Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-22, 11:14 Autor: Jacek Rudnik/Maria Klusik

Samorządowcy przy odbudowie połączeń lokalnych mogą liczyć na wsparcie rządu

Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Józef Swaczyna [fot. Łukasz Fura]
Józef Swaczyna [fot. Łukasz Fura]
- Mają się pojawić jakieś rządowe zachęty, by odtwarzać te białe plamy na mapie lokalnych połączeń - ocenił w rozmowie "W cztery oczy" Radia Opole starosta strzelecki Józef Swaczyna przed spotkaniem roboczym z wojewodą w sprawie funduszu rozwoju przewozów autobusowych.
Wezmą w nim udział samorządowcy zainteresowani skorzystaniem z rządowego wsparcia przy przywracaniu połączeń autobusowych, na co według zapowiedzi rządu ma w tym roku trafić do samorządów około trzystu milionów złotych.

- Po raz kolejny, jak wiemy została przedłużona vacatio legis do wprowadzenia ustawy o zrównoważonym transporcie zbiorowym. Rząd ponoć teraz chce w jakiś minimalny sposób zachęcić samorządy, żeby zginęły te białe plamy na terenie województwa opolskiego.

- Koszt tzw. wozokilometra waha się między cztery złote a cztery pięćdziesiąt - przypomniał na naszej antenie przewodniczący konwentu starostów, ale w powiecie strzeleckim udało mu się uzyskać korzystniejsze ceny.

- Nasz związek powiatowo-gminny, jeździmy od złoty trzydzieści do złoty pięćdziesiąt za kilometr, to jest najtańszy chyba przewoźnik i najtańszy związek, jaki może istnieć w Polsce. My po prostu się już za to dość dobrze zabraliśmy prędzej. Wynajęliśmy taką firmę, która zdiagnozowała potrzeby całego powiatu strzeleckiego. Ponieważ z chwilą, kiedy mniej się opłacało jeżdżenie do tych wiosek, gdzie było dwóch, trzech, czterech pasażerów spółka też się musi jakoś finansować, zaczęła zamykać te linie. No i zaczęły się również telefony, protesty, jak to jest, zawsze żeśmy jeździli - a teraz nie jeździmy.

Powiat strzelecki nie skorzysta z rządowego wsparcia na odtworzenie połączeń autobusowych, gdyż w ramach utworzonego związku powiatowo-gminnego samodzielnie zadbał o kontynuację połączeń. Wśród zasad dotyczących uzyskania rządowego wsparcia w ramach funduszu rozwoju przewozów autobusowych jest i ta, że odtwarzane połączenie musi być zawieszone od co najmniej trzech miesięcy.

- Prywatni przewoźnicy nie realizują nierentownych kursów - przypomniał starosta Swaczyna, a po stronie powiatu jest obowiązek realizowania m.in. połączeń do każdej z miejscowości, w której jest siedziba gminy. Konkurencja ze strony prywatnych przewoźników dotyczy przede wszystkim dłuższych i zwykle rentownych kursów np. Opole - Strzelce Opolskie. Strzelecki PKS zakupił ostatnio piętnaście nowoczesnych autobusów dzięki wsparciu z Unii Europejskiej.

- Z kolei Dąbrowa w powiecie opolskim ma trzynaście sołectw, a do połowy z nich nie ma dojazdu autobusem - przyznała w rozmowie "Poglądy i osądy" Radia Opole wójt Dąbrowy Katarzyna Gołębiowska-Jarek, odnosząc się do problemu koniecznego przywracania części przewozów autobusowych.

- Mamy ten problem, wiele wsi zostało odciętych od świata i stajemy na progu rzeczywiście takiej determinacji dużej mieszkańców. Trzynaście sołectw mamy w tej chwili połowę mamy, można powiedzieć odciętą od świata. Zostały zabrane kursy autobusowe i od wakacji nasi mieszkańcy w wielu miejscowościach nie mogli się dostać ani do Opola, ani do Niemodlina, ani do pozostałych miejscowości.

- Przygotowana przez gminę nowa siatka połączeń jest dostępna na stronie internetowej gminy oraz w gazetce "Życie gminy Dąbrowa" - dodała wójt Gołębiowska-Jarek. Od września zostaną też uruchomione - według zmodyfikowanego rozkładu - przewozy dzieci do szkół. Problemem jest m.in. dotarcie z Dąbrowy do Wawelna, kiedy to trzeba się poruszać poboczem drogi wojewódzkiej.

W planach wójta Dąbrowy poza przeprowadzoną już rozmową z wójtem gminy Komprachcice jest też spotkanie z burmistrz Niemodlina oraz władzami Opola w sprawie odtwarzania kursów autobusowych.
Józef Swaczyna 1
Józef Swaczyna 2
Katarzyna Gołębiowska-Jarek

Wiadomości z regionu

2020-09-20, godz. 15:25 Mnóstwo rowerzystów na starcie I Opolskiego Rajdu Rowerowego. Nowy most im. Joachima Halupczoka oficjalnie otwarty [… I Opolski Rajd Rowery towarzyszył otwarciu kładki pieszo-rowerowej nad kanałem Ulgi w Opolu. Nowa przeprawa z Zaodrza na wyspę Bolko od dziś (20.09) nosi… » więcej 2020-09-20, godz. 14:45 Opole: ruszają kolejne remonty chodników, będzie zmiana organizacji ruchu przy dworcu Opole Wschodnie MZD w Opolu informuje, że w poniedziałek (21.09) rozpocznie się remont chodników wzdłuż ulicy 1 Maja na odcinku od Plebiscytowej do Rejtana. Prace będą… » więcej 2020-09-20, godz. 13:39 Ponad 100 zakażeń koronawirusem w DPS w Jędrzejowie. Zachorowało 87 podopiecznych i 24 pracowników Do ponad 100 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Jak informują służby powiatu w piątek (18.09)… » więcej 2020-09-20, godz. 12:00 Uwaga na "internetowego wnuczka". Ofiarami oszustów padają osoby korzystające z portali społecznościowych i bankowości… Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych stracili w tym roku mieszkańcy regionu, oszukani metodą na 'internetowego wnuczka'. Ofiarami przestępców padają… » więcej 2020-09-20, godz. 11:15 Rowerzyści przejechali szlakiem kwietnych dywanów. Tradycja ma szansę dostać się na światową listę UNESCO Rajd rowerowy trasą kwietnych dywanów układanych w święto Bożego Ciała w powiecie strzeleckim zainaugurował starania mieszkańców o wpis tradycji na listę… » więcej 2020-09-20, godz. 11:00 Prezes Izby Rolniczej w Opolu o "piątce dla zwierząt" - branże mięsne i futerkowa są ze sobą ściśle powiązane - Rozpatrujemy sprawę zwierząt futerkowych jako całość życia rolniczego i dlatego jesteśmy przeciwni tej ustawie - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy'… » więcej 2020-09-20, godz. 10:51 MZ: 910 nowych zakażeń koronawirusem. W województwie opolskim rekord - 84 zachorowania na COVID-19 [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 910 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W województwie opolskim odnotowano aż 84 zachorowania na COVID-19. To rekord… » więcej 2020-09-20, godz. 10:00 Zaczynało się od marzeń o autonomicznym ośrodku, teraz TVP3 Opole obchodzi 15-lecie W styczniu 2005 roku, po nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, powstał autonomiczny Oddział Terenowy TVP w Opolu. 15 lat później TVP3 Opole to dziesiątki… » więcej 2020-09-20, godz. 10:00 Trwa termomodernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim Trwa termomodernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim. To kolejny etap prac, po remoncie dachu i sali kinowej. Oprócz nowej elewacji wymieniane… » więcej 2020-09-20, godz. 09:00 Instytucje kulturalne oraz organizacje pozarządowe mogą już zgłaszać kandydatów do nagrody za kulturalne osiągn… Do 30 września opolski ratusz czeka na zgłoszenia kandydatów do nagród Opola dla działaczy kulturalnych. W tym roku, ze względu na pandemię, wiele działań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***