Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy

Nasze rozmowy

2018-02-25, 09:05

Rozmowy z Barbarą Leszczyńską i ks. Piotrem Kucem

Barbara Leszczyńska o pomyśle obowiązkowej mediacji przed postępowaniem rozwodowym
Barbara Leszczyńska, Kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
Resort Sprawiedliwości chce, aby przed rozpoczęciem postępowania rozwodowego, rodzice byli zobligowani do obowiązkowej mediacji. Według ministerstwa ma to pomóc w ustaleniu wspólnych obowiązków wobec dzieci. Według propozycji obowiązkiem mediacyjnym byłyby objęte również pary bezdzietne. O ocenę tych zmian zapytaliśmy Barbarę Leszczyńską Kierownika Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, który działa w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu. Zdaniem naszego gościa powodzenie tego pomysłu zależy od specjalistów, którzy będą prowadzili mediacje między małżonkami. – Pamiętajmy, że w interesie dzieci jest to, aby ich rodzice potrafili się porozumieć także po rozwodzie – wyjaśnia Leszczyńska. W rozmowie poruszyliśmy temat dotyczący przemocy w rodzinach. Zapytaliśmy, czy rośnie liczba wydawanych niebieskich kart. – W naszym ośrodku zauważamy spadek względem roku poprzedniego – tłumaczyła Barbara Leszczyńska, którą zapytaliśmy czy niebieskie karty są narzędziem do przyspieszenia procedury rozwodowej.więcej »
2018-02-24, 09:05

Rozmowy z prof. Krzysztofem Malikiem i Aissanem Labedem

Prof. Krzysztof Malik o Legii Akademickiej, która rusza w marcu na PO
Prof. Krzysztof Malik, prorektor ds. studenckich i inwestycji Politechniki Opolskiej
– 30 osób zgłosiło się na zajęcia Legii Akademickiej, która rusza w marcu na Politechnice Opolskiej – tak w rozmowie „W cztery oczy” powiedział prof. Krzysztof Malik, prorektor ds. studenckich i inwestycji. – Pomysł, który rusza w pierwszą sobotę marca jest przeznaczony dla studentów wszystkich uczelni prywatnych i publicznych w Opolu – tłumaczył nasz gość. Profesor Malik dodał, że zajęcia będą dzieliły się na część teoretyczną i praktyczną. W programie dowiedzieliśmy się, że kurs będzie prowadzony przez specjalistów z Akademii Wojsk Lądowych im Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.więcej »
2018-02-23, 10:47

Rozmowa z Andrzejem Szybkie i komentarz Krzysztofa Dryndy

Andrzej Szybkie o cudzoziemcach na polskim - i opolskim - rynku pracy
Ponad trzysta tysięcy obcokrajowców pracuje legalnie w Polsce - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Andrzej Szybkie, dyrektor Departamentu Rent Zagranicznych w centrali ZUS. To wzrost ponieważ w ubiegłym roku było to ponad 200 tysięcy osób. - Liczba ta obejmuje tylko osoby ubezpieczone, natomiast ZUS nie ma oficjalnych danych mówiących o wielkości szarej strefy - wyjaśnił Andrzej Szybkie. Naszego gościa pytaliśmy jakie uprawnienia zyskają pracownicy z zagranicy jeśli ubezpieczą się w ZUS?więcej »
2018-02-22, 10:28

Rozmowy ze Sławomirem Batko i Zbigniewem Kubalańcą

Sławomir Batko o planie wymiany boisk w Grudzicach na plac w centrum Opola
Sławomir Batko, przewodniczący klubu radnych PiS w opolskiej Radzie Miasta
– Jesteśmy stanowczo przeciw takiej transakcji, ona jest wręcz patologiczna a nawet korupcjogenna. Klub PiS będzie głosował przeciw. Przypominam, że tu w grę wchodzi chyba najatrakcyjniejsza działka w tej części Opola – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Sławomir Batko, przewodniczący klubu radnych PiS w opolskiej Radzie Miasta, pytany o plan wymiany boisk w Grudzicach na plac w centrum Opola, na którym od lat funkcjonuje targowisko. Nasz gość stwierdził, że PiS popiera część działań prezydenta, ale ostatnio ma do nich coraz więcej wątpliwości. Przykładem różnicy zdań między radnymi prawicy a ratuszem była kwestia ubiegłorocznego festiwalu. – Komisja, która miała zbadać przebieg rozmów miasta z TVP, niewiele ustaliła, ale jako cały materiał dostaliśmy trzy maile. Jednak już pierwszy z nich odwoływał się do wcześniejszych rozmów i korespondencji, więc raczej nie dostaliśmy wszystkiego – stwierdził Batko.więcej »
2018-02-21, 09:51

Rozmowa z Andrzejem Bułą i komentarz Macieja Wujca

Andrzej Buła o przeprowadzce urzędu marszałkowskiego do nowej siedziby
Andrzej Buła, marszałek regionu

- To PiS nas sprowokował do tego, żeby szukać nowej siedziby, bo wojewoda wypowiedział nam umowę najmu. W tej chwili działamy o 8 miejscach w mieście, docelowo będę dwa: budynek na Ostrówku, który kupujemy za 5 mln 700 tys. zł, i obiekty na Hallera, które zamierzamy rozbudować. Liczymy, że nie będzie nas to kosztowało więcej niż 4 500 zł za metr kwadratowy - mówił w porannej rozmowie "W cztery oczy" marszałek Andrzej Buła. Nasz gość dodał, że w tej chwili UMWO zatrudnia około 530 osób i na taka liczbę urzędników szykowane są docelowo obiekty samorządu województwa. - Jeśli ta liczba się zmniejszy, co jest możliwe, bo nie wiadomo, ilu osób będziemy potrzebowali do obsługi unijnych funduszy, to przeprowadzimy tam nasze inne instytucje, takie jak Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej - mówi Buła.więcej »
2018-02-20, 09:57

Rozmowa z Violettą Porowską i komentarz Romana Kolka

Violetta Porowska o tym, że reorganizacja szpitali nie oznacza ich likwidacji
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
– Samorządowcy w roku wyborczym krzyczą o niesprawiedliwym algorytmie, nie pamiętając, że powstał w roku 2009, za czasów rządów PO i PSL. A kiedy im się mówi, że powinni się zająć reorganizacją swoich szpitali, nabierają wody w usta – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” wicewojewoda Violetta Porowska, dodając jednak, że reorganizacja nie oznacza likwidacji. – Skoro obłożenie na oddziale wewnętrznym to 30 procent, a mamy takie szpitale, to czas pomyśleć o łóżkach długoterminowych czy zolowskich, bo mamy do czynienia z marnowaniem publicznych pieniędzy – przekonuje Porowska. Z mamy potrzeb zdrowotnych wynika, że z podobna sytuacją mamy do czynienia w czterech specjalnościach: internie, chirurgii, pediatrii i położnictwie.
Porowska przypomina też, że w 2017 roku opolski NFZ zapłacił za wszystkie nadwykonania, znalazł też dodatkowe pieniądze na endoprotezy i operacje zaćmy, czyli tam, gdzie kolejki były najdłuższe.więcej »
2018-02-19, 09:52

Rozmowa z Joanną Maksymowicz i komentarz Pawła Grabowskiego

Joanna Maksymowicz o przepisach regulujących kwestię referendum
Joanna Maksymowicz, wicedyrektor opolskiej delegatury KBW
- Wniosek o referendum w tak zwanej innej sprawie, nie związanej z odwołaniem organów samorządu, może złożyć grupa pięciu mieszkańców, lokalna struktura partii politycznej albo organizacja posiadająca osobowość prawną. Organy wyborcze nie mają z tym nic wspólnego, wkroczą dopiero wtedy, jeśli organ stanowiący odrzuci wniosek o referendum a komitet referendalny zaskarży taka uchwałę - tłumaczyła w rozmowie "W cztery oczy" Joanna Maksymowicz, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Jak dodaje nasz gość, inicjatorzy muszą zebrać podpisy 10 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców (mają na to 60 dni od skutecznego powiadomienia burmistrza). By referendum było ważne, frekwencja musi wynieść co najmniej 30 procent.więcej »
2018-02-18, 09:00

Violetta Szczepkowska o akcjach, do których chętnie włączają się uczniowie ZSB W Opolu

Violetta Szczepkowska o akcjach, do których chętnie włączają się uczniowie ZSB W Opolu
Opolscy uczniowie w ramach swoich praktyk zawodowych remontują oddział dermatologii Szpitala Wojewódzkiego. Nie tak dawno pomogli także swojemu koledze w odrestaurowaniu domu. O akcjach, do których chętnie włączają się uczniowie opowie Violetta Szczepkowska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych im. Jana Pawła II w Opolu.więcej »
2018-02-17, 09:00

Dariusz Puk o Ogólnopolskich Prezentacjach Muzycznych "TerePaczków"

Dariusz Puk o Ogólnopolskich Prezentacjach Muzycznych "TerePaczków"
Minął termin zgłoszeń do tegorocznej edycji Ogólnopolskich Prezentacji Muzycznych "Terepaczków". Do walki o nagrody w pierwszy weekend marca staną wykonawcy z kręgu piosenki turystycznej, poezji śpiewanej i piosenki aktorskiej. O historii i programie wydarzenia, które odbędzie się po raz 23. mówiliśmy w "Poglądach i osądach".więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »