Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Michał Siek o kolejnych etapach 'odmrażania' edu…
2020-05-15, 08:03 Autor: Joanna Matlak

Michał Siek o kolejnych etapach "odmrażania" edukacji

Michał Siek [fot. Marcin Boczek]
Michał Siek [fot. Marcin Boczek]
Michał Siek, opolski kurator oświaty
- Trzymamy się kalendarza, który jest upubliczniony. To co nas czeka w najbliższym czasie to zajęcia praktyczne dla uczniów szkół policealnych, następne są szkoły branżowe, gdzie będzie umożliwione prowadzenie zajęć związanych z uzyskaniem prawa jazdy na motocykl i inne pojazdy. Od 25 maja będzie możliwe prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych z elementami dydaktyki i konsultacje dla uczniów klas maturalnych i ósmoklasistów - mówił w porannej rozmowie Michał Siek, opolski kurator oświaty. Z naszym gościem rozmawialiśmy o kolejnych etapach „odmrażania” edukacji.
Od 1 czerwca będą już możliwe konsultacje dla wszystkich uczniów. Jak przekazała rzecznika MEN Anna Ostrowska, nie ma jeszcze decyzji w sprawie tego, jak będzie wyglądała nauka w szkołach po 7 czerwca. Na razie zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone do 24 maja, a uczniowie korzystają ze zdalnej nauki. Rzeczniczka mówi, że resort przygotowuje rozporządzenie, w którym ograniczenia w funkcjonowaniu szkół zostaną przedłużone do 7 czerwca.

- Wszystko będzie zależało od tego jak będzie wygląda sytuacja epidemiczna, bo ona też nie jest w całym kraju taka sama. To też zależy od warunków w danej szkole i na danym terenie. Są wytyczne Ministerstwa Zdrowia i MEN, ale szczegółowe procedury musi ustalić każdy dyrektor z organem prowadzącym – dodał kurator Siek.

W przestrzeni publicznej pojawia się też pytanie czy jest sens powrotu uczniów do szkół. – Mówiąc o powrocie, chodzi bardziej o umożliwienie uczniom przeprowadzenia konsultacji, żeby np. wyjaśnić bardziej niezrozumiałe treści lub umożliwić poprawienie oceny. To jest to co można zrobić w małych grupach. Ale też chyba zdajemy sobie sprawę, że jeśli zgodnie z kalendarzem, w czerwcu mamy koniec roku to wiemy, że w tym ostatnim tygodniu spotykają się rady pedagogiczne i podejmowane są uchwały. Więc wydaje mi się, że to zbyt duże ryzyko i chyba też niepotrzebne w tym momencie, żeby zapraszać uczniów z powrotem do szkoły na normalne zajęcia na dwa tygodnie – mówił kurator Siek.

Naszego gościa pytaliśmy też o to, czy sprawdziła się nauka zdalna i czy jest prowadzony monitoring ewentualnych nieprawidłowości.

Zobacz także

2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej 2020-05-27, godz. 08:12 Antoni Konopka o rolnictwie oraz ochronie środowiska którymi bedzie się zajmował w zarządzie województwa opolskiego - Mam zadania do zrealizowania i nie boje się powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt i honor, że mogę prezentować PSL w zarządzie województwa - powiedział w porannej… » więcej 2020-05-26, godz. 08:46 Rafał Bartek o zmianach osobowych w zarządzie województwa, wdrażaniu RPO oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, z którym omówiliśmy najważniejsze punkty dzisiejszych obrad sejmiku… » więcej 2020-05-25, godz. 08:47 Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy - Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony… » więcej 2020-05-24, godz. 08:20 Łukasz Berlik o tym, jak pogodzić podziwianie przyrody z nieingerencją w środowisko naturalne – Podczas półgodzinnej wycieczki możemy przyjrzeć się około 50 gatunkom ptaków - podkreślił Łukasz Berlik, opolski przyrodnik. » więcej 2020-05-23, godz. 08:20 Rafał Parvi o drugim uderzeniu w gospodarkę i receptach na kryzys gospodarczy Dr Rafał Parvi, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu - Pierwsza fala jest dotkliwa, ale druga może już wielu przedsiębiorców rozłożyć – mówi dr Rafał… » więcej 2020-05-22, godz. 08:32 Jerzy Wrębiak o życiu miasta Brzeg w czasie pandemii i odmrażaniu lokalnej gospodarki Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu - Brzeg jest bogatym miastem i to zdanie podtrzymuję. Wystarczy spojrzeć na rankingi, przez lata budżet prowadziliśmy w sposób… » więcej 2020-05-21, godz. 09:33 Marcin Sagan o odmrażaniu sportu w stolicy regionu – Otwarte są głównie obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji. To są obiekty na których jest stały dozór, mam na myśli 3 orliki na ul. Bielskiej, ul. Czaplaka… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »