Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy

Nasze rozmowy

2018-06-24, 09:00

Rozmowa z Markiem Zarankiewiczem o tym, dlaczego należy kochać przydrożne drzewa

Z Markiem Zarankiewiczem rozmawia Ireneusz prochera
Chodzi o to by dostrzegać piękno jakie daje nam natura - mówił pomysłodawca kampanii "Zdrap Pomarańczowy Znak" Marek Zarankiewicz. Jak wyjaśnił, chodzi o powstrzymanie masowej wycinki przydrożnych drzew. Jego zdaniem ich usunięcie wcale nie poprawia bezpieczeństwa na drogach. - Jest dużo zwolenników akcji, którzy kochają drzewa. A powinniśmy je kochać choćby z tego powodu, że lepiej nam się jeździ takimi alejami. Dają nam cień i spokój. Wypadki są przez pośpiech, a nie przez drzewa - mówił Zarankiewicz. Przyznał jednak, że jest problem z alejami zabytkowymi. Wzywał jednak, by kierowcy uszanowali ich istnienie, a chcąc jeździć bezpieczniej po prostu zwolnili.więcej »
2018-06-24, 08:30

Rozmowa z Jakubem Bireckim o premierowej edycji zawodów Triathlon Opole

Z Jakubem Bireckim rozmawia Ewa Skrabacz [W CZTERY OCZY]
Opole wkracza na triathlonową mapę Polski. W niedzielę, 24 czerwca, mieszkańcy mogą kibicować zawodnikom pływającym w Odrze, jadącym na rowerze i biegającym po opolskich ulicach. O szczegółach imprezy powiedział nam Jakub Birecki, prezes opolskiej Grupy Triathlonowej KONA, współorganizator zawodów Triathlon Opole.więcej »
2018-06-23, 09:00

Rozmowa z ks. Mateuszem Buczmą o Bożym Weekendzie w Opolu

Ks. Mateusz Buczma o Bożym Weekendzie w Opolu
Od piątku na ulicach Opola odbywa się Boży Weekend. Organizatorzy przygotowali wiele stref wolontariatu, m.in. integracyjną dla dzieci niepełnosprawnych, warsztat plecenia różańców, teatr uliczny oraz modlitwę tańcem. Finałem Bożego Weekendu będzie dzisiejsze uwielbienie na Placu Wolności. Czym jest Boży Weekend, który odbywa się w naszym regionie po raz pierwszy? O to w porannym programie "Poglądy i osądy" pytaliśmy koordynatora akcji, ks. Mateusza Buczmę z opolskiej kurii.więcej »
2018-06-23, 08:30

Rozmowa z Lidią Stotko o wolontariacie w opolskim Ekonomiku i o szpiku dla Jurka

Rozmowa z Lidią Stotko o wolontariacie w opolskim Ekonomiku i o szpiku dla Jurka
Młodzież opolskiego Ekonomika bardzo chętnie angażuje się w działalność wolontariacką. Szkoła ma już długie tradycje takiej aktywności, a w miniony poniedziałek (18 czerwca) zorganizowano w niej drugą już Galę Wolontariatu. O działaniach uczniów Zespołu Szkół
Ekonomicznych w Opolu, o akcjach przez nich prowadzonych opowiadała Lidia Stotko, nauczycielka, a także opiekunka szkolnych wolontariuszy.więcej »
2018-06-22, 09:30

Rozmowa z Katarzyną Czocharą o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Opolu oraz Pawłem Jaroszkiem o nieuniknionym rzekomo bankructwie ZUS-u

Katarzyna Czochara o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Opolu
- Mateusz Morawiecki był już na Opolszczyźnie, ale to jego pierwsza wizyta u nas jako premiera, więc w jakiejś mierze to wydarzenie historyczne. Spotka się z opolanami dziś w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu o godzinie 17:00. Przyjeżdża w ramach akcji „Polska jest jedna” – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” posłanka PiS Katarzyna Czochara, dodając, że spotkanie ma charakter otwarty i będzie można po wysłuchaniu wystąpienia premiera zadać mu pytanie.

Naszego gościa zapytaliśmy, o co na spotkaniach z politykami rządzącej prawicy pytają mieszkańcy regionu. Jak się okazuje, dużo zależy od tego, czym dany polityk się zajmuje. Annę Zalewską pytano o reformę oświaty, Arkadiusza Mularczyka o reparacje wojenne a Stanisława Piotrowicza o reformę wymiaru sprawiedliwości.

- Ale niektóre pytania się powtarzają. Na przykład o to, kiedy prace komisji do spraw Amber Gold czy komisji reprywatyzacyjnej zakończą się pociągnięciem do odpowiedzialności osób winnych złamania prawa. Seniorzy pytają także swoją przyszłość, o swoje świadczenia emerytalne – dodała Czochara.więcej »
2018-06-21, 10:17

Rozmowy z ks. prof. Markiem Lisem i red. Krzysztofem Ogioldą o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny

Ks. prof. Marek Lis o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny
Ks. prof. Marek Lis o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny

- Pielgrzymki Jana Pawła II przerwały coś, co socjologowie nazwali spiralą milczenia. To zjawisko, które polega na tym, iż ktoś nie ujawnia swoich przekonań, bo jest przekonany, że poglądy większości są inne. Tak było z katolikami w Polsce Ludowej rządzonej przez komunistów. Gdy papież przyjechał, na ulicach witało go 10 milionów ludzi. Polacy się wtedy policzyli i poczuli, że może partia nie ma monopolu na władzę, co było też impulsem do narodzin Solidarności - mówił w rozmowie "W cztery oczy" ks. prof. Marek Lis, wspominając pielgrzymkę Jana Pawła II na Górę św. Anny i inne jego wizyty w kraju.

Nasz gość, który spędził w Rzymie 6 lat, mówi że Włosi byli "nieco zmęczeni" naszym papieżem, choćby dlatego, że był obcokrajowcem, a nie Włochem, ale także dlatego, że był młody, aktywny i bardzo otworzył Kościół na świat. - Otworzył też Watykan na Polaków. Gdy dziś jadę do Rzymu, znacznie rzadziej słyszę język polski - mówił ks. prof. Lis.
więcej »
2018-06-20, 10:00

Rozmowy z Krzysztofem Wysdakiem oraz Agnieszką Mikucką o podziale okręgów wyborczych po powiększeniu Opola

Krzysztof Wysdak o podziale okręgów wyborczych po powiększeniu Opola
Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego
- Skoro po zmianie granic Opola radni mogli dokonać nowego podziału okręgów wyborczych, to uważamy, że radzie powiatu przysługuje takie samo prawo. Ponieważ Państwowy Komisarz Wyborczy zakwestionował dokonany przez nas podział, skorzystaliśmy z procedury odwoławczej i zwróciliśmy się do WSA w Warszawie - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego.

Nasz gość przypomniał, że po powiększeniu Opola gminy tworzące powiat straciły 12 sołectw i około 10 tysięcy mieszkańców. W efekcie liczba powiatowych radnych spadła z 25 do 23. Na wniosek Rady Gminy Dąbrowa powiatowi radni zmienili też granice okręgów, przenosząc Dąbrową do okręgu z gminami Prószków i Komprachcice.

- Co będzie, jeśli sąd nie zdąży rozstrzygnie naszego odwołania do wyborów? Przeprowadzimy je w okręgach, które ustaliliśmy. To nasze prawo miejscowe - stwierdził Wysdak.więcej »
2018-06-19, 09:39

Rozmowa z Agnieszką Kamińską i komentarz Tadeusza Chrobaka

Agnieszka Kamińska o IX Wojewódzkich Dniach Kultury Kresowej
Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim
- Najważniejszym punktem IX Opolskich Dni Kresowych będzie promocja tomiku "Kresowianie piszą wierszem...", w którym zebraliśmy twórczość opolskich poetów z kresowymi korzeniami. Czworo z nich będzie czytało swoje wiersze. A całość, jak zawsze, będzie miało formę kresowej biesiady - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Naszego gościa pytaliśmy także, w kontekście dzisiejszej sesji absolutoryjnej, o kondycję wojewódzkich instytucji kultury. Przypomnijmy: jeszcze kilka lat temu miały one poważne problemy finansowe a szukający oszczędności samorząd województwa mocno obciął im dotacje. - Te czasy już na szczęście minęły. Wszystkie nasze placówki są dziś na plusie - zapewnił nasz gość.więcej »
2018-06-18, 09:48

Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą i komentarz Łukasza Sowady

Zbigniew Kubalańca o nieudzieleniu absolutorium prezydentowi Opola
Zbigniew Kubalańca, przewodniczący Klubu Radnych PO w Radzie Miasta Opola
- Skoro najpierw wojewódzki a potem naczelny sąd administracyjny przyznały rację radnym z Kędzierzyna-Koźla, którzy wnieśli korekty do budżetu, to mamy prawo zakładać, że tak samo będzie w naszym przypadku - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Zbigniew Kubalańca, przewodniczący Klubu Radnych PO w Radzie Miasta Opola. Dziś na wniosek radnych o 16:00 odbędzie się sesja nadzwyczajna, na której radni mają udzielić przewodniczącemu Marcinowi Ociepie pełnomocnictwa do zaskarżenia do WSA rozstrzygnięcia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu, z którego wynikało, że radni nie mogli dokonać samodzielnej korekty budżetu.

Godzinę wcześniej, tym razem na wniosek prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, odbędzie się pierwsza sesja nadzwyczajna - tym razem chodzi o zakwestionowane przez RIO przekazanie 6 tys. zł na wyjazd uczniów na "Odyseję umysłów". Zdaniem Izby, nie można było przekazać tych pieniędzy z puli opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu. - Nie wiem, jak się zachowa nasz klub, mamy wątpliwości co do tej opinii RIO - stwierdził Kubalańca.

Naszego gościa zapytaliśmy także, czy PO będzie za udzieleniem prezydentowi Wiśniewskiemu absolutorium. - Będziemy przeciw. Wiem, że absolutorium dotyczy spraw finansowych, ale absolutorium w ostatnim roku kadencji jest też swego rodzaju symbolicznym podsumowaniem działalności prezydenta. I tu nasza ocena jest negatywna - stwierdził szef klubu PO.więcej »
2018-06-17, 09:02

Rozmowa z ks. Pawłem Landwójtowiczem, dyrektorem Diecezjalnej Poradni Rodzinnej

Ks. Paweł Landwójtowicz o pomocy dla rodzin z problemami
Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia obchodzi 25-lecie istnienia. W jej strukturach działa poradnia rodzinna, a przez wszystkie lata istnienia odwiedziło ją ponad 15 tysięcy osób. Z jakimi problemami przychodzą potrzebujący? Jakie są efekty pracy poradni? I jak wypada diecezja opolska pomagając rodzinom według niedawno opublikowanej adhortacji Franciszka "Amoris laetitia"? O to pytaliśmy ks. Pawła Landwójtowicza, dyrektora Diecezjalnej Poradni Rodzinnej.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »