Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-19, 10:11 Autor: Maria Klusik

Ozimek wybierze nowego burmistrza. "Wybory przedterminowe powinny się odbyć w drugiej połowie stycznia"

Urząd Gminy w Ozimku [fot. Witold Wośtak]
Urząd Gminy w Ozimku [fot. Witold Wośtak]
Rafał Tkacz [fot.Maciej Wajler]
Rafał Tkacz [fot.Maciej Wajler]
Witold Żurawicki [fot.Maciej Wajler]
Witold Żurawicki [fot.Maciej Wajler]
- Już mamy przygotowane postanowienie komisarza wyborczego, stwierdzające wygaśnięcie mandatu zmarłego burmistrza Ozimka Jana Labusa - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
- Kampania wyborcza, która będzie musiała mieć tam niedługo miejsce, odbędzie się w trudnych warunkach - żałoby. Mieszkańcy muszą jednak wybrać następcę Jana Labusa - dodał Rafał Tkacz.

- Dzisiaj zostanie podpisane postanowienie stwierdzające wygaśnięcie tego mandatu, wraz z tym postanowieniem wygasną niejako wszystkie pełnomocnictwa dotychczasowemu wiceburmistrzowi. Dla tej gminy najważniejszy na ten moment będzie czas oczekiwania na decyzję Prezesa Rady Ministrów, który wskaże osobę, która będzie pełnić funkcję burmistrza do dnia wyboru.

Jak tłumaczył nasz poranny gość, wojewoda wnosi do Prezesa Rady Ministrów wniosek o powołanie osoby pełniącej funkcję burmistrza do czasu nowych wyborów.

- Z moich wyliczeń wynika, że wybory przedterminowe w Ozimku powinny się odbyć w drugiej połowie stycznia. Są one niezależne od tych, które miały miejsce w 2018 roku - dodał Rafał Tkacz.

- Rejestrują się nowe komitety wyborcze, rejestrują się nowi kandydaci i ci kandydaci muszą też zebrać odpowiednią liczbę podpisów. Ponieważ jest to gmina do 20 tysięcy mieszkańców, w związku z tym muszą zebrać powyżej 600 podpisów pod kandydaturą, już przy zgłoszeniu kandydata do powołanej wcześniej miejskiej komisji wyborczej w Ozimku.

- W ciągu dwóch miesięcy wiele się wydarzy z punktu widzenia gminy Ozimek - mówił na naszej antenie Rafał Tkacz. - Na pewno jeszcze w grudniu nastąpi rejestracja komitetów wyborczych - dodał dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Przypomnijmy, w niedzielę wieczorem po chorobie w wieku 56 lat zmarł Jan Labus. Samorządowiec czterokrotnie rządził Ozimkiem.

- Był bardzo lubiany w gminie Ozimek - mówił w "Poglądach i osądach" Witold Żurawicki, redaktor naczelny "Wiadomości Ozimskich" - o zmarłym burmistrzu Janie Labusie.

- O czym świadczą jego wyniki podczas wszystkich wyborów, w których startował, i to trzeba mu oddać, że był postacią niezmiernie popularną. Był kochany, był popierany i nawet jak ktoś nie miał z nim łatwego życia, to też nie kończyło się to jakimiś drastycznymi krokami, ze strony burmistrza. No, lubił ludzi, to trzeba przyznać.

Znamy już datę pogrzebu śp. Jana Labusa.

Msza żałobna odbędzie się 21 listopada o godzinie 13.00 w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Ozimku. Po mszy nastąpi odprowadzenie zmarłego na cmentarz komunalny w Nowej Schodni.

W gminie Ozimek ogłoszono żałobę, potrwa ona do dnia pogrzebu.
Rafał Tkacz
Rafał Tkacz
Witold Żurawicki

Wiadomości z regionu

2020-01-19, godz. 17:19 Mnóstwo inspiracji i branżowych ofert. Tłumy młodych par na opolskich Targach Ślubnych Podwieszane dekoracje kwiatowe, minimalistyczne i błyszczące od góry do dołu suknie ślubne, czy malowane torty - to trendy, które w tym roku mają królować na przyjęciach… » więcej 2020-01-19, godz. 14:50 Przedterminowe wybory burmistrza Ozimka. Informacja dla pełnomocników komitetów wyborczych [PLIKI DO POBRANIA] Radio Opole, w związku rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie przedterminowych wyborów burmistrza Ozimka, zaprasza uprawnione podmioty do składania wniosków… » więcej 2020-01-19, godz. 14:42 Mieszkańcy Opolszczyzny tęsknią za prawdziwą zimą. "Dzieci mają coraz mniej okazji do zobaczenia śniegu" Czy lepsza jest zima z deszczem i przeważnie dodatnią temperaturą, czy bardziej oczekiwany jest śnieg i mróz? Zapytaliśmy o to w Opolu. » więcej 2020-01-19, godz. 13:00 Tarnów Opolski chce mieć na terenie gminy żłobek. Najpierw trzeba wykupić grunt Władze Tarnowa Opolskiego chcą wybudować żłobek. W placówce - przynajmniej na początku - miałoby się znaleźć miejsce dla 30 najmłodszych mieszkańców gminy. » więcej 2020-01-19, godz. 12:48 Ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Prezydent Opola ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej. Kandydaci muszą mieć wykształcenie wyższe, doświadczenie zawodowe w instytucjach… » więcej 2020-01-19, godz. 12:30 Modlitwa o jedność chrześcijan. Biskup Czaja gościł na nabożeństwie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu Biskup Andrzej Czaja wygłosił kazanie podczas nabożeństwa ekumenicznego w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu. Wczoraj (18.01) rozpoczął się Tydzień Powszechnej… » więcej 2020-01-19, godz. 12:20 Bawili się i w ten sposób pomogli 4-letniemu Karolowi. W Łubnianach zorganizowano bal charytatywny Gmina Łubniany już po raz drugi zorganizowała bal charytatywny na rzecz potrzebujących mieszkańców. Tym razem zebrane w ten pieniądze pomogą w leczeniu 4-letniego… » więcej 2020-01-19, godz. 11:21 Dziś koncert na rzecz utworzenia w Opolu Domu Nadziei. Wystąpi Krzysztof Cugowski - Będziemy zbierać pieniądze na rzecz utworzenia w Opolu Domu Nadziei. To miejsce przeznaczone dla osób bezdomnych i potrzebujących - powiedziała o koncercie z… » więcej 2020-01-19, godz. 09:00 Motocykliści zapraszają do wspólnego kolędowania „Motocyklowe Kolędowanie” już dziś (19.01) w Prudniku-Lesie. Impreza na terenie Sanktuarium św. Józefa odbędzie się już po raz 14. Towarzyszy jej charytatywna… » więcej 2020-01-18, godz. 20:52 Wypadek na DK 46 w Dąbrowie. Obowiązuje ruch wahadłowy Utrudnienia na DK 46 Opole - Nysa w miejscowości Dąbrowa w powiecie opolskim na wysokości salonu samochodowego po zderzeniu dwóch samochodów osobowych. Dwie osoby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »