Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z dr. Bartoszem Kuświkiem i Tomaszem Kwi ...
2019-06-05, 09:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z dr. Bartoszem Kuświkiem i Tomaszem Kwiatkiem o tym, ile Polacy wiedzą na temat żołnierzy wyklętych

Dr Bartosz Kuświk o odsłonięciu pomnika w Starym Grodkowie
Dr Bartosz Kuświk, historyk i naczelnik delegatury IPN w Opolu
- Pomnik jest jednym wielkim symbolem. Jest to kilkumetrowy krzyż z kamienia, z tyłu symboliczny barak, w którym żołnierze oddali swoje życie, barak ze zdjęciami niezłomnych, a oprócz tego bardzo ważny element to kamienie w miejscu gdzie odnaleziono zwłoki żołnierzy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dr Bartosz Kuświk, naczelnik delegatury IPN w Opolu.

W południe w Starym Grodkowie rozpocznie się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy kpt Henryka Flamego "Bartka".
Tomasz Kwiatek o tym, ile Polacy wiedzą na temat żołnierzy wyklętych
Tomasz Kwiatek, prezes Fundacji dla Dziedzictwa
- Badania wykazują, że Polacy oczekują pogłębionej wiedzy na temat żołnierzy wyklętych - powiedział w "Poglądach i osądach" Tomasz Kwiatek, prezes Fundacji dla Dziedzictwa. Fundacja od kilku lat organizuje test wiedzy o żołnierzach wyklętych. - Zauważam pewne stałe grono biorące udział w teście, a ich wiedza nas zaskakuje - dodał.

CEBOS badał rozpoznawalność Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Hasło, żołnierze wykleci, coś mówi 50% Polaków. Święto jest bardziej znane, niż rocznica wprowadzenia stanu wojennego, czy rocznica napaści ZSRR na Polskę - podkreślił.

Zobacz także

2019-06-18, godz. 08:54 Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Szymonem Ogłazą o udzieleniu zarządowi regionu wotum zaufania Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa - Będą dwie uchwały, gdzie możemy wstrząsnąć zarządem. Do tej pory było to tylko absolutorium, teraz mamy wpr ... » więcej 2019-06-17, godz. 10:40 Rozmowy z Marcinem Ociepą i Grzegorzem Kulisiem o zmianach ułatwiających prowadzenie przedsiębiorstwa Marcin Ociepa sekretarz Stanu w Ministerstwie Technologii i Przedsiębiorczości - W ostatnim czasie weszło w życie 70 punktowych zmian, które dotyczyły 70 ust ... » więcej 2019-06-16, godz. 08:40 Monika Kawa o 25. Festynie Fundacji DOM Fundacja DOM po raz 25. organizuje swoje doroczne święto, które jest nie tylko szansą na poznanie podopiecznych fundacji, ale także okazją do wspólnej zabawy. ... » więcej 2019-06-15, godz. 08:40 Agnieszka Adamiec o istocie i popularność dogoterapii W Ogólnopolskim Dniu Dogoterapii rozmawialiśmy o znaczeniu tej formy kontaktu z psami. O istotę i popularność dogoterapii zapytamy Agnieszkę Adamiec, która wr ... » więcej 2019-06-14, godz. 09:58 Rozmowy z Łukaszem Śmierciakiem i Katarzyną Kownacką o Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji opolskiego Urzędu Miasta - Oferta imprez około festiwalowych jest bardzo bogata, to już jest taka dobra tradycja ... » więcej 2019-06-13, godz. 10:37 Rozmowy z prof. Przemysławem Malinowskim i prof. Tomaszem Halskim Prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu – To nasz ogromny sukces naszego zespołu, całej uczelni, także studentów. Za ... » więcej 2019-06-12, godz. 10:27 Rozmowa ze Stanisławem Rakoczym i Piotrem Mielcem o rozliczeniach powyborczach i atrakcjach turystycznych oferowanych ... Stanisław Rakoczy, wicemarszałek - Myślę, że najpóźniej do końca miesiąca zapadnie polityczna decyzja, w jakiej formule PSL pójdzie do wyborów parlamentarnych ... » więcej 2019-06-11, godz. 10:02 Rozmowa z Andrzejem Bułą i Dorota Piechowicz-Witoń o budżecie obywatelskim Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego - W całym regionie organizujemy spotkania w sprawie trzeciej edycji naszego obywatelskiego budżetu marszałkowsk ... » więcej 2019-06-10, godz. 10:34 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i dr. Witoldem Potworą o strategii rozwoju Opola Arkadiusz Wiśniewski - Zależało nam na tym, żeby ta strategia nie była dokumentem przygotowanym przez urzędników, ale takim, który od początku jest konsultowa ... » więcej 2019-06-09, godz. 08:35 Aleksandra Raś o szczegółach imprezy "Sporty Mojego Dzieciństwa" Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu zachęca do wspomnień i powrotu do czasów dzieciństwa. Gra w gumę, kapsle, zbijak – m.in. takie stanowiska ze „Sport ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »