Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem
2019-04-15, 10:49 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem

Violetta Porowska o przygotowaniach do budowy obwodnicy Brzegu
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
– Pamiętam, jak jeszcze 15 lat temu zebraliśmy się w Brzegu ze starostą Stefańskim, który zabiegał o budowę obwodnicy miasta. Dzisiaj się to iści przez podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji, na którą mówimy w skrócie STEŚ – powiedziała w porannej rozmowie „W cztery oczy” wicewojewoda opolski Violetta Porowska. Dokumentacja dotyczy budowy obwodnicy Brzegu. – Mówiąc krótko, to przygotowanie wszystkich koniecznych aspektów, żeby ta obwodnica mogła się ziścić – dodała. Koszt budowy drogi to 360 mln złotych. Prace dokumentacyjne będą trwały do 2021 roku, potem nastąpi budowa, która ma zakończyć się w 2025 roku. Wicewojewoda skomentowała także ubiegłotygodniowe egzaminy gimnazjalne przeprowadzone w trakcie strajku nauczycieli. – Udowodniliśmy, że państwo nie jest państwem teoretycznym. Dziękuję wszystkim pracownikom kuratorium, dyrektorom i wolontariuszom za pomoc w przeprowadzeniu egzaminów. Dzisiejsze egzaminy kończące szkołę podstawową przebiegną także bez problemów – zapewniła wicewojewoda Porowska.
Jerzy Wrębiak o tym, dlaczego obwodnica Brzegu jest potrzebna
Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu
– Zabiegi o wybudowanie obwodnicy Brzegu rozpoczęły się w latach 60-tych lub 70-tych – powiedział w „Poglądach i osądach” burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. – Wiem coś na ten temat, bo w kampanii wyborczej spotykałem się ze starszymi mieszkańcami, którzy mówili: Panie burmistrzu my już o tym słyszymy ho, ho, ho – dodał. Kiedy powstanie obwodnica ruch pojazdów ciężkich będzie wyprowadzony z centrum miasta. – Główna arteria, także ta ze strefy ekonomicznej, przechodzi przez centrum miasta. Zabytkowe centrum jest przez to degradowane - zaznaczył burmistrz Wrębiak. W ciągu obwodnicy powstanie także nowa przeprawa przez Odrę. Będzie stanowić drogę ewakuacyjną na wypadek powodzi. W 1997 i w 2010 roku, mosty były w Brzegu zamknięte i ewakuacja była niemożliwa.

Zobacz także

2019-04-21, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy » więcej 2019-04-20, godz. 08:35 Ks. Waldemar Klinger o tym dlaczego w Wielką Sobotę święcimy pokarm Ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry - To nie tylko polski zwyczaj. Pokarmy święci się także w innych krajach Europy - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2019-04-19, godz. 08:19 Rozmowa z Martyną Nakonieczny i Romanem Kolkiem o roli i kompetencjach pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa - Komisja z udziałem pełnomocnika marszałka do spraw wielokulturowości odbyła się ... » więcej 2019-04-18, godz. 10:16 Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o sesji rady miasta i projektach uchwał, nad którymi odbędzie się dziś g ... Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola - Są środki na inwestycje, natomiast niektóre nie mogą być finansowane ze środków europejskich. Tak może być w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:08 Rozmowa z prof. Krystyną Modrzejewską i ks. Waldemarem Klingerem o spaleniu się katedry Notre-Dame Prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka - Na szczęście do tej pory mówi się o tym, że to był przypadek, niedopatrzenie. Byłoby to straszne, gdyby to był atak, ... » więcej 2019-04-16, godz. 10:18 Rozmowy z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i Markiem Cholewą Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik PSP Opole Pod koniec marca ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw” prowadzona przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną. ... » więcej 2019-04-14, godz. 08:30 Rozmowa z Markiem Szubrytem o XV Opolskich Podbiegach „Wstawać, wstawać, nie udawać” - tak Narodowe Centrum Polskiej Piosenki budzi nas z zimowego snu i zaprasza na XV PODBIEGI. O idei podbiegania, o tych, którzy ... » więcej 2019-04-13, godz. 08:30 Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, w dzień ujawnienia przez Niemców w 1943 r. informacji o odnalezieniu mogił polskich oficerów w le ... » więcej 2019-04-12, godz. 09:30 Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy oraz Karoliną Trościanką o X ... Grzegorz Kuliś z BCC - Od kandydata do pracy oczekujemy i piątek w indeksie, i doświadczenia zawodowego. Wiem, że to oczekiwanie w kwestii doświadczenia zawod ... » więcej 2019-04-11, godz. 10:00 Rozmowy z Herbertem Czają i Stanisławem Rakoczym o pomyśle PiS wprowadzenia dopłat dla rolników Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej - Pomysł wprowadzenia takich dopłat padł chyba za późno. Sądzę, że ostatnie lata pokazały, jak trudno jest w ro ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »