Radio Opole » Patronaty - polecamy
2019-06-04, 10:59 Autor: Paula Hołubowicz

Odsłonięcie pomnika ku pamięci żołnierzy kpt. Flamego - już w środę

Uroczystości ku czci żołnierzy niezłomnych w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości ku czci żołnierzy niezłomnych w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości ku czci żołnierzy niezłomnych w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości ku czci żołnierzy niezłomnych w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości ku czci żołnierzy niezłomnych w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości ku czci żołnierzy niezłomnych w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Stary Grodków uczci żołnierzy Zgrupowania Partyzanckiego NSZ VII Okręgu kpt. Henryka Flamego „Bartka”, którzy po wojnie zginęli w miejscowym lesie z rąk komunistów.
Uroczystości rozpoczną się jutro (05.06) o godz. 12:00 na płycie lotniska. Po powitaniu w intencji zamordowanych żołnierzy odprawiona zostanie msza święta polowa, w której udział wezmą między innymi poczty sztandarowe i przedstawiciele służb mundurowych. O 12:30 ruszy marsz na Polanę Śmierci, gdzie zostaną złożone kwiaty i znicze, odbędzie się apel poległych a także wygłoszone zostaną przemówienia przedstawicieli władz państwowych oraz oddana zostanie salwa honorowa.

Podczas tegorocznych uroczystości około 13:20 odsłonięty zostanie pomnik w kształcie krzyża upamiętniający poległych. Przypomnijmy: Szczątki żołnierzy oddziału kpt. Henryka Flamego pseudonim "Bartek" odkryto w lasach w 2016 r. koło Starego Grodkowa po wielu latach żmudnych badań, o czym Radio Opole informowało. Zaraz po tym odkryciu na byłym, powojskowym lotnisku, gdzie dokonano podstępnego mordu, postawiono brzozowy krzyż. Od 3 lat to oficjalne Miejsce Pamięci Narodowej.

Radio Opole jest patronem medialnym uroczystości.

Program

12.00 Otwarcie uroczystości oraz msza święta pod przewodnictwem przedstawiciela Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.
12.45 Przemówienia przedstawicieli władz państwowych.
  • odczytanie przez Ministra KPRP Wojciecha Kolarskiego listu skierowanego przez Prezydenta RP,
  • odczytanie przez przedstawiciela KPRM listu skierowanego przez Prezesa Rady Ministrów,
  • przemówienie Sekretarza Stanu w MON Wojciecha Skurkiewicza,
  • przemówienie Zastępcy Prezesa IPN dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka,
  • przemówienie Wojewody Opolskiego Adriana Czubaka,
  • przemówienie Alicji Reinhard – Flame, córki kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”.
13.20 Odsłonięcie i poświęcenie pomnika przez przedstawiciela Rodzin, Prezesa IPN
i Wojewodę Opolskiego,
13.40 Zakończenie oficjalnej części uroczystości.
Odsłonięcie pomnika ku pamięci żołnierzy kpt. Henryka Flamego
Patronaty - polecamy

2020-07-07, godz. 10:56 "Dyplomy" w GSW w Opolu do 26 lipca - wernisaż już dziś! „Z powodu pandemii ta wystawa jest inna od poprzednich. W jakikolwiek sposób uda się widzom ją obejrzeć - czy osobiście, czy zdalnie - i tak ma szansę zaczarować”… » więcej 2020-07-06, godz. 14:12 Bestselerki przejmują we wtorek fanpage MBP w Opolu Są absolwentkami dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Łódzkim i prowadzą jeden z najprężniej rozwijających się kanałów polecających książki… » więcej 2020-07-06, godz. 11:07 Reumatyzm tematem "Środy z profilaktyką" - akcji NFZ Każda środa w 2020 r. jest w Narodowym Funduszu Zdrowia dniem edukacji zdrowotnej pacjenta. Z uwagi na epidemię, działania Opolskiego Oddziału NFZ w ramach akcji… » więcej 2020-07-03, godz. 15:25 Pompki, mostki i brzuszki są im niestraszne. Zlot Kalisteników już w sobotę w Opolu 1238 pompek w jednej serii nie schodząc z podporu na ziemię - czy to możliwe? Jest człowiek, który to potrafi i będzie jednym z uczestników Zlotu Kalisteników… » więcej 2020-07-03, godz. 14:02 Zobacz, co WBP proponuje w lipcu! Cztery spotkania i trzy wystawy proponuje w lipcu Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Nowością jest, że po okresie zaprzestania organizowania spotkań autorskich… » więcej 2020-07-02, godz. 16:25 DJ BRK i ekipa NOKTA Festival 9 lipca w Studiu M im. SBB - zobaczcie transmisję! Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich DJ’ów i producentów muzycznych, a także raper i wokalista - DJ BRK w czwartek 9 lipca wystąpi w Studiu M im. SBB… » więcej 2020-06-29, godz. 14:24 Detektyw Literacki na tropie... - kolejne spotkanie z Jackiem Podsiadło już we wtorek „Detektyw literacki na tropie…” - to kolejne internetowe spotkanie z Jackiem Podsiadło, na które w najbliższy wtorek (30.06) zaprasza MBP w Opolu. Początek o godz… » więcej 2020-06-29, godz. 11:11 Fakty i mity dotyczące jedzenia owoców tematem "Środy z profilaktyką" - akcji NFZ Każda środa w 2020 r. jest w Narodowym Funduszu Zdrowia dniem edukacji zdrowotnej pacjenta. Z uwagi na epidemię, działania Opolskiego Oddziału NFZ w ramach akcji… » więcej 2020-06-26, godz. 10:10 Najbardziej kulturalna noc w roku już dziś! Zobacz, co w programie! Około 16 wydarzeń kulturalnych - w tym koncerty, kino samochodowe, warsztaty i wystawy - czeka na wszystkich chętnych skorzystania z oferty Nocy Kultury, która… » więcej 2020-06-23, godz. 15:45 Multimedialne, nowoczesne, zaskakujące - Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu w sobotę otwiera się dla zwiedzających! 26 sierpnia minie dokładnie 4 lata, kiedy to uroczyście otwarto wystawę stałą Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Na deskach opolskiego amfiteatru wydarzeniu towarzyszył… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »