Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rafał Tkacz i Witold Żurawicki o przyszłości…
2019-11-19, 09:43 Autor: Maciej Wajler

Rafał Tkacz i Witold Żurawicki o przyszłości gminy Ozimek

Rafał Tkacz o gminie Ozimek
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
- W zasadzie już dzisiaj mamy przygotowane postanowienie komisarza wyborczego stwierdzające wygaśnięcie mandatu burmistrza Ozimka. Wczoraj otrzymaliśmy z urzędu miasta w Ozimku akt zgonu burmistrza Jana Labusa. Na pewno to trudna sytuacja, szczególnie dla pracowników urzędu. W czasie żałoby będzie musiała zostać przeprowadzona kampania wyborcza, która wyłoni nowego burmistrza. Kiedyś mandat wygaszała rada, ale od 2018 jest to kompetencja komisarza wyborczego. Wraz z postanowieniem o wygaszeniu mandatu zmarłego burmistrza wygasną niejako wszystkie pełnomocnictwa dotychczasowemu wiceburmistrzowi. Dla gminy na ten moment najważniejszy będzie czas oczekiwania na decyzję prezesa rady ministrów, który wskaże osobę pełniącą funkcję burmistrza do dnia wyborów - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, pytany o to, jaki scenariusz czeka gminę Ozimek po nieoczekiwanej śmierci burmistrza Jana Labusa.

Dodajmy, że to wojewoda będzie sugerował premierowi osobę, która miałaby przez najbliższe tygodnie zarządzać gminą. To może być urzędujący wiceburmistrz, ale także osoba z zewnątrz.
- Wybory przedterminowe muszą się odbyć w ciągu 90 dni od wystąpienia przyczyny ich ogłoszenia, ale z moich wyliczeń wynika, że prawdopodobnie odbędą się wcześniej, być może pod koniec stycznia - mówi nasz gość. - A to oznacza, że komitety wyborcze będą się rejestrować pod koniec grudnia, po czym będą zacząć zbierać podpisy pod kandydatami na burmistrza, który musi mieć ukończone 25 lat i bierne prawo wyborcze. Muszą ich zebrać 600, prawdopodobnie w terminie wypadającym mniej więcej 2 stycznia. Czasu jest więc mało.
Naszego gościa zapytaliśmy o limity wydatków na kampanię. Jak wylicza, to 60 groszy na każdego uprawnionego do głosowania mieszkańca gminy, więc w grę wchodzą kwoty raczej skromne. Jeśli zgłosi się tylko jeden kandydat (choć, przypomnijmy, rok temu o fotel burmistrza Ozimka ubiegało się aż sześciu kandydatów), odbędzie się głosowanie w formie plebiscytu: taki kandydat musi uzyskać więcej głosów na "tak" niż na "nie". Jeśli nie będzie żadnego kandydata (tak było kiedyś w Leśnicy), to kandydata zgłoszą i wybiorą radni. Przypomnijmy, że Rada Miejska w Ozimku liczy sobie 15 rajców.
Witold Żurawicki o przyszłości Ozimka
Witold Żurawicki, redaktor naczelny miesięcznika "Wiadomości Ozimskie"
- Kieruję "Wiadomościami Ozimskimi" od 2004 roku, czyli ładnych kilkanaście lat. W grudniu będziemy mieli jubileusz, wyjdzie numer 300 naszego miesięcznika, który sprzedaję się w kilkunastotysięcznej gminie w nakładzie 1 400 egzemplarzy, co można uznać za bardzo dobry wynik. Ten numer będzie pewnie w dużej mierze poświęcony wspomnieniom po zmarłym burmistrzu Janie Labusie, zresztą takie wspomnienie ukazało się już w listopadowym numerze. nawet przesunęliśmy termin druku. To była osoba bardzo zaangażowana na rzecz gminy i niezwykle lubiana przez mieszkańców, co pokazywały wyniki kolejnych wyborów, w których startował. I nie ma co z tym dyskutować. Był postacią niezwykle popularną. On także po prostu lubił ludzi - mówił w "Poglądach i osądach" Witold Żurawicki, redaktor naczelny miesięcznika "Wiadomości Ozimskie".
Przed rokiem o fotel burmistrza Ozimka ubiegało się sześciu chętnych. Zdaniem naszego gościa, tym razem tak nie będzie.
- To jest gmina dość specyficzna, tam bez poparcia Mniejszości Niemieckiej raczej się nie da wygrać wyborów. A Mniejszość nie wystawi przecież więcej jak jednego kandydata - stwierdził red. Żurawicki.
Naszego gościa zapytaliśmy także o to, w jakiej kondycji znajduje się w tej chwili gmina Ozimek. Kiedyś jej funkcjonowanie opierało się na Hucie Małapanew, które płaciła gros podatków i zatrudniała większość mieszkańców (dowożąc pracowników z zewnątrz, nawet z Wielunia). Dziś, jak mówi Żurawicki, jest raczej problemem, bo z dawnej potęgi niewiele zostało.
- A kondycja Ozimka? Teraz gmina zaczyna wychodzić z dołka. W tym projekcie budżetu, który jest dość zrównoważony, pamiętano o drogach. Gmina wypuszcza 17 mln zł obligacji. Ale nie ma dziś gmin, które nie są zadłużone. Dopóki istnieje pomoc unijna, trzeba mieć pieniądze na wkład własny - mówi nasz gość.
Żurawicki zgadza się z tezą, że nowe władze będą musiały znaleźć swój własny pomysł na rozwój gminy Ozimek. Takim kierunkiem mogłaby być turystyka: w Krasiejowie zbudowano popularny w całym kraju JuraPark, w Grodźcu powstał komplet moteli z kąpieliskiem, modne stały się spływy kajakowe Małą Panwią a najstarszy wiszący żeliwny most w Europie został kolejnym Pomnikiem Historii. Miejscowe Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi myśli także o stworzeniu muzeum hutnictwa.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »