Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy

Nasze rozmowy

2018-04-19, 10:53

Rozmowa z Krzysztofem Dryndą i komentarz Łukasza Sowady

Krzysztof Drynda o postulatach klubu Razem dla Opola
Krzysztof Drynda, przewodniczący Klubu Radnych Razem dla Opola
- Pojawia się moje nazwisko, to prawda. Ale tu nic nie jest przesądzone. Zastanawiamy się nad tym, kto będzie najlepiej reprezentował program Razem dla Opola. Trwają także rozmowy, czy w grę będzie wchodził kandydat RdO, czy może będzie to szersza formuła, obejmująca całą Zjednoczoną Prawicę - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Drynda, przewodniczący klubu Razem dla Opola w Radzie Miasta Opola.
Nasz gość przyznał, że RdO jest ostatnio wyjątkowo aktywne, zgłaszając kolejne propozycje, takie jak zwolnienie z podatku od nieruchomości opolan, którzy wyremontują elewacje swoich domów. - Kiedy prezydent Arkadiusz Wiśniewski chciał z nami rozmawiać, zgłaszaliśmy swoje pomysły na poziomie ratusza. Gdy ten dialog ustał, my nadal działamy, ale innymi metodami - stwierdził Drynda.więcej »
2018-04-18, 09:40

Rozmowa z Violettą Porowska i komentarz dr. hab. Marka Białokura

Violetta Porowska o tym, dlaczego tak ważne jest żeby to przedstawiciele rządu uczyli patriotycznych postaw
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
- To autorski pomysł wojewody Adriana Czubaka, jeździmy do szkół podstawowych, przede wszystkim tych małych, by tam opowiedzieć dzieciaczkom o Konstytucji 3 Maja i o Święcie Flagi. Te lekcje mają charakter zabawy, uczniowie bardzo dobrze je przyjmują. To promocja patriotycznych podstaw, kto, jak nie przedstawiciele rządu, powinni uczyć patriotyzmu? - pytała retorycznie w rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Te lekcje patriotyzmu to element działań w ramach ogólnopolskiego programu "Niepodległa" realizowanego w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Program opolskich obchodów dopiero poznamy, wiadomo już jednak, że jego elementem będzie ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w Oleśnie.więcej »
2018-04-17, 09:56

Rozmowa z Józefem Swaczyną i komentarz Michała Sieka

Józef Swaczyna o ostatnim posiedzeniu Związku Powiatów Polskich
Józef Swaczyna, starosta strzelecki
- Na debacie z okazji 20-lecia powstania powiatów Irena Lipowicz, jedna z autorek reformy samorządowej, mówiła, że powiaty nie potrafią się promować, opowiadać o tym, co robią. A te cztery podstawowe tematy - oświata, służba zdrowia, opieka społeczna i drogi - zupełnie inaczej dziś wyglądają, choć z drogami jest najgorzej. Powiaty zawsze były, nawet jeśli je formalnie likwidowano, zastępując urzędami rejonowymi - przekonywał w rozmowie "W cztery oczy" Józef Swaczyna, starosta ze Strzelec Opolskich.

Na ostatnim posiedzeniu władz Związku Powiatów Polskich podjęto między innymi uchwałę w sprawie finansowania oświaty. Zdaniem starostów, podział subwencji oświatowej jest korzystny dla "nieracjonalnie małych szkół podstawowych", za to niekorzystny dla szkół prowadzonych przez powiaty. - Można się zastanowić, czy utrzymywanie szkoły dla 30 czy 40 uczniów, jest racjonalne. Bo to są niesamowite koszty - stwierdził Swaczyna.

więcej »
2018-04-16, 10:22

Rozmowy z Małgorzatą Stelnicką i Pawłem Nakoniecznym

Małgorzata Stelnicka o dopłatach do wymiany ogrzewania na ekologiczne w Opolu
Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola
– Na dopłatę do wymiany ogrzewania na ekologiczne mamy w tym roku 1,6 mln zł, ale docelowo będą to 2 mln zł rocznie. W zeszłym roku z dopłaty skorzystały 264 osoby. Zależy nam na tym, żeby to był program wieloletni, bo to zachęca mieszkańców do skorzystania z naszej oferty – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka, pytana o opolski program termomodernizacji. Nasz gość mówił też o planowanych nasadzeniach i unijnych dotacjach na zazielenianie miasta, jakie można otrzymać z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. – Na pewno będziemy o nie występować – zapowiedziała. Wiceprezydent Stelnicka sceptycznie ustosunkowała się za to do przeforsowanego przez radnych zakupu drona do badania dymu z kominów (podobno korzysta z takiego rozwiązania tylko jeden samorząd w kraju) oraz darmowych przejazdów komunikacją miejską dla kierowców i ich bliskich.więcej »
2018-04-15, 09:10

Rozmowa z Mariuszem Migałą, przewodniczącym komitetu organizacyjnego obchodów 50-lecia Orderu Uśmiechu

Mariusz Migała o 50. urodzinach Orderu Uśmiechu
- 50 lat temu dziewięcioletnia wówczas dziewczynka, głuchołazianka Ewa Chrobak po kryjomu, nikogo z dorosłych nie informując, wzięła udział w konkursie na projekt orderu, na który wpłynęło ponad 44 tysiące zgłoszeń. Komisja na czele z Szymonem Kobylińskim zdecydowała, że słoneczko będzie zwycięzcą tego konkursu - wspomina początki najważniejszej na świecie nagrody, przyznawanej przez dzieci dr hab. Mariusz Migała, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Uroczystych Obchodów Pięćdziesięciolecia Ustanowienia Orderu Uśmiechu w Głuchołazach. Nasz poranny gość opowiedział o tym, co przygotowano z okazji okrągłej rocznicy powstania orderu oraz o tym, czy miasto potrafi marketingowo wykorzystać okazję by zdobyć światową sławę dzięki głuchołaskim korzeniom tej nagrody.więcej »
2018-04-15, 08:35

Rozmowa z Grzegorzem Sawickim, prezesem Kolejarza Opole

Grzegorz Sawicki o dzisiejszym meczu Kolejarza Opole z Polonią Bydgoszcz
W niedzielnej rozmowie „W cztery oczy” poznaliśmy awizowane składy na niedzielny mecz drugiej rundy 2. Ligi Żużlowej, w którym Kolejarz Opole podejmie Polonię Bydgoszcz. Gość niedzielnej rozmowy Grzegorz Sawicki tłumaczył, że w zestawieniu opolan, w stosunku do wygranego w pierwszej kolejce spotkania w Poznaniu, zaszła jedna zmiana. Niemca Kevina Woelberta zmieni Anglik Richard Lawson. Prezesa klubu pytaliśmy o zdrowie Adrian Gomólskiego, który doznał urazu podczas sparingu z Motorem Lublin. Grzegorz Sawicki wyjaśnił, że mecz rozpocznie się o 15:00, natomiast kasy biletowe będą rozpoczną sprzedaż o 13:00.więcej »
2018-04-14, 09:00

Rozmowa z Krzysztofem Karoniem, badaczem historii marksizmu

Rozmowa z Krzysztofem Karoniem, badaczem historii marksizmu
- Unia Europejska nie ma chrześcijańskich korzeni, a informacje przekazywane w szkołach są w każdym elemencie kłamstwem - powiedział w "Poglądach i osądach" Krzysztof Karoń, badacz historii marksizmu. Nasz poranny gość wyjaśnił na jakiej podstawie twierdzi, że obecna polityka UE zbudowana jest na marksistowskich korzeniach. Przestrzegał także przed utratą suwerenności przez kraje członkowskie z upływem kolejnych lat działalności tej instytucji.więcej »
2018-04-14, 08:35

Rozmowa z Sylwestrem Brząkałą, dyrektorem opolskiego oddziału Przewozów Regionalnych

Sylwester Brząkała o rentowności propozycji przywrócenia połącznia z Nysy do Kłodzka
Po dziesięciu latach przerwy, turyści znowu pojadą pociągiem z Nysy do Kłodzka. 28 kwietnia Przewozy Regionalne uruchamiają na tej linii dwie pary pociągów. – Pierwsza będzie odjeżdżała z Nysy o 7:24 i 14:50, a z Kłodzka o 8:55 i 16:25, podróż potrwa 1 godzinę i 20 minut – tak w rozmowie „W cztery oczy” powiedział dyrektor opolskiego oddziału Przewozów Regionalnych Sylwester Brząkała. W programie pytaliśmy o rentowność tej propozycji, to znaczy, czy sprawdzano wcześniej wśród podróżnych zainteresowanie tym połączeniem. Naszego gościa pytaliśmy również o remont linii kolejowej Opole-Nysa i opóźnienia z tym związane?więcej »
2018-04-13, 10:03

Rozmowa z Patrykiem Jakim i komentarz Violetty Porowskiej

Patryk Jaki o dofinansowaniu opolskiej służby zdrowia
Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości
W rozmowie "W cztery oczy" gościem był wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, którego zapytaliśmy o szanse na porozumienie z Brukselą, o dalsze losy ustawy o IPN, o to, komu zależy na szkalowaniu Polski i oskarżaniu Polaków o antysemityzm oraz o losy planowanego więzienia w Brzegu, a także o opinię na temat sporu, jaki wokół tego więzienia wybuchł. Minister przyjechał do Opola, aby w towarzystwie szefa NFZ zakomunikować o dodatkowych 20 milionach złotych na opolską służbę zdrowia.więcej »
2018-04-12, 09:34

Rozmowa z Krzysztofem Mutzem i komentarz dr. Piotra Opałki

Krzysztof Mutz o tężni, która ma powstać w Tarnowie Opolskim
Krzysztof Mutz, wójt Tarnowa Opolskiego
Coraz więcej miejscowości na Opolszczyźnie chce sobie zafundować tężnię. Głuchołazy, Wołczyn, Tarnów Opolski. Wyjątkowy sposób leczenia, który kojarzył się dotąd z Ciechocinkiem może stać się równie popularny jak siłownie na wolnym powietrzu. Tymczasem mało kto wie, co jest istotą tężni, jak ona wygląda, jak działa i jakie ma właściwości zdrowotne.

W rozmowie "W cztery oczy" o zasadności budowy tężni w małej miejscowości rozmawialiśmy z wójtem Tarnowa Opolskiego Krzysztofem Mutzem. Tężnia w Tarnowie będzie nawiązywać nawet promocyjnie do nazwy i herbu miasta, gdyż będzie wykonana z tarniny. Do jej budowy dołożyły się tutejsze wapienniki, kierując się ideą społecznej odpowiedzialności biznesu. Tężnia będzie ogólnodostępna i za darmo, jej działanie jest zbawienne na drogi oddechowe, alergie i nerwice. Godzina pobytu w tężni to tyle co trzy dni wdychania jodu na bałtyckiej plaży.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »