Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-05, 18:25 Autor: Daniel Klimczak

W lesie pod Starym Grodkowem odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy Henryka Flamego. "Nie mogąc pokonać żołnierzy Bartka w boju, postanowiono unicestwić ich podstępem"

Odsłonięcie pomnika w Starym Grodkowie ku czci pamięci żołnierzy kpt. Henryka Flamego
Na polanie śmierci w lesie pod Starym Grodkowem odsłonięto dziś (05.06) pomnik poświęcony pamięci pomordowanym w tym miejscu przez komunistów żołnierzom ze zgrupowania mjr. Henryka Flamego.
Uroczystości rozpoczęła polowa msza św. w intencji ofiar komunistycznego reżimu. Biskup opolski Andrzej Czaja podkreślał w trakcie liturgii, jak ważna jest pamięć o tych tragicznych wydarzeniach.

- Chcemy się modlić za wszystkich pomordowanych żołnierzy wyklętych i o taką dobrą pamięć, abyśmy z tej dobrej pamięci umieli zawsze czerpać jak najlepsze wnioski, że wolność, za którą inni życie oddali, trzeba szanować, trzeba się o nią troszczyć i rozwijać - mówił.

Podczas uroczystości odczytano także listy od władz państwowych.

Minister Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski przekazał w imieniu głowy państwa podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do pogłębienia wiedzy na temat wydarzeń z 1946 roku.

Prezydent Andrzej Duda nazwał metody stosowane przez komunistów najpodlejszymi spośród całego arsenału. - Oddziały Henryka Flamego, które działając przez kilkanaście powojennych miesięcy siały postrach wśród funkcjonariuszy narzuconego naszemu narodowi reżimu z dnia na dzień przestały istnieć. Nie mogąc pokonać żołnierzy Bartka w boju, postanowiono unicestwić ich podstępem - pisał prezydent.

Posłanka Katarzyna Czochara odczytała listy napisane przez premiera i marszałka Sejmu. Mateusz Morawiecki zaznaczał, że nadszedł czas, gdy wolna Polska oddaje należny szacunek tym, którym należał się on od dawna. - Odnalezione w wyniku badań Instytutu Pamięci Narodowej ich doczesne szczątki, znajdują godne miejsce pochówku. Odsłonięty pomnik będzie przypominać tamtą historię nam.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz odczytując list napisany przez ministra Mariusza Błaszczaka, nazwał pomordowanych żołnierzy rycerzami niepodległości.

- Naszym obowiązkiem jest przywracać należną cześć żołnierzom, bohaterom. Zapewnić im godny pochówek i dbać o miejsca wiecznego spoczynku - apelował.

W uroczystości brała udział także córka mjr. Flamego, Alicja Reinhard-Flame. W swojej przemowie podkreślała, że choć pomnik upamiętnia tragiczne wydarzenia, cieszy się, że udało jej się dożyć czasu, w którym żołnierze niezłomni zostali zrehabilitowani.

- Wszyscy oni mieli jedną ideę, walkę do ostatniej kropli krwi o wolną Polskę. Ta mała garstka nie miała najmniejszych szans przy komunistycznym, bestialskim reżimie - przypominała.

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk zauważał, że pamięć o ofiarach komunistycznych zbrodniarzy jest na Opolszczyźnie szczególnie żywa.

- Jeżeli zapomnielibyśmy o tych, którzy walczyli o naszą wolność, naszą niepodległość w tamtym mrocznym, stalinowskim okresie, to znaczy, że ich ofiara poszłaby na marne, co znaczy, że ich wysiłek był bezcelowy - wyjaśniał.

Odsłonięty pomnik składający się z kamiennego krzyża a także makiety baraku, w którym zginęli żołnierze wraz ze zdjęciami poległych, został symbolicznie przekazany pod opiekę samorządom Grodkowa i Skoroszyc oraz leśnikom.

Przypomnijmy, że w miejscu, w którym stanął obelisk w 1946 roku w ramach operacji Lawina, komuniści zwabili pod pozorem wyjazdu na zachód, a następnie zamordowali część podkomendnych mjr. Henryka Flamego. On sam został zastrzelony rok później przez milicjanta w Zabrzegu pod Czechowicami.
bp Andrzej Czaja
Wojciech Kolarski
Katarzyna Czochara
Wojciech Skurkiewicz
Alicja Reinhard – Flame
prof. Krzysztof Szwagrzyk

Wiadomości z regionu

2019-12-07, godz. 19:27 W Opolu czuć już świąteczny klimat. Jarmark bożonarodzeniowy przyciąga mieszkańców Mimo braku śniegu, w stolicy regionu czuć już atmosferę zbliżających się świąt. Bożonarodzeniowy jarmark, który od wczoraj (07.12) funkcjonuje na opolskim rynku… » więcej 2019-12-07, godz. 17:58 Muzyczne Mikołajki z piosenką dziecięcą i warsztatami balonowymi w Muzeum Polskiej Piosenki Ponad setka dzieci wzięła udział w dzisiejszych (07.12) Muzycznych Mikołajkach organizowanych przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2019-12-07, godz. 16:40 Olesno rozbłyśnie charytatywnie. Świątecznym iluminacjom będzie towarzyszyła zbiórka pieniędzy na operację małej Julki Z akcją charytatywną będzie połączone tegoroczne uruchomienie iluminacji świątecznej w Oleśnie. Świąteczne lampki rozbłysną w całym mieście. » więcej 2019-12-07, godz. 16:38 Muzeum Wsi Opolskiej uczy, jak samodzielnie wykonywać świąteczne ozdoby. W skansenie trwają mikołajkowe warsztaty dla całych… Choinkowe bombki na drewnianych sklejkach ozdobione tradycyjnym opolskim wzorem kwiatowym - to tylko niektóre ze świątecznych ozdób, które własnoręcznie wykonują… » więcej 2019-12-07, godz. 16:29 25 zdarzeń w regionie. Uwaga na śliskie drogi Nadal ślisko na opolskich drogach. Od rana na Opolszczyźnie doszło do 25 kolizji. » więcej 2019-12-07, godz. 14:07 Polska muzyka przypomniana! [ZDJĘCIA] Już nie 'zapomniana' a przypomniana została po raz kolejny wyjątkowa polska muzyka w piątkowy (06.12) wieczór w Filharmonii Opolskiej. W dodatku z udziałem wybitnego… » więcej 2019-12-07, godz. 12:27 Mikołajki dla czworonogów. Dzisiaj w Zdzieszowicach festyn charytatywny na rzecz zwierząt Karma dla porzuconych zwierząt, pieniądze na ich leczenie, a także smycze, czy obroże będą zbierane podczas dzisiejszego (07.12) Mikołajkowego Festynu Charytatywnego… » więcej 2019-12-07, godz. 12:00 Uwaga, bardzo ślisko! Seria zdarzeń na drogach, uszkodzony wóz strażacki W Dąbrówce w pow. krapkowickim, na drodze wojewódzkiej 409 doszło do zderzenia samochodów dostawczego z ciężarowym. W Biadaczu samochód wpadł do rowu. Policja… » więcej 2019-12-07, godz. 10:10 Młodzi muzycy, niepełnosprawna młodzież i seniorzy wspólnie nagrywają charytatywną płytę Kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne w wykonaniu niezwykłej, wielopokoleniowej grupy wypełniają od kilku dni wnętrza zamku w Mosznej. Tam właśnie powstaje… » więcej 2019-12-07, godz. 08:00 Sobota: odwiedź krapkowicki Warsztat Terapii Zajęciowej Dzisiaj (7.12) swoje drzwi szeroko otwiera Warsztat Terapii Zajęciowej w Krapkowicach. Każdy będzie miał możliwość zobaczyć, co tam się dzieje i jak wyglądają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »