Radio Opole » Patronaty - polecamy
2018-10-02, 16:10 Autor: Agnieszka Lubczańska

Nie wierzysz, że kostkę Rubika można ułożyć jedną ręką w kilkanaście sekund – przyjdź i zobacz!

Zawody w speedcubingu w Opolu [fot. Piotr Wrona]
Zawody w speedcubingu w Opolu [fot. Piotr Wrona]
Pasjonaci układania kostki Rubika zmierzą się w Opolu w ramach zawodów organizowanych przez Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu oraz Zespół Szkół Ekonomicznych w Opolu. Wstęp dla chętnych obejrzenia zawodników w akcji jest bezpłatny. Pokibicować można od godz. 9:00, zarówno w sobotę (06.10), jak i w niedzielę (07.10).
Dla tych, którzy chcieliby nauczyć się ją układać – będzie okazja się nauczyć, a Ci którzy układać potrafią, zobaczą, że można robić to jeszcze szybciej. Możliwości jest 43 tryliony, a światowi rekordziści układają kostkę w niespełna 5 sekund. Żeby robić to szybko potrzebny jest zmysł przestrzenny, pamięć i manualna sprawność.


Speedcubing, czyli układanie kostki Rubika na czas to dyscyplina, która rozwija się w Polsce w błyskawicznym tempie. Zawodnicy z naszego kraju znajdują się w czołówce światowych rankingów. Oficjalnie ustanowionych jest 18 konkurencji tej dyscypliny.


Zawody w Opolu są organizowane oficjalnie od 2 lat. Pieczę nad ich prawidłowym przebiegiem trzyma delegat światowej organizacji tej dyscypliny (World Cube Association).


Więcej informacji dostępnych jest na stronie http://elektryk.polishcomps.pl/

Nie wierzysz, że kostkę Rubika można ułożyć jedną ręką w kilkanaście sekund – przyjdź i zobacz!Przypomnijmy: układankę wymyślił w 1976 roku węgierski profesor architektury Ernő Rubik. Produkt błyskawicznie podbił rynek zabawek, a zainteresowanie nim wzrosło jeszcze bardzie, kiedy to rozegrane zostały 5 czerwca 1982 roku w Budapeszcie Pierwsze Mistrzostwa Świata w speedcubingu - dyscyplinie polegającej na jak najszybszym ułożeniu kostki. Przełom nadszedł wraz z pojawieniem się internetu. Zaczęły pojawiać się poradniki i fora speedcubingowe, na których układający dzielili się swoim doświadczeniem w układaniu.


Organizatorami wydarzenia są Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu oraz Zespół Szkół Ekonomicznych w Opolu. Radio Opole objęło zawody Ekonomik Elektryk Cube Race 2018 patronatem medialnym.
Artur Rapiński o Ekonomik Elektryk Cube Race w audycji Agnieszki Wawer-Krajewskiej - I cz. rozmowy
Artur Rapiński o Ekonomik Elektryk Cube Race w audycji Agnieszki Wawer-Krajewskiej - II cz. rozmowy
Artur Rapiński o Ekonomik Elektryk Cube Race w audycji Agnieszki Wawer-Krajewskiej - III cz. rozmowy

Patronaty - polecamy

2018-12-09, godz. 11:38 Niepokonani-Opole 2018 – przyjdź na koncert do Stegu Areny już 21 grudnia. „Będzie zabawa, będzie się działo”! Artyści wystąpią w tym wyjątkowym koncercie całkowicie bezpłatnie. „W ten magiczny, przedświąteczny czas razem możemy zrobić coś wielkiego, możemy pomóc w rea ... » więcej 2018-12-06, godz. 10:25 Wyjątkowy koncert promujący nową płytę Apostolisa Anthimosa już 21 grudnia w Studiu M im. SBB Członek legendarnej grupy SBB Apostolis Anthimos wystąpi 21 grudnia w Radiu Opole z wyjątkowym koncertem promującym najnowszą solową płytę „Parallel Worlds”. ... » więcej 2018-12-05, godz. 14:48 Zbliża się Weihnachtsmarkt – sprawdź, co szykuje Mniejszość Niemiecka na opolskim rynku! Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej zaprasza na 16. edycję Jarmarku Bożonarodzeniowego - Weihnachtsmarkt. Wśród głównych celów wydarzenia, organizatorzy ... » więcej 2018-12-05, godz. 13:35 Zbliża się VI koncert „W tonacji Śląska” – poznaj szczegóły! Łubniański Ośrodek Kultury zaprasza na VI koncert „W tonacji Śląska”. Tegoroczny koncert będzie poświęcony dwóm ważnym jubileuszom: 25-leciu działalności Zesp ... » więcej 2018-12-05, godz. 11:59 Recital fortepianowy Helene Tysman już w niedzielę – poznaj szczegóły! Muzeum Regionalne w Głogówku zaprasza na recital jednej z najciekawszych współczesnych osobowości muzycznych. Podczas koncertu francuskiej pianistki będzie mo ... » więcej 2018-12-05, godz. 09:45 Brytyjska gwiazda wiolonczeli zagra w Filharmonii Już w ten piątek w Opolu podczas koncertu symfonicznego wystąpi Natali Clein, utytułowana gwiazda wiolonczeli. » więcej 2018-12-04, godz. 15:00 Jak wykorzystać sieć do nowoczesnej edukacji? O tym na konferencji organizowanej przez Politechnikę Opolską - będziemy ... „Nowe media w edukacji wyzwaniem dla XXI wieku” pod takim tytułem odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu „Społeczeństwo internautów a kultura g ... » więcej 2018-12-04, godz. 13:30 Na „Dramatoczytanie” zaprasza teatr – jedna z czytanych sztuk będzie retransmitowana w „Rewirach kultury” W sobotę (08.12) o godz. 14:00 w Sali VIP Teatru im. Jana Kochanowskiego Bartosz Dziedzic, Grażyna Misiorowska oraz Judyta Paradzińska zabiorą słuchaczy w świ ... » więcej 2018-12-04, godz. 12:31 Grudzień w WBP - zobacz program Wieczór z poezją mickiewiczowską, czyli „Spowiedź księdza Robaka” w wykonaniu duchownego i poety Mariana Kosińskiego z muzyką Edwarda Spyrki - to wydarzenie, ... » więcej 2018-12-03, godz. 17:29 Muzyka adwentowa zabrzmi w Staniszczach Wielkich Recepcja wybitnych dzieł muzyki sakralnej - wykonywanej przez uznanych artystów - okazją do duchowych przeżyć okresu adwentu - to idea Staniszczańskich Wieczo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »