Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-19, 10:11 Autor: Maria Klusik

Ozimek wybierze nowego burmistrza. "Wybory przedterminowe powinny się odbyć w drugiej połowie stycznia"

Urząd Gminy w Ozimku [fot. Witold Wośtak]
Urząd Gminy w Ozimku [fot. Witold Wośtak]
Rafał Tkacz [fot.Maciej Wajler]
Rafał Tkacz [fot.Maciej Wajler]
Witold Żurawicki [fot.Maciej Wajler]
Witold Żurawicki [fot.Maciej Wajler]
- Już mamy przygotowane postanowienie komisarza wyborczego, stwierdzające wygaśnięcie mandatu zmarłego burmistrza Ozimka Jana Labusa - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
- Kampania wyborcza, która będzie musiała mieć tam niedługo miejsce, odbędzie się w trudnych warunkach - żałoby. Mieszkańcy muszą jednak wybrać następcę Jana Labusa - dodał Rafał Tkacz.

- Dzisiaj zostanie podpisane postanowienie stwierdzające wygaśnięcie tego mandatu, wraz z tym postanowieniem wygasną niejako wszystkie pełnomocnictwa dotychczasowemu wiceburmistrzowi. Dla tej gminy najważniejszy na ten moment będzie czas oczekiwania na decyzję Prezesa Rady Ministrów, który wskaże osobę, która będzie pełnić funkcję burmistrza do dnia wyboru.

Jak tłumaczył nasz poranny gość, wojewoda wnosi do Prezesa Rady Ministrów wniosek o powołanie osoby pełniącej funkcję burmistrza do czasu nowych wyborów.

- Z moich wyliczeń wynika, że wybory przedterminowe w Ozimku powinny się odbyć w drugiej połowie stycznia. Są one niezależne od tych, które miały miejsce w 2018 roku - dodał Rafał Tkacz.

- Rejestrują się nowe komitety wyborcze, rejestrują się nowi kandydaci i ci kandydaci muszą też zebrać odpowiednią liczbę podpisów. Ponieważ jest to gmina do 20 tysięcy mieszkańców, w związku z tym muszą zebrać powyżej 600 podpisów pod kandydaturą, już przy zgłoszeniu kandydata do powołanej wcześniej miejskiej komisji wyborczej w Ozimku.

- W ciągu dwóch miesięcy wiele się wydarzy z punktu widzenia gminy Ozimek - mówił na naszej antenie Rafał Tkacz. - Na pewno jeszcze w grudniu nastąpi rejestracja komitetów wyborczych - dodał dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Przypomnijmy, w niedzielę wieczorem po chorobie w wieku 56 lat zmarł Jan Labus. Samorządowiec czterokrotnie rządził Ozimkiem.

- Był bardzo lubiany w gminie Ozimek - mówił w "Poglądach i osądach" Witold Żurawicki, redaktor naczelny "Wiadomości Ozimskich" - o zmarłym burmistrzu Janie Labusie.

- O czym świadczą jego wyniki podczas wszystkich wyborów, w których startował, i to trzeba mu oddać, że był postacią niezmiernie popularną. Był kochany, był popierany i nawet jak ktoś nie miał z nim łatwego życia, to też nie kończyło się to jakimiś drastycznymi krokami, ze strony burmistrza. No, lubił ludzi, to trzeba przyznać.

Znamy już datę pogrzebu śp. Jana Labusa.

Msza żałobna odbędzie się 21 listopada o godzinie 13.00 w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Ozimku. Po mszy nastąpi odprowadzenie zmarłego na cmentarz komunalny w Nowej Schodni.

W gminie Ozimek ogłoszono żałobę, potrwa ona do dnia pogrzebu.
Rafał Tkacz
Rafał Tkacz
Witold Żurawicki

Wiadomości z regionu

2021-01-24, godz. 20:00 Raport dnia: spadła liczba zakażeń i zgonów. Od poniedziałku szczepienia seniorów, wolnych terminów do końca marca… 104 nowe przypadki zakażeń koronawirusem i zero zgonów zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-01-24, godz. 19:45 Śmierć 40-letniego rowerzysty na DK46 w Niemodlinie Nie żyje rowerzysta, który przewrócił się dziś (24.01) po godz. 16.00 w Niemodlinie na drodze krajowej nr 46 Nysa - Opole. » więcej 2021-01-24, godz. 19:45 Dwa boiska w gminie Walce z nowym oświetleniem Dzięki zaangażowaniu sportowców, bez wielkich kosztów, można prowadzić wieczorne rozgrywki na głównym boisku w Walcach oraz na treningowym w Kromołow… » więcej 2021-01-24, godz. 18:42 Droga krajowa 46 Nysa - Opole w Pakosławicach zablokowana po zderzeniu dwóch osobówek [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy, mamy utrudnienia w Pakosławicach w powiecie nyskim. Na drodze krajowej 46 Nysa - Opole tuż przed 18:00 doszło do zderzenia dwóch samochodów… » więcej 2021-01-24, godz. 18:09 Jutro rusza akcja szczepień przeciw SARS-CoV-2 skierowana do seniorów. Wszystkie terminy do końca marca zajęte W poniedziałek (25.01) rozpoczynają się szczepienia osób powyżej 70. roku życia. Proces będzie prowadzony w ponad 5 tysiącach punktów w kraju. Wszystkie… » więcej 2021-01-24, godz. 17:15 Opole: "Chcemy pomagać naszym uczniom". Rada rodziców Zespołu Szkół Specjalnych odwołuje Walentynkowy Bal Charytatywny… Za miesiąc miał się odbyć po raz trzeci Walentynkowy Bal Charytatywny 'Bal Serc'. Jednak ze względu na pandemię zostaje on przesunięty. Na razie nie wiadomo… » więcej 2021-01-24, godz. 16:15 Testy na koronawirusa robią od ręki, nie trzeba się rejestrować Osoby, które zostały skierowane na test na obecność wirusa SARS-CoV-2 w Kędzierzynie-Koźlu, nie muszą się rejestrować telefonicznie, żeby to zrobić… » więcej 2021-01-24, godz. 14:22 Kolejna ofiara zatrucia tlenkiem węgla. Nie żyje 51-letni mieszkaniec Krępnej Tragiczna interwencja strażaków w miejscowości Krępna w powiecie krapkowickim. Przed godziną 13.00 w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego znaleźli… » więcej 2021-01-24, godz. 14:00 Dąbrowa wsparła organizacje pozarządowe. Najwięcej przeznaczono na sport Zdrowie i sport - organizacje zajmujące się tymi dziedzinami zyskały wsparcie z Dąbrowy. Gmina podzieliła dotacje dla Trzeciego Sektora. » więcej 2021-01-24, godz. 13:43 Klub w Nysie został otwarty pomimo zakazów. Na miejscu interweniowała policja, urząd celny i sanepid Mimo panujących zakazów i obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią, wczoraj (24.01) kilkaset osób odwiedziło klub Nitro w Nysie. Właściciel lokalu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »