Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Andrzejem Bułą i Dorota Piechowicz-Witoń…
2019-06-11, 10:02 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Andrzejem Bułą i Dorota Piechowicz-Witoń o budżecie obywatelskim

Andrzej Buła o spotkaniach organizowanych w sprawie trzeciej edycji obywatelskiego budżetu marszałkowskiego
Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego
- W całym regionie organizujemy spotkania w sprawie trzeciej edycji naszego obywatelskiego budżetu marszałkowskiego. Na pewno przyjdą na nie ci, którzy już z budżetu skorzystali, ale także ci, którzy próbowali, ale ich pomysły nie zyskały akceptacji. Do wydania mamy 3 miliony złotych, zwykle jest tak, że co roku z tej puli realizujemy około 25 projektów ze średnio 100 zgłoszonych - mówił w rozmowie "W cztery oczy" marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Nasz gość mówił, że jest często zaskoczony pozytywnie pomysłowością mieszkańców Opolszczyzny. - Warto zwrócić uwagę na te projekty, które zapewniają bezpieczeństwo i zdrowie Opolan, takie jak dwa projekty realizowane w Opolskim Centrum Onkologii: zakup sprzętu i szkolenia. Inny taki pomysł to zakup defibrylatorów, dziś już około 70, dla ochotniczych straży pożarnych - mówił Buła.

Marszałek zaznaczył, że cały ciężar realizacji wybranych projektów biorą na siebie pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, co jest dużym ułatwieniem dla mieszkańców. Wspomniał także o konkursach na realizacje różnych zadań adresowanych do różnych organizacji pozarządowych - kilka lat temu było ich kilkanaście, w ubiegłym roku już 30.
Terminy w tej edycji budżetu obywatelskiego są następujące: spotkania w powiatach potrwają do przyszłego poniedziałku, projekty należy zgłosić do 30 czerwca. Po ocenie formalnej i merytorycznej, której wyniki zostaną ogłoszone 14 sierpnia, można skorzystać z procedury odwoławczej (to nowość). Ostateczna lista projektów zostanie ogłoszona 6 września, głosowanie od 10 do 25 września.
Dorota Piechowicz-Witoń o realizacji piątej już edycji budżetu obywatelskiego Opola
Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu
- Jesteśmy w trakcie realizacji piątej już edycji budżetu obywatelskiego Opola. Projekty zostały wybrane, ich realizacja ruszyła 1 stycznia. Zaczynaliśmy od 2 milionów złotych, ale pamiętajmy, że w roku 2017, gdy Opole się powiększyło, ogłosiliśmy dodatkowy ekspresowy konkurs na 500 tysięcy złotych dedykowany nowym dzielnicom miasta. W piątej edycji mamy już 4 miliony 300 tysięcy złotych, ale to efekt wejścia w życie przepisów, które zobowiązują miasta na prawach powiatu do stworzenia takiego budżetu i ustalają jego minimalną wysokość na poziomie 0,5 procent budżetu miasta za poprzedni rok sprawozdawczy - mówiła w "Poglądach i osądach" Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.

Zdaniem naszego gościa, to bardzo dobry instrument do dialogu z mieszkańcami, świetny sposób na rozpoznanie ich potrzeb. - Na początku przeważały zadania inwestycyjne, związane na przykład z naprawą chodników czy budową placów zabaw albo siłowni na świeżym powietrzu, potem zaczęły się także pojawiać tak zwane projekty miękkie, na przykład zajęcia dla całych rodzin - dodaje nasz gość.

Jak stwierdziła naczelnik CDO, prace nad kolejnym budżetem będą mocno skorelowane z przygotowywanym procesem łączenia dzielnic.

Zobacz także

2020-07-10, godz. 10:36 Adrian Czubak o finale kampanii wyborczej Adrian Czubak, wojewoda opolski Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Na to pytanie odpowiedzą sobie Polacy przy urnach wyborczych w niedzielę, a piątek to ostatni… » więcej 2020-07-09, godz. 09:17 Andrzej Buła o tym, dlaczego Rafał Trzaskowski w kampanii wyborczej podkreśla wagę samorządów Rafał Trzaskowski w kampanii wyborczej podkreśla wagę samorządów. Dlaczego? M.in. o to zapytaliśmy porannego gościa, którym był Andrzej Buła, szef Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-07-08, godz. 08:19 Stanisław Szwed o wsparciu kierowanym do seniorów i najmłodszych oraz perspektywach prowadzenia polityki prorodzinnej Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Program ASOS działający na rzecz aktywności społecznej osób starszych… » więcej 2020-07-07, godz. 09:47 Tomasz Kostuś o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu i programie kandydata Koalicji Obywatelskiej Porannym gościem Radia Opole we wtorek (7.07) był Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2020-07-06, godz. 10:03 Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup głosujących planowanych przez Ministerstwo Zdrowia podczas II tury wyborów… - Te osoby, które zaniedbały moment na dopisanie się do spisu wyborców czy wzięcia zaświadczenia mają teraz na to czas. Ci pierwsi mają czas do jutra, a zaświadczenia… » więcej 2020-07-05, godz. 08:30 Violetta Porowska o przebiegu kampanii wyborczej i programie Andrzeja Dudy - To rzeczywiście bardzo intensywna kampania – przyznała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska. Naszego gościa spytaliśmy, w jaki sposób Zjednoczona… » więcej 2020-07-04, godz. 08:30 Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo podeszłego wieku - Nie jest to jednoznaczne - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z Wyższej Szkoły Bankowej o definicji starości. Osoba fizycznie podeszła może być zupełnie młoda… » więcej 2020-07-03, godz. 09:09 Szymon Ogłaza o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich oraz o ostatnich dniach kampanii Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Szymon Ogłaza, członek opolskiego sztabu Rafała Trzaskowskiego, z którym omówiliśmy wyniki I tury wyborów prezydenckich… » więcej 2020-07-02, godz. 09:46 Mjr Wojciech Bakalarz o starcie letniej kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej” - W całym kraju są rozmieszczone mobilne punkty informacyjne, takie punkty pojawią się w sobotę w JuraParku w Krasiejowie oraz w niedzielę w parku w Mosznej -… » więcej 2020-07-01, godz. 08:42 Dr Tomasz Greniuch o szczegółach wystawy pt. „Tu rodziła się Solidarność” Dr Tomasz Greniuch, naczelnik IPN w Opolu - Wystawę odsłaniamy wspólnie z wicedyrektor wrocławskiego IPN-u - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Tomasz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »