Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy

Nasze rozmowy

2017-08-16, 09:41

Rozmowa z dr. Krzysztofem Badorą, prodziekanem Wydziału Przyrodniczo-Technicznego UO

Dr Krzysztof Badora o skutkach zachodzących zmian klimatycznych
Wszystko wygląda na to, że zmiany pogody zradykalizują się, co oznacza jeszcze więcej, jeszcze bardziej niszczycielskich i nieoczekiwanych burz i huraganów – wynika z rozmowy „W cztery oczy”, jaką Radio Opole przeprowadziło w dr Krzysztofem Badorą, prodziekanem Wydziału Przyrodniczo-Technicznego UO. Ta gwałtowność ekstremalnych zjawisk meteorologicznych bierze się ze zmian klimatu i jego ocieplenia, choć sprawą drugorzędną jest to, czy te zmiany są wywołane przez człowieka, czy wynikają z naturalnych procesów geologicznych i pogodowych. Zdaniem opolskiego naukowca, powinniśmy wyciągnąć wnioski z ostatnich wypadków: wprowadzać systemy alarmowe i wczesnego ostrzegania oraz inaczej budować domy.więcej »
2017-08-15, 08:40

Rozmowa z Józefem Swaczyną, starostą strzeleckim

Józef Swaczyna o 9. rocznicy wichury, jaka przeszła przez powiat strzelecki
15 sierpnia 2008 roku wichura zniszczyła Sieroniowice, Balcarzowice, Błotnicę Strzelecką i Zimną Wódkę. W związku z 9. rocznicą tej tragedii w programie "W cztery oczy" starostę strzeleckiego Józefa Swaczynę pytaliśmy, czy po 9 latach wyciągnięto wnioski z tamtej akcji ratowniczej. Samorządowiec odnosząc się do wichur powiedział, że mądrzejsi o tamte wydarzenia, dzisiaj powinniśmy dążyć do tego, aby do każdej miejscowości biegła co najmniej jedna droga, przy której nie rosną drzewa, po to aby ułatwić dotarcie służbom ratowniczym - zaznaczył Józef Swaczyna. Naszego gościa pytaliśmy także o plany budowy radaru meteo na Górze Św. Anny.więcej »
2017-08-14, 08:40

Rozmowa z Pawłem Grabowskim, posłem Kukiz'15

Paweł Grabowski o chęci powołania śledczej komisji sejmowej
Słowa takie jak kradzież czy złodziejstwo są w tym przypadku jak najbardziej uzasadnione, a komisja jest niezbędna - taka jest opinia posła Kukiz'15 Pawła Grabowskiego na temat planów powołania sejmowej komisji śledczej, mającej wyjaśnić, kto, dlaczego i na czyją korzyść pozwolił w latach 2007-2015 na wyłudzenia VAT-owskie sięgające 250 miliardów złotych. Można by za te pieniądze wybudować 20 tysięcy km dróg ekspresowych. To całoroczny budżet Polski.

- Proszę sobie wyobrazić, że pracujecie państwo cały rok, a potem nikt wam za to nie płaci - mówił do słuchaczy Radia Opole poseł. Jako pierwsi o konieczności powołania takiej komisji byli parlamentarzyści z Kukiz'15.więcej »
2017-08-13, 08:40

Rozmowa z Piotrem Mielcem, dyrektorem Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Piotr Mielec o turystyce kajakowej
Kajakarze oblegają Małą Panew. - W ciepłe weekendy rzeka przeżywa oblężenie - tak powiedział Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Gość rozmowy "W cztery oczy" podkreślił, że kajakarstwo na Opolszczyźnie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Prócz Małej Panwi turyści pojawili się na Stobrawie, Budkowiczance, Nysie Kłodzkiej i na Odrze. Problemem nadal jest brak przystani kajakowych. Okazuje się, że samorządy nie zawsze chcą inwestować, dlatego w tym coraz częściej wyręcza ich prywatny biznes. Gość programu podkreślił, że w tej chwili mamy zastój w rozwoju gospodarstw agroturystycznych w regionie.więcej »
2017-08-12, 08:40

Rozmowa z Krzysztofem Gawęckim, dyrektorem Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach

Krzysztof Gawęcki o tegorocznych żniwach
- Zbiory rzepaku w kraju były niższe o około 20 procent. W naszym regionie plonowanie również było niższe, ale nie odnotowano takiego spadku jak w kraju - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Gawęcki, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach. Pytany o zbiory zbóż wyjaśnił, że także były mniejsze niż w ubiegłym roku, chociaż - jak zaznaczył - ziarno jest dobrej jakości. Naszego gościa spytaliśmy również o ceny i import zbóż w Ukrainy.więcej »
2017-08-12, 01:00

Rozmowa z ks. Erwinem Mateją, byłym dyrektorem Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Sląskim

Ks. Erwin Mateja o św. Jacku i odpuście w Kamieniu Śląskim
- To, że święty Jacek Odrowąż jest lepiej znany na całym świecie, niż w rodzinnych stronach, nie powinno zaskakiwać. Dominikanie, kaznodziejski zakon, rozjechali się po świecie o opowiadali o swoich świętych. A Jacek był bodaj trzecim dominikańskim świętym - mówił w rozmowie "W cztery oczy" ks. prof. Erwin Mateja, długoletni kustosz Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim, gdzie w najbliższą sobotę zaczyna się odpust św. Jacka.

Ten pierwszy polski dominikanin przyszedł na świat w Kamieniu Śląskim, ale podróżował po całej Europie, zakładał w Polsce pierwsze dominikańskie klasztory, fundował szpitale. To był niespokojny XIII wiek, Kościół borykał się z herezjami a Europa wschodnia z najazdami Mongołów. W 1594 roku Jacek został wyniesiony na ołtarze. - A 400 lat później swoje podwoje otworzyło nasze sanktuarium. Kilka lat wcześniej bp Alfons Nossol podjął odważną decyzję, by to diecezja przejęła zdewastowany zamek w Kamieniu Śląskim - dodaje nasz gość.więcej »
2017-08-10, 09:07

Rozmowa z Henrykiem Lakwą, starostą opolskim

Henryk Lakwa o współpracy opolsko-dolińskiej
- Rok temu obchodziliśmy dziesięciolecie współpracy z powiatem dolińskim w okręgu stanisławowskim. Form współpracy było bardzo wiele. Kolejnym krokiem jest zaproszenie ukraińskich uczniów do naszej szkoły z internatem w Prószkowie. Gdy zgłosiłem ten pomysł w maju, zaskoczenie było duże, ale szybko okazało się, że zebrało się prawie 40 uczniów. Zdecydował argument, że z naszą maturą Ukraińcy będą mogli za darmo studiować na wszystkich uczelniach w Unii Europejskiej - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" starosta opolski Henryk Lakwa.

Jak wspomniał nasz gość, kontakty z Ukraińcami przypominały początkowo rodzaj "eksportu demokracji", partnerzy z powiatu dolińskiego podpatrywali i wprowadzali u siebie nasze rozwiązania. Spytaliśmy o to, czy w tych wzajemnych relacjach problemem nie są historyczne resentymenty. Jedna z podkarpackich gmin zapowiedziała zerwanie współpracy z Doliną, gdy miasto uczyniło swoim honorowym bohaterem Stepana Banderę. - Podobny dylemat miał Niemodlin, który też jest partnerem Doliny - przyznał Lakwa. - Politykę zostawiamy politykom, my skupiamy się na kontaktach samorządowych i wzajemnym poznaniu.więcej »
2017-08-09, 09:08

Rozmowa z Piotrem Dancewiczem, dyrektorem biura Aglomeracji Opolskiej

Piotr Dancewicz o planach Aglomeracji Opolskiej
– Angażujemy się w projekty międzynarodowe, między innymi z programu współpracy transgranicznej, ale także z programu Central Europe, gdzie jesteśmy partnerami Hiszpanów i Anglików. Tu w grę wchodzi pomoc dla osób, które chcą uruchomić działalność gospodarczą związaną z zieloną energią – tak o planach Aglomeracji Opolskiej mówił w rozmowie „W cztery oczy” dyrektor jej biura Piotr Dancewicz.

Przypomnijmy: wczoraj (8.08) aglomeracja podpisała z samorządem województwa umowy w sprawie dofinansowania kilku projektów na kwotę 40 mln zł. Głównym beneficjentem jest Opole (jeden z 21 samorządów tworzących AO), które między innymi zamierza zagospodarować na centrum przesiadkowe okolice dworca Opole Zachód, ale także samo stowarzyszenie realizuje zadanie związane z ochroną bioróżnorodności. – Zależy nam na promocji walorów Odry – tłumaczy Dancewicz. Kolejne projekty realizowane przez AO dotyczą ochrony powietrza (monitoring poziomu pyłu zawieszonego) oraz budowy prawie 40 km ścieżek rowerowych.więcej »
2017-08-08, 08:40

Rozmowa z Franciszkiem Fejdychem, burmistrzem Prudnika

Franciszek Fejdych o hydrantach w Szybowicach
- Nie jestem specjalistą od pożarnictwa, wiec z ferowaniem wyroków wolałbym poczekać na zakończenie postępowania przez biegłych, których na pewno powoła prokuratura. Mogę tylko powiedzieć, że mamy na terenie gminy 1100 hydrantów, które są przeglądane co roku, wydajemy na to 300 tys. zł. W październiku 2016 roku z hydrantu przy tartaku korzystała jednostka PSP podczas ćwiczeń - mówił w rozmowie "W cztery oczy" burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych, komentując zarzut, że hydrant położony najbliżej pożaru nie działał. Nasz gość precyzuje, że strażacy z jednostki OSP nie byli w stanie go uruchomić, ale zrobili to potem strażacy zawodowi z Prudnika. - I ten hydrant działał potem przez 20 godzin - dodaje Fejdych, zadając jednak przy tym retoryczne pytanie, czy przy tak gwałtownym pożarze jeden hydrant wystarczyłby do zdławienia ognia.więcej »
2017-08-07, 20:00

Rozmowa z Sabiną Sierpińską, grzyboznawcą z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu

Sabina Sierpińska o grzybobraniu
Mamy w Polsce około 3 tysięcy gatunków grzybów, ale zbieramy około 20. To typowo polska tradycja, w zachodniej Europie grzybów się nie zbiera, tam można trafić na prawdziwki rosnące przy drodze w środku miasta - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Sabina Sierpińska, grzyboznawca z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Opolu, zachęcając grzybiarzy, by w razie jakichkolwiek wątpliwości przynieśli grzyby do siedziby WSSE lub stacji powiatowej w Prudniku i poprosili o pomoc fachowca. Jak mówi nasz gość, błędy zdarzają się nawet doświadczonym grzybiarzom, których może zgubić rutyna. - W tym roku udzieliliśmy już 17 porad, na szczęście nikt nie przyniósł grzyba trującego. Pamiętam jednak, że w 2014 zjawił się u nas grzybiarz, który miał w koszyku muchomora sromotnikowego - dodaje nasz gość.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »