Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy

Nasze rozmowy

2017-11-24, 09:38

65. urodziny Radia Opole - rozmowa z prezesem Piotrem Mocem i szefem IT Tomaszem Turbą

Piotr Moc prezes Radia Opole opowiada o swojej pracy i wspomina stare czasy
W rozmowie "W cztery oczy" gościem Zbigniewa Górniaka był prezes Radia Opole - Piotr Moc, który był przepytywany na okoliczność 65. urodzin Radia Opole, które wypadają 26 listopada. Zapytaliśmy o to, czym jest Radio Opole dla regionu i dla Opolan, kto go słucha i dlaczego, jak długo Piotr Moc pracuje w RO i w radiu w ogóle (zaczął już na studiach). Padły także pytania o to, kto prezesowi radia planuje dzień i czy zarządzanie mediami jest trudne. A także, czym się różni praca w radiu od pracy w innych mediach i... dlaczego radio coraz mocniej idzie w stronę telewizji. Ponadto: czym jest misja? Jak ją godzić z coraz to bardziej kapryśnymi gustami słuchaczy? Kto słucha Radia Opole i dlaczego?więcej »
2017-11-23, 09:47

Rozmowa z Romanem Piniasiem oraz komentarz Marcina Kołodziejczyka

Roman Piniaś o głośnym filmie Łukasza Palkowskiego "Najlepszy", który podbija sympatię polskich widzów i krytyków filmowych
Roman Piniaś, terapeuta, szef Monaru w podopolskim Zbicku
W rozmowie "W cztery oczy" naszym gościem był Roman Piniaś, terapeuta, szef Monaru w podopolskim Zbicku. Okazją do rozmowy było 35-lecie Monaru w Zbicku oraz premiera głośnego filmu Łukasza Palkowskiego "Najlepszy", który podbija sympatię polskich widzów i krytyków filmowych. Opowiada on o Jerzym Górskim, autentycznej postaci, narkomanie, który dzięki Monarowi wydobył się z dna, po czym własnym uporem pobił rekord świata w triatlonie typu Double Ironman, który obejmuje 8 km pływania, 360 km jazdy rowerem i 84 km biegu. Zarówno kadra jak i pacjenci Monaru widzieli już film i bardzo się on im podobał.

Roman Piniaś przyznał, że Jerzego Górskiego, poznali się w latach 80. w Monarze w Kołobrzegu, gdzie obecny szef Zbicka przebywał jako pacjent, a Jerzy Górski, już po terapii, objeżdżał Polskę na rowerze zbierając podpisy pod petycją o zakazie uprawy maku, który służył polskim narkomanom do produkcji heroiny. Pytaliśmy też o to, czy sport jest ważny w terapii z uzależnionymi, kto dziś i od czego się uzależnia i jak zmieniła się struktura uzależnień.więcej »
2017-11-22, 10:23

Rozmowa z dr. hab. Markiem Białokurem i komentarz dr Anny Gołębiowskiej

Dr hab. Marek Białokur o konferencji poświęconej kilku rodzajom polskiej niepodległości
Dr hab. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego
Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Korfanty, Witos – takie podobizny mężów stanu z dwudziestolecia międzywojennego ozdabiają program Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej (zorganizowanej przez UO i UMWO), jaka przez dwa dni będzie się odbywać w Opolu pod hasłem „Wizje niepodległości Polski w XX wieku. Historia. Pamięć. Edukacja”. O ideach konferencji, jej celach, gościach, jacy wezmą w niej udział oraz kilku rodzajach niepodległości od 1918 po 1989 i związanych z nimi wizjach opowiadał w rozmowie „W cztery oczy” dr hab. Marek Białokur, który z ramienia UO organizuje konferencję.więcej »
2017-11-21, 09:33

Rozmowa z Pawłem Kukizem i komentarz Adriana Czubaka

Paweł Kukiz o planowanych zmianach w ordynacji wyborczej
Paweł Kukiz, szef Kukiz'15
W rozmowie "W cztery oczy" Paweł Kukiz z Kukiz'15 odniósł się do pomysłów zmian w ordynacji wyborczej, jakie obóz Zjednoczonej Prawicy zaproponował Sejmowi przed weekendem. Zdaniem lidera Kukiz'15 jest to partyjne zawłaszczenie samorządów, które pozbawi obywateli głosowania na bezpartyjnych lokalnych liderów. Nasz rozmówca miał też zastrzeżenia do planów wprowadzenia dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów. Byłoby to zasadne, zdaniem Pawła Kukiza, pod jednym warunkiem: że podobną dwukadencyjność wprowadzi się w Sejmie.więcej »
2017-11-20, 08:17

Rozmowa z Jerzym Naszkiewiczem oraz komentarz Bolesława Bezega

Jerzy Naszkiewicz o tym, jakie Opolski Urząd Wojewódzki ma pomysły na uczczenie jubileuszu 100 rocznicy odzyskania niepodległości na Opolszczyźnie
Jerzy Naszkiewicz, pełnomocnik wojewody opolskiego
W rozmowie "W cztery oczy" Jerzy Naszkiewicz, świeżo nominowany pełnomocnik wojewody opolskiego d.s. przyszłorocznych obchodów stu lat odzyskania przez Polskę niepodległości, opowiadał o projektach, jakimi Urząd Wojewódzki uczci ten jubileuszu na Opolszczyźnie oraz jak ważne jest to dla nas święto. Zapytaliśmy też o pomnik poświęcony wydarzeniom z 1918 (Opolszczyzna jest jedynym województwem w Polsce, gdzie takiego monumentu nie ma).
więcej »
2017-11-19, 08:35

Rozmowa z kpt. Tomaszem Golcem z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu

Kpt. Tomasz Golec o kursach samoobrony dla pań w Brzegu i Opolu
– W Brzegu i Opolu 2 grudnia ruszają kursy samoobrony dla pań. Kobiety będą uczyły się obrony przed uderzeniem, duszeniem czy kopnięciem – tak mówił w rozmowie „W cztery oczy” kapitan Tomasz Golec z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu. Zajęcia będą się odbywały w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej i w pułku saperów w Brzegu. Zapisy prowadzą już jednostki w Brzegu i Opolu, a szczegóły można znaleźć także na stronie resortu Ministerstwa Obrony Narodowej. Treningi będą się odbywały dwa razy w miesiącu i zakończą się w kwietniu przyszłego roku. Naszego gościa pytaliśmy także, kiedy na Opolszczyźnie powstaną Wojska Obrony Terytorialnej, kto może do nich przystąpić i kiedy ruszy nabór.więcej »
2017-11-18, 08:35

Rozmowa z Arkadiuszem Kapuścikiem, Okręgowym Inspektorem Pracy w Opolu

Arkadiusz Kapuścik o tym, czy przedsiębiorcy przestrzegają zasad minimalnej stawki godzinowej
Czy przedsiębiorcy przestrzegają zasad minimalnej stawki godzinowej? O to pytaliśmy w rozmowie „W cztery oczy” Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu Arkadiusz Kapuścika. Nasz gość tłumaczył, że kontrole potwierdzają, iż pracodawcy wypłacają stawkę, ale pojawia się pytanie, czy godziny potwierdzonej pracy są rzeczywiste. W programie pytaliśmy także o zatrudnianie na czarno Polaków i Ukraińców oraz o to w jakich branżach najczęściej naruszane są przepisy dotyczące prawa pracy.więcej »
2017-11-17, 10:33

Rozmowa z Violettą Porowską i komentarz prof. Małgorzaty Rozbickiej

Violetta Porowska o imprezach zorganizowanych na Opolszczyźnie w ramach EDD
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
– To, że tegoroczna ogólnopolska gala Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się w Opolu, to dowód docenienia naszej aktywności. W ramach EDD zorganizowaliśmy na Opolszczyźnie 300 różnych imprez, w których wzięło udział około 30 tysięcy osób. Na pewno pomogło 800-lecie lokacji Opola, samo miasto zorganizowało 60 wydarzeń. I, co szczególnie ważne, było to okazja do przypomnienia piastowskich tradycji – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” wicewojewoda opolski Violetta Porowska. Przypomnijmy: dziś w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu III Ogólnopolska Gala Europejskich Dni Dziedzictwa.więcej »
2017-11-16, 09:38

Rozmowa z Antonim Konopką oraz komentarz Dionizego Duszyńskiego

Antoni Konopka o tym, jak region korzysta z programu operacyjnego "Rybactwo i morze"
Antoni Konopka, wicemarszałek Województwa Opolskiego
- Jak ważna jest gospodarka rybacka dla Opolszczyzny? To jakieś 400 etatów i 50 firm, ale także trzecie miejsce w kraju, jeśli chodzi o produkcję karpia. Do tego dochodzą takie kwestie jak retencja, więc jest to dla regionu ważny sektor - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek Antoni Konopka, który odpowiada w samorządzie województwa za rolnictwo.

Dziś Konopka podpisuje umowy w sprawie wsparcia unijnymi dotacjami z programu operacyjnego "Morze i rybactwo" (po 300 tys. zł) dwóch gminnych inwestycji: budowy przystani wodnej w Siołkowicach Małych i remontu domu kultury w Niemodlinie. - Wspieramy nie tylko zadania biznesowe, ale także szeroko rozumianą akwakulturę, dlatego remont ośrodka kultury w Niemodlinie, który organizuje satyryczny konkurs "Karpik" i współorganizuje Wojewódzkie Święto Karpia. wpisuje się w strategię lokalnej grupy rybackiej - tłumaczy Konopka.więcej »
2017-11-15, 09:57

Rozmowa z Adrianem Czubakiem i komentarz Michała Kramarza

Adrian Czubak o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Krapkowicach
- Każdy najemca musi się liczyć z tym, że umowa najmu może kiedyś zostać wymówiona. Nie jest moją winą, że samorząd województwa, który istnieje od 20 lat, nie zadbał do tej pory o zabezpieczenie sobie siedziby. Kompetencje wojewody się zwiększają, potrzebujemy biur i trudno, żebyśmy płacili za lokale na mieście, skoro mamy własny gmach - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wojewoda Adrian Czubak, tłumacząc decyzję o wymówieniu umowy najmu części biur w siedzibie UOW, z których korzysta w tej chwili urząd marszałkowski. Nasz gość skomentował także wizytę prezydenta RP Andrzeja Dudy w Krapkowicach. Jego zdaniem była bardzo udana a prezydent został bardzo ciepło przyjęty przez mieszkańców. O plakatach krytykujących prezydenta, które ktoś rozkleił przed wizytą, wojewoda powiedział tylko tyle, że inicjator tej akcji powinien wybrać się do hali Otmętu, by przekonać się, jak pozytywne uczucia budzi głowa państwa.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »