nie wierzysz, że kostkę Rubika można ułożyć jedną ręką w kilkanaście sekund – przyjdź i zobacz!Przypomnijmy: układankę wymyślił w 1976 roku węgierski profesor architektury Ernő Rubik. Produkt błyskawicznie podbił rynek zabawek, a zainteresowanie nim wzrosło jeszcze bardzie, kiedy to rozegrane zostały 5 czerwca 1982 roku w Budapeszcie Pierwsze Mistrzostwa Świata w speedcubingu - dyscyplinie polegającej na jak najszybszym ułożeniu kostki. Przełom nadszedł wraz z pojawieniem się internetu. Zaczęły pojawiać się poradniki i fora speedcubingowe, na których układający dzielili się swoim doświadczeniem w układaniu.


Organizatorami wydarzenia są Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu oraz Zespół Szkół Ekonomicznych w Opolu. Radio Opole objęło zawody Ekonomik Elektryk Cube Race 2018 patronatem medialnym.
Artur Rapiński o Ekonomik Elektryk Cube Race w audycji Agnieszki Wawer-Krajewskiej - I cz. rozmowy
Artur Rapiński o Ekonomik Elektryk Cube Race w audycji Agnieszki Wawer-Krajewskiej - II cz. rozmowy
Artur Rapiński o Ekonomik Elektryk Cube Race w audycji Agnieszki Wawer-Krajewskiej - III cz. rozmowy

Patronaty - polecamy

2018-10-16, godz. 11:58 Jeździecki Hubertus w 100-lecie Niepodległości odbędzie się w sobotę w „Ostrodze” Gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. 'lisa', czyli jeźdźca z ogonem przypiętym do ramienia - to główny punkt Hubertusa, który już po raz 43. odbędzie ... » więcej 2018-10-15, godz. 18:37 Zmieniać świat? Żaden problem. Przekonaj się, biorąc udział w Akademii Obywatelskiej! Głowa pełna twórczych pomysłów i chęć współpracy z innymi to jedyny warunek wstępu na to spotkanie. Mowa o Akademii Obywatelskiej, która w najbliższą środę (1 ... » więcej 2018-10-15, godz. 17:18 „Breaking the walls – strength of the dialog” Doskonalenie umiejętności komunikacyjnych wśród młodych ludzi poprzez wykorzystanie zalet mediacji - to główny cel tygodniowego spotkania pod nazwą „Breaking ... » więcej 2018-10-15, godz. 16:09 „Energetyka w przedsiębiorstwie i nowoczesnym budownictwie” – weź udział w bezpłatnym szkoleniu! Fundacja Oświecony zaprasza do udziału w dwóch bezpłatnych szkoleniach skierowanych do opolskich przedsiębiorców i mieszkańców Opola, poświęconych zrównoważon ... » więcej 2018-10-15, godz. 15:46 Seniorze, przyjdź w środę do teatru! Będzie można skorzystać z darmowych konsultacji medycznych, badań diagnostycznych, porad prawnych; przewidziano stoiska ze sprzętem rehabilitacyjnym i zdrową ... » więcej 2018-10-15, godz. 15:30 Literaci znad Wilii, Niemna, Prutu, Olzy, Odry i Wisły przyjadą na Opolszczyznę – znamy program XXIX Najazdu Poetów! Zbliża się Międzynarodowe Forum Literackie - XXIX Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. W kręgu kultury - znad Wilii, Niemna, Prutu, Olzy, Odry i ... » więcej 2018-10-15, godz. 13:47 „Colloquium Opole 2018” – w tym roku naukowcy pochylą się nad 50. jubileuszem roku 1968 Państwowy Instytut Naukowy - Instytut Śląski w Opolu wraz z partnerami zaprasza na tegoroczną edycję międzynarodowej konferencji naukowej „Colloquium Opole”. » więcej 2018-10-15, godz. 12:33 Ogólnopolski Tydzień Kariery w Opolu potrwa do piątku „Bądź architektem swojego szczęścia” - pod takim hasłem odbywa się w Opolu Ogólnopolski Tydzień Kariery. W programie wykłady, spotkania, warsztaty, gry i konk ... » więcej 2018-10-12, godz. 16:10 Regionalny Konwent Osób z Niepełnosprawnościami w Opolu W poniedziałek (15.10) w sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego odbędzie się Regionalny Konwent Osób z Niepełnosprawnościami. Spotka ... » więcej 2018-10-12, godz. 14:21 Jerzy Szczakiel zaprasza na turniej żużlowy już w niedzielę! Turniej o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego zakończy tegoroczny sezon żużlowy w Opolu. Na zawody zaprasza sam mistrz świata z 1973 roku Jerzy Szczakiel. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »