Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych…
2019-10-14, 09:58 Autor: Marek Świercz

Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019

Joanna Maksymowicz o tym, że na oficjalne wyniki wyborów trzeba będzie jeszcze trochę poczekać
Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy
– Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I potem przez siedem godzin praktycznie bez przerwy przyjmowaliśmy kolejne. W tej chwili (godzina 8:00) czekamy jeszcze na kilka samorządów, jedzie do nas Kluczbork, czekamy na Niemodlin i przede wszystkim na Nysę, bez której nie możemy ustalić wyników wyborów do Senatu w okręgu nr 51 – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” komisarz wyborczy Joanna Maksymowicz.

Wiadomo już, że w okręgu 53 mandat senatora zdobył kandydat Koalicji Obywatelskiej Beniamin Godyla (uzyskał poparcie na poziomie 53 tysięcy głosów), pokonując Bogdana Tomaszka z Prawa i Sprawiedliwości (ponad 47 tysięcy głosów) i Romana Kolka z Mniejszości Niemieckiej (30 tysięcy głosów). W okręgu centralnym nr 52, obejmującym Opole i powiat opolski mandat senatora zdobyła była europosłanka Danuta Jazłowiecka z Koalicji Obywatelskiej, pokonując Marka Kawę z PiS i Rafała Bartka z MN.

– To jeszcze nie jest oficjalny wynik, bo czekamy jeszcze na protokoły z trzech komisji, ale raczej nie będą one miały wpływu na wynik ostateczny – mówi nasz gość.

Maksymowicz wyjaśnia, że na oficjalne wyniki wyborów do Sejmu będzie trzeba poczekać do chwili aż Państwowa Komisja Wyborcza ustali ostatecznie, które ugrupowania przekroczyły próg wyborczy, a to będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu do systemu wszystkich protokołów. Dodaje jednak, że wyniki nieoficjalne, przynajmniej na Opolszczyźnie, będą znane wcześniej.

– Ważne jest, że system, którego używamy, po raz kolejny się sprawdził. Jest bardzo pomocny, to dzięki niemu PKW może podawać cząstkowe wyniki wyborów - dodaje opolski komisarz wyborczy.

Maksymowicz przypomina, że system, który zawiódł podczas wyborów samorządowych w roku 2014, był stworzony przez zewnętrzną firmę. W tej chwili organu wyborcze korzystają z systemu, które samodzielnie wymyśliło Krajowe Biuro Wyborcze. – Z dużym udziałem opolskiej delegatury, jej dyrektor Rafał Tkacz czuwał nad funkcjonalnością systemu – dodaje nasz gość.

Jak informuje, do KBB nie trafiły doniesienia o naruszeniu w regionie ciszy wyborczej. Zapytaliśmy o to, do kiedy komitety muszą usunąć materiały wyborcze. – Mają na to 30 dni od daty głosowania, ale z doświadczenia wiemy, że różnie z tym bywa – mówi nam Maksymowicz.
Red. Bogusław Mrukot o tym, dlaczego nie zaskoczyły go wyniki wyborów
Red. Bogusław Mrukot z Nowej Trybuny Opolskiej
– Nie zaskoczyły mnie wyniki wyborów. Sondaże od dawna pokazywały, że zwycięży Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem ponad 40 procent. I tak się stało, ten sukces jest i przewidywalny, i zasłużony. Teraz musimy tylko poczekać i zobaczyć, jaki będzie ostateczny wynik prawicy. Nie zdziwiłbym się, gdyby miała 245 mandatów, ale nie zdziwiłbym się, gdyby miała tylko 220 posłów. O relatywnej przegranej może mówić Koalicja Obywatelska, która ma gorszy wynik niż łączny wynik Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej sprzed czterech lat. Jeśli nie przemyśli strategii, może się okazać, że w następnych wyborach dostanie raptem kilkanaście procent – mówił w „Poglądach i osądach” red. Bogusław Mrukot z Nowej Trybuny Opolskiej.

W jego ocenie, o sukcesie może mówić lewica, która wróciła do Sejmu z niezłym wynikiem (choć – jak dodaje – niektórym działaczom marzyło się nawet 18 procent).

– Sukces odniosła także Koalicja Polska, choć tu bym poczekał na informację, kto ma więcej mandatów: ludowcy czy kukizowcy. Bo wtedy dopiero będzie można ocenić, kto jest ojcem sukcesu – mówi nasz gość.

– Bez wątpienia sukces odniosła także Konfederacja, która w sondażach była pod progiem a teraz wygląda na to, że będzie miała reprezentacje w Sejmie.

Na lokalnym rynku przegrana wydaje się być Mniejszość Niemiecka – wystawiając swojego kandydata w okręgu, w którym do Senatu startowała Danuta Jazłowiecka, sprowokowała KO do wystawienia Beniamina Godyli w okręgu, gdzie pewniakiem wydawał się być Roman Kolek. I to Godyla wziął mandat.

– Mam wrażenie, że mniejszość przespała ostatnie dwa czy trzy lata, nie zauważyła, że jej wyborcy coraz częściej, podobnie jak inni mieszkańcy obszarów wiejskich, głosują na PiS. Tematyka tożsamościowa, oczywiście bardzo dla mniejszości ważna, to za mało, by zmobilizować elektorat. I jeśli opolscy Niemcy nie przemyślą swojej strategii, to za cztery lata mogą już nie mieć posła – ocenia Mrukot.

Zdaniem naszego gościa, dobry wynik prawicy może ją skłonić do przeprowadzenia wcześniejszych wyborów samorządowych i przejęcia władzy w tych województwach, gdzie w tej chwili rządzi Koalicja Obywatelska wspierana przez PSL.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »