Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2019-08-18, 08:35

Barbabra Pawlos o nie zgłaszaniu się pacjentów na zabiegi

Beata Pawlos o nie zgłaszaniu się pacjentów na zabiegi
Barbara Pawlos, rzeczniczka oddziału NFZ w Opolu
Choć są pieniądze na leczenie, pacjenci nie zgłaszają się na oczekiwany zabieg lub umówioną wizytę. Tak jest między innymi w przypadku operacji zaćmy czy badania rezonansu i tomografu. Problem opolskiemu oddziałowi NFZ zgłaszają szpitale. - Rejestracja dzwoni do pacjenta i oferuje nowy termin, na przykład już na sierpień, ale 30% z nich mówi, że im się nie śpieszy lub nie chcą teraz przechodzić operacji - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Barbara Pawlos, rzeczniczka oddziału NFZ w Opolu.

Wprowadzono także wizyty weryfikacyjne przed operacją i często okazuje się, że ponad 20% pacjentów nie powinno mieć operacji, a zarejestrowali się na nią na "zaś".
Z kolei w poradniach specjalistycznych problemem jest niezgłaszanie się na umówione wizyty i nieodwołanie terminu. W skali roku w regionie z powodu nieobecności pacjenta i nieodwołania przez niego wizyty nie odbywa się 25 tysięcy wizyt.więcej »
2019-08-17, 07:35

Arkadiusz Karbowiak o 75. rocznicy utworzenia Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych

Arkadiusz Karbowiak o 75. rocznicy utworzenia Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych
Arkadiusz Karbowiak, politolog z zawodu, historyk z zamiłowania
- Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych kontrowersyjną nie jest - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Arkadiusz Karbowiak, politolog z zawodu, historyk z zamiłowania. Objęcie 75. rocznicy powstania tej formacji patronatem prezydenta spotkało się z szeroką dyskusją. - Cieszę się, że po tylu latach władze Rzeczpospolitej Polskiej postanowiły uhonorować żołnierzy walczących o wolną i niepodległą Polskę w szeregach tej brygady.

Arkadiusz Karbowiak zaznaczył, że oceny działalności tej brygady mogą być różne. - Jedno jest pewne, walczyli o wolną Polskę - dodał.więcej »
2019-08-16, 09:21

Dr Jerzy Sacha i dr Iwona Gilowska o najnowszych badaniach w medycynie

Dr Jerzy Sacha o zabiegu wszczepienia zastawki mitralnej bez otwierania klatki piersiowej.
Dr Jerzy Sacha z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
- To pierwszy na Opolszczyźnie i piąty w Polsce tego typu zabieg. Świadczy to o skali jego trudności - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dr Jerzy Sacha z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Zespół lekarzy korzystając z doświadczenia medyków z Mediolanu przeprowadził zabieg wszczepienia zastawki mitralnej bez otwierania klatki piersiowej. Została wprowadzona żyłami przez pachwiny. 77-letnia pacjentka wstała następnego dnia po zabiegu. - To droga, po której kardiologia będzie zmierzać - uważa dr Sacha.więcej »
2019-08-15, 08:35

Rozmowa z Ryszardem Szramem o opolskich obchodach Święta Wojska Polskiego

Ryszard Szram o opolskich obchodach Święta Wojska Polskiego
– Od 27 lat, od 1992 roku, 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Ryszard Szram, doradca wojewody opolskiego do spraw kombatantów i osób represjonowanych. Z tej okazji w Opolu odbędą się uroczystości, a po nich piknik. – Uroczystości rozpocznie msza św. w opolskiej katedrze o godzinie 10:30 – zapowiedział gość Radia Opole. Później będą one kontynuowane na pl. Wolności. Po oficjalnych uroczystościach rozpocznie się piknik militarny zorganizowany przez opolskich logistyków. Nie zabraknie pokazu sprzętu wojskowego, tego współczesnego i zabytkowego oraz wojskowej grochówki.więcej »
2019-08-14, 09:50

Rozmowy z Szymonem Ogłazą i Adamem Leszczyńskim o pracach usprawniających komunikację w Opolu i regionie

Szymon Ogłaza o planowanych inwestycjach komunikacyjnych w regionie
Szymon Ogłaza, wicemarszałek regionu
– W przyszłym roku będzie gotowa obwodnica Dobrodzienia – zapewnił w porannej rozmowie „W cztery oczy” wicemarszałek regionu Szymon Ogłaza. Za 70 mln powstanie prawie 6 kilometrów drogi.

Jeśli chodzi o przyszłe inwestycje finansowane przez Unię Europejską, to wiadomo, że UE nie będzie tak hojnie dotowała budowy dróg. – Natomiast znamy wytyczne do przyszłego budżetu UE i są tam pieniądze na skomunikowane Europy, a my aktualizujemy plan transportowy i określamy priorytety – zaznaczył wicemarszałek Ogłaza.

Te priorytety to dokończenie skomunikowania autostrady, bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów oraz poprawa dostępności komunikacyjnej miast powiatowych. W planach jest także poprawa komunikacyjna w Kędzierzynie-Koźlu i odkorkowanie miasta.więcej »
2019-08-13, 09:32

Martyna Kolemba-Gaschka o projekcie „Od(r)ą do wolności”

Martyna Kolemba-Gaschka o projekcie „Od(r)ą do wolności”
Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego
- "Od(r)ą do wolności" to projekt realizowany w ramach programu wieloletniego Niepodległa, w ramach jego można odbyć rejs po Odrze i dlatego ogłoszono wczoraj konkurs "Odrą do Europy" - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. Do 10 września można składać prace plastyczne do urzędu wojewódzkiego, a konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży.

- Mamy też konkurs dla dorosłych pod tytułem "Wypłyń w rejs z Niepodległą", wystarczy odpowiedzieć na pytanie, jak wspominamy wejście Polski do Unii Europejskiej - dodała Kolemba-Gaschka. Nadesłane wspomnienia będą zaprezentowane na wystawie, a autorzy najciekawszych prac zostaną zaproszeni na rejs Odrą.więcej »
2019-08-12, 09:52

Paweł Grabowski i Jarosław Pilc o połączeniach partii lewicowych

Paweł Grabowski o powodach zawarcia koalicji przedwyborczej z PSL-em
Paweł Grabowski, poseł z Kukiz'15
- PSL przyjął nasze postulaty - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Paweł Grabowski, poseł z Kukiz'15 wyjaśniając powody zawarcia koalicji przedwyborczej z PSL-em. - Chora ordynacja wyborcza promuje koalicje. Dużo zrobiło się ambarasu wokół naszej decyzji szczególnie ze strony Konfederacji i PiS-u, bo wiele osób zdążyło już podzielić spadek po nim - stwierdził.

Potwierdził, że Paweł Kukiz będzie startował z pierwszego miejsca listy PSL w naszym regionie. Sam poseł Grabowski znajdzie się na liście do Sejmu, ale nie zdradził na jakiej pozycji.więcej »
2019-08-11, 08:35

Waldemar Zadka o 11. edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego

Waldemar Zadka o 11. edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego
- Jesteśmy postrzegani w kraju jako region, który dba o otoczenie, przestrzeń najbliższą - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Waldemar Zadka, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej UMWO. Rozmawialiśmy o 11. edycji konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną. - W ciągu poprzednich edycji zgłoszono do konkursu 191 przestrzeni, ale na pewno jest jeszcze wiele miejsc, które można zgłosić - dodał.więcej »
2019-08-10, 08:35

Łukasz Berlik o Opolskiej Nocy Przyrodników

Łukasz Berlik o Opolskiej Nocy Przyrodników
- Spotykamy się o godzinie 20.00 na polanie na wyspie Bolko, na tej nieco bliżej stawu. Będzie działo się sporo, jeśli pozwolą warunki atmosferyczne, będziemy wypatrywać perseidów - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Łukasz Berlik z Opolskiego Towarzystwa Przyrodników. Wieczorem zorganizowana będzie noc przyrodników, a oprócz wypatrywania spadających gwiazd w programie jest także wypuszczenie na wolność sowy, Puszczyka.więcej »
2019-08-09, 10:02

Violetta Porowska i Przemysław Pospieszyński o listach kandydatów na posłów do wyborów parlamentarnych

Violetta Porowska o listach wyborczych i planach opozycji
Violetta Porowska, liderka Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie
- Listy pokażemy dzisiaj, może w przyszłym tygodniu, na pewno w najbliższym czasie - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Violetta Porowska, liderka Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie. Teraz dużo się dzieje w polityce centralnej, listy kandydatów na posłów i nazwiska kandydatów na senatorów po długim weekendzie powinny być już pokazane.

Porozumienie, jak i Solidarna Polska otrzymają miejsce na liście Prawa i Sprawiedliwości. Będą to m.in. Marcin Ociepa i Kamil Bortniczuk. Szczegółowy program i kolejne propozycje będą zaprezentowane na początku września.

- Nie będę ani z jednym ani z drugim kandydatem w sposób szczególny walczyła - skomentowała "jedynki" Koalicji Obywatelskiej i wspólnej listy PSL i Kukiz'15. - Ciężka praca w kampanii to nie jest lansowanie się i robienie happeningów, tylko bycie z ludźmi - zaznaczyła. Violetta Porowska skrytykowała także tak zwany "sześciopak" Schetyny.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »