Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem
2019-04-15, 10:49 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem

Violetta Porowska o przygotowaniach do budowy obwodnicy Brzegu
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
– Pamiętam, jak jeszcze 15 lat temu zebraliśmy się w Brzegu ze starostą Stefańskim, który zabiegał o budowę obwodnicy miasta. Dzisiaj się to iści przez podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji, na którą mówimy w skrócie STEŚ – powiedziała w porannej rozmowie „W cztery oczy” wicewojewoda opolski Violetta Porowska. Dokumentacja dotyczy budowy obwodnicy Brzegu. – Mówiąc krótko, to przygotowanie wszystkich koniecznych aspektów, żeby ta obwodnica mogła się ziścić – dodała. Koszt budowy drogi to 360 mln złotych. Prace dokumentacyjne będą trwały do 2021 roku, potem nastąpi budowa, która ma zakończyć się w 2025 roku. Wicewojewoda skomentowała także ubiegłotygodniowe egzaminy gimnazjalne przeprowadzone w trakcie strajku nauczycieli. – Udowodniliśmy, że państwo nie jest państwem teoretycznym. Dziękuję wszystkim pracownikom kuratorium, dyrektorom i wolontariuszom za pomoc w przeprowadzeniu egzaminów. Dzisiejsze egzaminy kończące szkołę podstawową przebiegną także bez problemów – zapewniła wicewojewoda Porowska.
Jerzy Wrębiak o tym, dlaczego obwodnica Brzegu jest potrzebna
Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu
– Zabiegi o wybudowanie obwodnicy Brzegu rozpoczęły się w latach 60-tych lub 70-tych – powiedział w „Poglądach i osądach” burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. – Wiem coś na ten temat, bo w kampanii wyborczej spotykałem się ze starszymi mieszkańcami, którzy mówili: Panie burmistrzu my już o tym słyszymy ho, ho, ho – dodał. Kiedy powstanie obwodnica ruch pojazdów ciężkich będzie wyprowadzony z centrum miasta. – Główna arteria, także ta ze strefy ekonomicznej, przechodzi przez centrum miasta. Zabytkowe centrum jest przez to degradowane - zaznaczył burmistrz Wrębiak. W ciągu obwodnicy powstanie także nowa przeprawa przez Odrę. Będzie stanowić drogę ewakuacyjną na wypadek powodzi. W 1997 i w 2010 roku, mosty były w Brzegu zamknięte i ewakuacja była niemożliwa.

Zobacz także

2019-10-19, godz. 08:35 Jakub Lasek o Festiwalu Wolontariatu IMPULS oraz o możliwościach, jakie stwarza OCW „Iskra” Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” dało dziś (19.10) szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. O Festiwalu Wolontariatu IMPULS, a także o możliwoś ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej 2019-10-13, godz. 08:41 Cezary Obermajer o tym, jak oddać ważny głos, a także czego unikać, by nie naruszyć trwającej ciszy wyborczej W niedzielny poranek sprawdziliśmy, czy komisje wyborcze w naszym województwie zaczęły swoją pracę planowo. Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego obwodo ... » więcej 2019-10-12, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii ... » więcej 2019-10-11, godz. 10:22 Witold Zembaczyński i Paweł Kukiz o podsumowaniu kampanii wyborczej i politycznych planach na przyszłość Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej i jedynka na opolskiej liście Koalicji Obywatelskiej – Śledzę sondaże przedwyborcze, ale zastanawiam się, jak one są ro ... » więcej 2019-10-10, godz. 09:21 Marcelina Zawisza i Ryszard Galla o dobiegającej końca kampanii wyborczej oraz programach politycznych Marcelina Zawisza, polityczka Lewicy Razem, jedynka na opolskiej liście SLD do Sejmu - Czy jest jedna lewica? Jest jeden komitet lewicy, porozumieliśmy się w ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »