Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy

Nasze rozmowy

2018-08-14, 09:44

Herbert Czaja o stanie opolskiego rolnictwa

Herbert Czaja o opolskim rolnictwie
Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu
- Gdy mieliśmy w gospodarce system centralnego planowania takie spisy miały sens, bo na nich rząd opierał swoją politykę. Ale nie bardzo rozumiem, po co robić je w naszej rzeczywistości gospodarczej. Nie bardzo też wierzę w analizy robione na podstawie takich spisów, bo sceptycznie podchodzę do wiarygodności danych przekazywanych przez rolników. Dla nich to dodatkowe obciążenie, z własnego doświadczenia wiem, że czasem podajemy dane trochę z sufitu - przyznał w "Poglądach i osądach" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.
Nasz gość dodał, że opolskie rolnictwo bardzo się zmieniło po wejściu Polski do unii. Jak wylicza, w tej chwili mamy 27 600 rolników (to ci, którzy występują o dopłaty), ale tylko część z nich żyje tylko z rolnictwa, większość gdzieś jeszcze pracuje albo wyjeżdża na tak zwane saksy. - Przeciętna wielkość gospodarstwa na Opolszczyźnie to 20 hektarów, z takiego areału nie da się godnie żyć, tu potrzeba co najmniej 100 hektarów. W mojej rodzinnej gminie Zębowice było kiedyś 800 rolników, dziś takich żyjących z gospodarki jest nas może 10 - mówi nam Czaja.więcej »
2018-08-14, 09:43

Monika Bartel o badaniach wysokości plonów

Monika Bartel o plonach
Trwa badanie wysokości zbioru plonów, rzepaku i rzepiku. Wylosowaliśmy tysiąc rolników, których poprosiliśmy o wypełnienie w internecie specjalnego formularza. Do tych, którzy tego nie zrobią, zadzwonią nasi teleankieterzy - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu.
Nasz gość tłumaczy, że tego rodzaju badania różnych wybranych aspektów rzeczywistości społecznej i gospodarczej - podejmowane z inicjatywy samego Urzędu Statystycznego albo na wniosek zainteresowanych podmiotów - prowadzone są cały czas i mogą być cennym źródłem wiedzy dla decydentów różnych szczebli. Przykładem może być planowanie polityki edukacyjnej w oparciu o prognozy demograficzne.
Bartel informuje także że Powszechny Spis Rolny planowany jest na rok 2020 a Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań na rok 2021. W odróżnieniu od ostatnich spisów, przeprowadzanych tzw. metodą reprezentacyjną, będą to spisy z natury. Źródłem informacji będą bazy danych posiadane przez różne instytucje (które zostaną oczywiście zweryfikowane), samospis przez internet oraz dane pozyskane przez teleankieterów i rachmistrzów spisowych, którzy będą odwiedzali Polaków w domach.więcej »
2018-08-13, 10:11

Roman Kolek i Józef Swaczyna o opolskiej sieci szpitali

Roman Kolek [fot. Wanda Kownacka]
Roman Kolek [fot. Wanda Kownacka]
Roman Kolek, wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia w regionie
– Na Opolszczyźnie już kilkanaście lat temu zamknęliśmy najmniejsze szpitale, zwykle przekształcając je w placówki opieki długoterminowej. I to się bardzo dobrze sprawdziło. Nadal mamy dość gęstą sieć szpitali, w tym niedużych, które są przyjazne dla pacjenta, ale droższe w utrzymaniu. Myślę, że nie ma potrzeby zamykania szpitali, jest za to potrzeba ich pewnego przeprofilowania, bo tego wymaga sytuacja, na przykład starzenie się pacjentów – mówił w rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek Roman Kolek, który odpowiada za służbę zdrowia w samorządzie województwa.więcej »
2018-08-12, 09:07

Ks. Tomasz Jałowy o 42. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej

Ks. Tomasz Jałowy o 42. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej
Dziś z Nysy wyruszają pierwsze grupy uczestniczące w 42. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej. W poniedziałek wyruszą uczestnicy z Opola, Raciborza i Głubczyc, a we wtorek z Kluczborka. O programie tego wydarzenia, a także bezpieczeństwie pielgrzymujących rozmawialiśmy z ks. Tomaszem Jałowym, szefem porządkowych opolskiej pielgrzymki, odpowiedzialnym również za bezpieczeństwo i logistykę.więcej »
2018-08-12, 08:35

Rozmowa z Łukaszem Berlikiem o Opolskiej Nocy Przyrodników

Łukasz Berlik o Opolskiej Nocy Przyrodników
– Noc jest interesującą porą, bo uaktywnia się wtedy wiele zwierząt i ptaków, a nawet te, które kojarzymy z dziennym trybem życia, też można podpatrzeć po zmroku – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Łukasz Berlik, prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Pytaliśmy o niedzielną Opolską Noc Przyrodników, jej uczestników i atrakcje. Łukasz Berlik zwrócił uwagę na potrzebę edukacji przyrodniczej, której jego zdaniem, sprzyjają podobne imprezy. Pytaliśmy także o to, jak ptaki znoszą upał.więcej »
2018-08-11, 09:04

Irena Otremba w "Poglądach i osądach"

Irena Otremba w "Poglądach i osądach"
Z Ireną Otrembą, prezes opolskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, rozmawialiśmy o tym jak podczas upałów dbać o zwierzęta oraz o dużej liczbie bezdomnych kotów, które możemy spotkać na Opolszczyźnie.więcej »
2018-08-11, 08:35

Rozmowa z Wiolettą Frankiewicz o tegorocznym „Tarnograniu”

Wioletta Frankiewicz o tegorocznym „Tarnograniu”
To jeden z najbardziej kameralnych letnich festiwali. Dziś (11.00) III Festiwal Muzyki Alternatywnej „Tarnogranie” w Tarnowcu. Z prezes Stowarzyszenia „Tarnowiec wczoraj, dzisiaj i jutro” Wiolettą Frankiewicz rozmawialiśmy o tym, czym dla niewielkich wspólnot są podobne wydarzenia. Pytaliśmy o kulisy organizacji Festiwalu oraz o ofertę artystyczną.więcej »
2018-08-10, 09:47

Rozmowa z Krzysztofem Dryndą i komentarz Małgorzaty Rabiegi

Krzysztof Drynda o pilnej potrzebie dokonania inwentaryzacji miejskiej zieleni w Opolu
Krzysztof Drynda, przewodniczący klubu radnych Razem dla Opola
– Uważamy, że jest pilna potrzeba dokonania inwentaryzacji miejskiej zieleni. Kontrola komisji rewizyjnej w MZD ustaliła, że w tej chwili mamy zinwentaryzowane drzewa rosnące przy 60 kilometrach dróg, tymczasem mamy w Opolu 700 km dróg. Warto też stworzyć jak najbardziej interaktywny portal, dzięki któremu wszyscy mieliby dostęp do informacji na temat stanu zieleni miejskiej, mogliby śledzić postępowania administracyjne w sprawie wycinki drzew a także składać własne wnioski, na przykład o nasadzenia – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Krzysztof Drynda, przewodniczący klubu radnych Razem dla Opola. Naszego gościa zapytaliśmy o to, czy RdO wystawi własnego kandydata na prezydenta Opola i czy to on będzie tym kandydatem. Drynda odpowiedział, że z deklaracjami środowisko RdO chce poczekać na ogłoszenie terminu wyborów a decyzja o ewentualnym kandydacie na prezydenta powinna zapaść w ciągu 2-3 tygodni. – Jeszcze nic nie jest przesadzone – zapewnia.więcej »
2018-08-09, 09:58

Rozmowa z Krzysztofem Konikiem i komentarz Kariny Bedrunki

Krzysztof Konik o standardzie leczenia w mniejszych placówkach szpitalnych
Krzysztof Konik, dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego
Szpitale w regionie przeprowadzają liczne remonty i kupują potrzebny sprzęt, korzystając z możliwości dofinansowania przez Unię Europejską. - Nasz szpital to dziś jeden wielki plac budowy - mówił w porannej rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego Krzysztof Konik. Podkreślił, że dzięki tym inwestycjom powstanie nowoczesna sala operacyjna, która umożliwi choćby prowadzenie zabiegów w czasie upałów. Obecnie nie jest to możliwe, bo ta, którą BCM dysponuje, nie ma klimatyzacji. W ocenie dyrektora Krzysztofa Konika kompleksowa modernizacja BCM, który ma 14 oddziałów dla około 300 pacjentów, potrwa jeszcze około 2 lat.więcej »
2018-08-08, 10:22

Rozmowa z Elżbietą Popardowską i komentarz ks. Arnolda Drechslera

Elżbieta Popardowska o tym, że jest spokojna o losy swojego syna Dawida Drapacza
Elżbieta Popardowska, mama Dawida Drapacz
Niemal do ostatniej chwili trwało zbieranie pieniędzy potrzebnych na operację dla Dawida Drapacza. 2,5-letni chłopiec jest chory, a zabieg ratujący mu życie gotowi są przeprowadzić lekarze z USA. Barierą, którą właśnie udało się pokonać, okazała się cena: 5 milionów złotych. – Jestem szczęśliwa i spokojna o losy mojego syna – powiedziała w porannej rozmowie „W cztery oczy” Elżbieta Popardowska, mama chłopca. Wyraziła też nadzieję, że uda się doprowadzić do operacji jeszcze w tym roku.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »