Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Józef Swaczyna i Katarzyna Gołębiowska-Jarek o p ...
2019-07-22, 09:26 Autor: Marek Świercz

Józef Swaczyna i Katarzyna Gołębiowska-Jarek o powiatowych i gminnych przewozach pasażerów

Józef Swaczyna o powiatowych przewozach pasażerów
Józef Swaczyna, szef konwentu starostów województwa opolskiego
- Wybieram się na spotkanie w sprawie funduszu rozwoju przewozów autobusowych, choć wszystko wskazuje na to, że nasz powiat nie załapie się na rządowe dofinansowanie. Ma ono dotyczyć reaktywacji połączeń, które były co najmniej trzy miesiące nieczynne, tymczasem my we własnym zakresie takie połączenia odtworzyliśmy - mówił w rozmowie "W cztery oczy" starosta strzelecki Józef Swaczyna.

Jak wspomina nasz gość, powiat strzelecki przejął miejscowy PKS, dokonał restrukturyzacji, kupił za unijne pieniądze 15 autobusów i zawiązał związek powiatowo-gminny do obsługi pasażerów na terenie powiatu strzeleckiego.

- Powiat dopłaca do jego działalności 800 tysięcy złotych, gminy w zależności od ilości połączeń na swoim terenie. Ale jeździmy naprawdę tanio, za 1,35 zł za wozokilometr. W przypadku firm prywatnych to co najmniej 4 zł - mówi nasz gość.

Strzelecki PKS przymierza się do poszerzenia działalności, prowadzi rozmowy w sprawie obsługi połączeń na terenie gmin powiatu krapkowickiego: Zdzieszowic i Gogolina.

Swaczyna, szef konwentu starostów województwa opolskiego, mówi, że sytuacja na Opolszczyźnie jest bardzo zróżnicowana: własne PKS-y mają tylko niektóre powiaty, takie jak strzelecki, głubczycki, kluczborski czy nyski. Z problemami boryka się na przykład powiat prudnicki, z którego wycofała się firma Arriva.
Katarzyn Gołębiowska-Jarek o gminnych przewozach pasażerów
Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt gminy Dąbrowa.

- Jesteśmy w rozpaczliwej sytuacji, w czerwcu dowiedzieliśmy się od mieszkańców Prądów, że PKS likwiduje część połączeń na naszym terenie. Od razu rozpoczęliśmy rozmowy z innymi, prywatnymi przewoźnikami. Te połączenia będzie realizowała firma LUZ, gminę będzie to kosztowało 15 tysięcy złotych miesięcznie. Tyle jesteśmy w stanie udźwignąć - mówiła w "Poglądach i osądach" Katarzyna Gołebiowska-Jarek wójt gminy Dąbrowa.

Mieszkańcy 13 sołectw gminy Dąbrowa korzystają z połączeń kolejowych, linii MZK (dwa sołectwa, Mechnice i Chróscina, co kosztuje 100 tys zł rocznie), PKS i od teraz także LUZ.

- Rozmawialiśmy z MZK w Opolu o przedłużeniu kursów do Karczowa i Dąbrowy, ale okazało się, że miałoby to kosztować 510 tys zł. Nie stać nas - mówi nasz gość, dodając, że wiele sobie obiecuje po rządowym programie odtworzenia zlikwidowanych połączeń autobusowych. - Rozwiązanie problemów komunikacyjnych było jednym z moich wyborczych haseł, to dla nas priorytet.

Zobacz także

2019-08-17, godz. 07:35 Arkadiusz Karbowiak o 75. rocznicy utworzenia Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych Arkadiusz Karbowiak, politolog z zawodu, historyk z zamiłowania - Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych kontrowersyjną nie jest - powiedział w porann ... » więcej 2019-08-16, godz. 09:21 Dr Jerzy Sacha i dr Iwona Gilowska o najnowszych badaniach w medycynie Dr Jerzy Sacha z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - To pierwszy na Opolszczyźnie i piąty w Polsce tego typu zabieg. Świadczy to o skali jego trudności - ... » więcej 2019-08-15, godz. 08:35 Rozmowa z Ryszardem Szramem o opolskich obchodach Święta Wojska Polskiego – Od 27 lat, od 1992 roku, 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Ryszard Szram, doradca wojewody opo ... » więcej 2019-08-14, godz. 09:50 Rozmowy z Szymonem Ogłazą i Adamem Leszczyńskim o pracach usprawniających komunikację w Opolu i regionie Szymon Ogłaza, wicemarszałek regionu – W przyszłym roku będzie gotowa obwodnica Dobrodzienia – zapewnił w porannej rozmowie „W cztery oczy” wicemarszałek reg ... » więcej 2019-08-13, godz. 09:32 Martyna Kolemba-Gaschka o projekcie „Od(r)ą do wolności” Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego - "Od(r)ą do wolności" to projekt realizowany w ramach programu wieloletniego Niepodległa, w ramach jego ... » więcej 2019-08-12, godz. 09:52 Paweł Grabowski i Jarosław Pilc o połączeniach partii lewicowych Paweł Grabowski, poseł z Kukiz'15 - PSL przyjął nasze postulaty - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Paweł Grabowski, poseł z Kukiz'15 wyjaśniając ... » więcej 2019-08-11, godz. 08:35 Waldemar Zadka o 11. edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego - Jesteśmy postrzegani w kraju jako region, który dba o otoczenie, przestrzeń najbliższą - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Waldemar Zadka, dyrektor Depa ... » więcej 2019-08-10, godz. 08:35 Łukasz Berlik o Opolskiej Nocy Przyrodników - Spotykamy się o godzinie 20.00 na polanie na wyspie Bolko, na tej nieco bliżej stawu. Będzie działo się sporo, jeśli pozwolą warunki atmosferyczne, będziemy ... » więcej 2019-08-09, godz. 10:02 Violetta Porowska i Przemysław Pospieszyński o listach kandydatów na posłów do wyborów parlamentarnych Violetta Porowska, liderka Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie - Listy pokażemy dzisiaj, może w przyszłym tygodniu, na pewno w najbliższym czasie - powie ... » więcej 2019-08-08, godz. 09:05 Cezary Obermajer i dr Błażej Choroś o kampanii wyborczej do parlamentu Rzeczypospolitej - Na Opolszczyźnie będziemy wybierać 12 posłów i 3 senatorów. Taka liczba przewidziana jest przez kodeks wyborczy i wynika z liczby mieszkańców naszego region ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »