Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-22, 11:14 Autor: Jacek Rudnik/Maria Klusik

Samorządowcy przy odbudowie połączeń lokalnych mogą liczyć na wsparcie rządu

Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Józef Swaczyna [fot. Łukasz Fura]
Józef Swaczyna [fot. Łukasz Fura]
- Mają się pojawić jakieś rządowe zachęty, by odtwarzać te białe plamy na mapie lokalnych połączeń - ocenił w rozmowie "W cztery oczy" Radia Opole starosta strzelecki Józef Swaczyna przed spotkaniem roboczym z wojewodą w sprawie funduszu rozwoju przewozów autobusowych.
Wezmą w nim udział samorządowcy zainteresowani skorzystaniem z rządowego wsparcia przy przywracaniu połączeń autobusowych, na co według zapowiedzi rządu ma w tym roku trafić do samorządów około trzystu milionów złotych.

- Po raz kolejny, jak wiemy została przedłużona vacatio legis do wprowadzenia ustawy o zrównoważonym transporcie zbiorowym. Rząd ponoć teraz chce w jakiś minimalny sposób zachęcić samorządy, żeby zginęły te białe plamy na terenie województwa opolskiego.

- Koszt tzw. wozokilometra waha się między cztery złote a cztery pięćdziesiąt - przypomniał na naszej antenie przewodniczący konwentu starostów, ale w powiecie strzeleckim udało mu się uzyskać korzystniejsze ceny.

- Nasz związek powiatowo-gminny, jeździmy od złoty trzydzieści do złoty pięćdziesiąt za kilometr, to jest najtańszy chyba przewoźnik i najtańszy związek, jaki może istnieć w Polsce. My po prostu się już za to dość dobrze zabraliśmy prędzej. Wynajęliśmy taką firmę, która zdiagnozowała potrzeby całego powiatu strzeleckiego. Ponieważ z chwilą, kiedy mniej się opłacało jeżdżenie do tych wiosek, gdzie było dwóch, trzech, czterech pasażerów spółka też się musi jakoś finansować, zaczęła zamykać te linie. No i zaczęły się również telefony, protesty, jak to jest, zawsze żeśmy jeździli - a teraz nie jeździmy.

Powiat strzelecki nie skorzysta z rządowego wsparcia na odtworzenie połączeń autobusowych, gdyż w ramach utworzonego związku powiatowo-gminnego samodzielnie zadbał o kontynuację połączeń. Wśród zasad dotyczących uzyskania rządowego wsparcia w ramach funduszu rozwoju przewozów autobusowych jest i ta, że odtwarzane połączenie musi być zawieszone od co najmniej trzech miesięcy.

- Prywatni przewoźnicy nie realizują nierentownych kursów - przypomniał starosta Swaczyna, a po stronie powiatu jest obowiązek realizowania m.in. połączeń do każdej z miejscowości, w której jest siedziba gminy. Konkurencja ze strony prywatnych przewoźników dotyczy przede wszystkim dłuższych i zwykle rentownych kursów np. Opole - Strzelce Opolskie. Strzelecki PKS zakupił ostatnio piętnaście nowoczesnych autobusów dzięki wsparciu z Unii Europejskiej.

- Z kolei Dąbrowa w powiecie opolskim ma trzynaście sołectw, a do połowy z nich nie ma dojazdu autobusem - przyznała w rozmowie "Poglądy i osądy" Radia Opole wójt Dąbrowy Katarzyna Gołębiowska-Jarek, odnosząc się do problemu koniecznego przywracania części przewozów autobusowych.

- Mamy ten problem, wiele wsi zostało odciętych od świata i stajemy na progu rzeczywiście takiej determinacji dużej mieszkańców. Trzynaście sołectw mamy w tej chwili połowę mamy, można powiedzieć odciętą od świata. Zostały zabrane kursy autobusowe i od wakacji nasi mieszkańcy w wielu miejscowościach nie mogli się dostać ani do Opola, ani do Niemodlina, ani do pozostałych miejscowości.

- Przygotowana przez gminę nowa siatka połączeń jest dostępna na stronie internetowej gminy oraz w gazetce "Życie gminy Dąbrowa" - dodała wójt Gołębiowska-Jarek. Od września zostaną też uruchomione - według zmodyfikowanego rozkładu - przewozy dzieci do szkół. Problemem jest m.in. dotarcie z Dąbrowy do Wawelna, kiedy to trzeba się poruszać poboczem drogi wojewódzkiej.

W planach wójta Dąbrowy poza przeprowadzoną już rozmową z wójtem gminy Komprachcice jest też spotkanie z burmistrz Niemodlina oraz władzami Opola w sprawie odtwarzania kursów autobusowych.
Józef Swaczyna 1
Józef Swaczyna 2
Katarzyna Gołębiowska-Jarek

Wiadomości z regionu

2019-09-23, godz. 10:28 Noc z benzenem w Kędzierzynie-Koźlu Wysokie stężenie benzenu odnotowano dzisiejszej nocy (22/23.09) w Kędzierzynie-Koźlu. Poziom tej substancji zaczął się podnosić wczoraj około godziny 22:00. N ... » więcej 2019-09-23, godz. 10:00 Trwa wymiana dachówek na ratuszu w Głogówku. Część rynku została wyłączona ze strefy parkowania W połowie listopada ma zakończyć się remont dachu zabytkowego ratusza w Głogówku. Trwa całkowita wymiana pokrycia dachowego, które pochodzi z 1946 roku, kiedy ... » więcej 2019-09-23, godz. 09:00 W szpitalu w Głubczycach zawieszono oddział pediatrii. Brakuje lekarzy Drugi raz w tym roku szpital powiatowy w Głubczycach zawiesza działalność jednego z oddziałów. W lipcu nie pracował oddział noworodków oraz położnictwa. Od si ... » więcej 2019-09-23, godz. 08:30 Jemielnica chce dołączyć do sieci najciekawszych polskich wsi Miejscowość chce jeszcze bardziej promować dziedzictwo cysterskie. Sieć, to markowy produkt turystyczny i sposób na zachowanie najcenniejszych wsi pod względe ... » więcej 2019-09-23, godz. 08:00 W brzeskim zamku dyskutowano o sposobach poszukiwania informacji o przodkach. Za nami kolejna edycja konferencji genea ... Około 300 genealogów z Polski i zagranicy przez ostatnie trzy dni gościło w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Podczas 6. edycji Ogólnopolskiej Konferencji Gene ... » więcej 2019-09-22, godz. 23:39 Polityka wodna i żeglowność Odry były głównymi tematami Niedzielnej Loży Radiowej Polityka wodna państwa była głównym tematem niedzielnej (22.09) Loży Radiowej. Choć goście Marka Świercza zgodzili się, że temat nie ma barw politycznych, to ... » więcej 2019-09-22, godz. 20:57 Mia najcięższą dynią na tegorocznym Bania Fest w Krapkowicach [ZDJĘCIA] Mia do drobinek nie należy, waży równe 600 kilogramów i wygrała tegoroczny konkurs na największą dynię, który odbył się w ramach święta 20-lecia powiatu krapk ... » więcej 2019-09-22, godz. 19:23 Europejskie Targi Chłopskie. Krzyżowice od lat promują lokalne specjały W Krzyżowicach, już po raz 19. odbyły się dziś (22.09) Europejskie Targi Chłopskie. » więcej 2019-09-22, godz. 19:09 To, co wrzucamy do wody, nie znika. Wielkie sprzątanie kamionki Piast W ramach światowego dnia sprzątania, opolanie - młodsi i starsi, sprzątali Kamionkę Piast w Opolu. Wśród uczestników byli też wędkarze, nurkowie i harcerze. » więcej 2019-09-22, godz. 17:33 "Bezpieczny ruch rowerowy i pieszy". Dzień bez samochodu w Opolu W ramach trwającego europejskiego tygodnia transportu zrównoważonego, w Opolu na placu Wolności zorganizowano festyn. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »